YouTube, kullanılan arama motorları içerisinde Google’dan sonra gelen 2. önemli arama motorudur. İnsanlar, günlük hayatlarında çok sayıda video içeriğini bu uygulama üzerinden izlemektedir. Peki, YouTube’da SEO için etkili olan faktörler nelerdir?

Görüntülenme Sayısı ve İçerik Kalitesi

Bir videonun almış olduğu görüntülenme sayısı sayesinde uygulama içerisindeki sıralaması aşağı yukarı belli olur. Ancak sadece görüntülenme değil, içeriğin görüntü kalitesinin yüksek olması da ilk sayfada çıkmaya yardımcı olur. Örneğin, çok görüntülenme alan ve HD görüntü kalitesine sahip olan içerikler ilk sayfada yer alır.

Video Başına Alınan Beğeni Sayısı

Video başına alınan beğeni sayısı ne kadar yüksekse YouTube içerisinde etkileşim oranı artar. Bu kullanıcılar arasında çok bilinen bir faktördür.

Video Başına Yapılan Paylaşım Sayısı

Video başına yapılan paylaşım sayısı ne kadar yüksek bir sıralamaya sahipse eğer paylaşım ve sıralama da o denli yüksek olur. Uygulamanın kullanıcılar tarafından en bilinen faktörlerinden bir diğeri de budur.

Video Başına Yapılan Yorum Sayısı

Video başına alınan yorumlar da hem videonun hem de sayfanın görünürlüğü üzerinde olumlu etki sağlar. Yapılan yorumlar, videoları paylaşmaya teşvik edici görülmektedir.

Kanalın Abonelik Sayısı

Yeni abone getiren videolar YouTube tarafından en sevilen ve yüksek sırada gösterilen videolar olarak görülüyor. Bu teşvik aynı zamanda videonun yüksek bir kaliteye sahip olduğunu da ifade ediyor.

Kanalın Abone Durumu

Bir kanalın sahip olduğu abone sayısı mevcut sıralaması ile doğru orantılıdır. Ancak YouTube küçük kanalları da görmezden gelmiyor ve yukarılara taşıyabiliyor.
Videoların Uzunluk Durumu

YouTube’un ilk sayfalarında yer alan videoların yaklaşık olarak uzunluğu 14 dakika ve 50 saniyedir. Uzunluğun önemli olması ise aslında YouTube’un kendi bünyesinde tutmayı sağlamak içindir.

Etiketlerde Yer Alan Anahtar Kelimeler

Günümüzde özellikle anahtar kelime kullanmanın etkisinin çok yüksek olmasa da etkili olduğu biliniyor. Etkisi çok fazla olmasa da kullanıcılar anahtar kelime kullanmanın yararlarından faydalanmakta.

Videoya Karşılık Gelen Başlıklar

Özellikle video ile alakalı anahtar kelimeleri videonun başlığında kullanmanın sıralama üzerinde az da olsa bir etkisi oluyor. Ancak yine de YouTube anahtar kelimelerin sıralama üzerinde çok yüksek bir etki sağlamamaktadır.

Video Açıklamalarında Yer Alan Anahtar Kelimeler

Video kısmında açıklamalara anahtar kelime eklemek çok yüksek etki sağlamasa da yine de YouTube ve optimize araçlar işe yarayabileceğini ifade ediyor. Önerilen videolar bölümünde yer alan görüntülenme açısından etkili olabileceği de ifade ediliyor.

Markanızın pazarlamasını YouTube’da yapmanızı sağlayacak ücretsiz kılavuzumuzu indirmek için tıklayın!

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.