Yiyecek ve içecek sektöründe hizmet veren işletmelerin, kendilerini doğru bir şekilde daha fazla kişiye tanıtmaları sayesinde daha fazla müşteri bulabilecekleri gerçeği bilinmektedir. Fakat gıda sektöründe hizmet veren işletmelerin hem doğru müşteriye ulaşması hem de mevcut müşterilerine yenilerini eklemesi nasıl mümkün olur?

İşletmelerin yeni müşteri bulmak için yapması izlemesi gereken birden fazla yol ve yöntem bulunmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ve insanların alışkanlıkları düşünüldüğü zaman tercih edilecek yöntemlerin de bunlara uyum sağlaması gerekecektir.

Günümüzde işletmeler, hem tanıtımlarını yapmak hem de yeni müşterilere ulaşıp onları bünyelerine çekebilmek için sosyal medyanın olanaklarından, görsel çalışmaların imkânlarından yararlanmaktadır.

Bir kafe ya da bir restoranın yeni müşteriler bulması için yapabilecekleri arasında;

  • İnstagram hesabı açmak
  • Google haritalar yorumlarını kullanın
  • İnstagram reklamları verin

Yapabileceği en stratejik adımlar arasında yer almaktadır.

İnstagram hesabı açın

Sosyal medya hesaplarından özellikle İnstagram’ın günlük kullanıcı sayısı dikkate alındığı zaman burada yapılacak paylaşımların gerçekçi ve doğal olması aynı zamanda da kaliteden ödün vermemesi gerekmektedir. Çünkü buradaki paylaşımları işletmede bulamayan yeni müşteri sonraki tercihinde o işletmeyi tercih etmekten geri durabilir. Bunun yanı sıra reklam yönetimlerinin doğru yapılması da yine yeni müşteri çekmek için yapılabilecek önemli stratejilerdendir.

Google haritaların yorumlarını kullanın

 

Google haritalara kayıt yaptırmamış bir işletmenin kendi varlığını ifade etmesinin kolay olmayacağını unutmayın. İşletmelerin Google üzerinden varlıklarını ifade etmeleri, Google üzerinde kafe ve restoran arayan müşterilerin rahat bir şekilde size ulaşmasını sağlayacaktır. Google yorumlarını araştıran, okuyan ve buna göre işletmeyi tercih edecek olan potansiyel müşteriler için bunun önemli olduğunu unutmayın. Google haritalar hem işletmenin yerini bulmayı kolaylaştırıp hem de işletmeye daha önce gelen müşterilerin yorumlarını okuyarak işletmenin tercih edilmesini sağlayacağı için bu yorumların size referans olacağını unutmayın. Yorumları devamlı kontrol edin.

İnstagram reklamları verin

 

İnstagramın mevcut kullanıcı potansiyelini göz önüne aldığınız zaman, kafeniz ya da restoranınız ile ilgili vereceğiniz bir reklamın size sıkı bir geri dönüşünün olacağını unutmayın. İnstagramın sunduğu birden fazla reklam modeli sayesinde müşteri sayısında ciddi bir artış ve bilinirliğinizdeki artışı mutlaka kullanın.