Günümüzde yeni açılan restoranların, sektörel rekabete ayak uyduramadan, mevcut potansiyelini ortaya çıkaramadan sönüp gittiklerine sıkça rastlıyoruz. Başarılı restoranların ise günün gereksinimlerine doğru ayak uydurduğunu ve dijital pazarlama alanında etkili yöntemler uyguladıklarını görüyoruz. Bu nedenle yeni açılan restoranlar için aşağıda 5 önemli dijital pazarlama fikrini sizlere sunuyoruz.

İnstagram Reklamları

Belli bir başarı yakalamış restoranların geri planına baktığımız zaman instagram başta olmak üzere etkili sosyal medya platformlarının doğru bir şekilde yönetildiğini görüyoruz. Yemek sektöründe İnstagram gibi sosyal medya platformlarının bu denli işe yarar olmasının sebebi, görsel içeriklerin paylaşılabiliyor olmasından kaynaklanıyor. Gıda sektöründe görsel sunumun önemini her fırsatta dile getiren uzmanlar, İnstagram kullanımında doğru ilerlemek gerektiğinin altını çiziyor.

Bu aşamada İntagram reklamları kullanarak restoranın hızlı bir şekilde doğru kitleye ulaşması sağlanabiliyor.

İnstagram bünyesinde aylık ufak bütçelerle ücretli reklam verilebildiği gibi, sektörle alakalı instagram sayfalarına ücretli paylaşımlar yaptırmak için anlaşın. İnstagram hesabının hızlı bir biçimde artmasına yardımcı olacaktır.

Restoranda yapacağınız promosyonları mutlaka reklamlarla duyurun.

Sosyal Medya Yönetimi

Yeni bir restoranı duyurmak ve bilinirliğini arttırmak için yapılması gereken doğru ve etkili sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilmektir. Bu aşamada Facebook, İnstagram ve Twitter restoranların tamamı için yararlıdır. Bu platformlar sayesinde hedef kitlenize sesinizi duyurabilir, yemeklerinizin sunum fotoğraflarını yayınlayabilirsiniz.

Google Haritalar

Google Haritalara restoranınızı kaydederek, önemli bir iletişim kanalını açmış olursunuz. Bu sosyal medya hesaplarını almadan önce ilk etapta yapılması gereken işlem olup, restoranınızı haritalara eklemektir. Ancak Google Haritalar için girilen profil bilgilerinin eksiksiz ve doğru olmasına dikkat edin. Buraya gelen yorumları da takip edip yanıtlamaktan geri kalmayın. İnsanlar, restorana gitmeden önce arama motorları üzerindeki, restoran hakkında yapılan yorumları dikkate aldığını unutmayın.

Fotoğraf ve Video Çekimi

Restoran menüsünde yer alan yemeklerin, servis edilmeden önceki hallerini, yemeğin servise hazır sunumunu sosyal medya üzerinden paylaşın. Bu sayede hızla takipçi kazanmaya ve ilgi odağı haline gelmeye başlarsınız. Ancak restoranınızda sunacağınız yemeklerin sunumları ile servis sunumları arasında çok ciddi farklar olmamasına özen gösterin. Bu durum yanıltıcı paylaşımlara gireceği için restorana gelenlerin azalmasına yol açabilir. Bu nedenle gerçekçi olmaya özen gösterin. Özensiz çekilen video ve fotoğraflardan yüksek beklenti gelmeyeceği gibi takipçi kaybına yol açacağını bununda tanıtımı etkileyeceğini unutmayın. Bu nedenle gerekli durumlarda profesyonel destek alın.

Foursquare&Swarm Araçlar

Restoranlar yalnızca sosyal medyada yer almayıp, Foursquare ve Swarm gibi platformlarda da yer almanız gerektiğini göz ardı etmeyin. Müşterileriniz restoranınıza gelmeden evvel önceki müşterilerin yorumlarına ve verdikleri puanlara dikkat ettiğini unutmayın. Bu mecralarda kullanıcılardan alacağınız yorum ve değerlendirmeleri takip edin.