Sosyal medya sayesinde marka tanıtımı hızlı bir şekilde yapılabilmekte ve geniş müşteri kitlelerine ulaşılabilmektedir. Sosyal medyayı etkin ve doğru kullanmak bu açıdan çok önemlidir.

Geri Dönüşlerinizi İnceleyin

Pazarlama için ayırdığınız bütçenin önemi kadar, müşterilerinizi hangi yolla elde ettiğinizi bilmeniz de bir o kadar önemlidir. Online olarak bu ölçümü kolaylıkla yapabilirsiniz. Yani mobil siteniz üzerinden. Ama offline pazarlama adımları sayesinde edindiğiniz müşterilerinizi bu kadar kolay ölçümleyemezsiniz. Yatırımlarınızın ne kadar süre sonra sonuçlarını aldığınızı tespit ettiğiniz zaman çevrimdışı müşteri oranını da belirleyebilirsiniz. Bunu analizlerle desteklediğiniz zaman, pazarlamaya ayırdığınız bütçenizi de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer bunu yaparsanız hangi alana daha çok ağırlık vermeniz gerektiğini, dijital pazarlama için hangi adımların size daha faydalı olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Analizlerle birlikte yaptığınız çalışmalar, size bütçenizi etkin bir şekilde kullanma şansı verir.

İletişimi Etkileşime Dönüştürün

Çoğu firma, adını duyurmak için birden fazla sosyal medya hesabı açar. Ancak bu yapılan en büyük hatalardan biridir. Sosyal medya ancak etkin kullanıldığı zaman size fayda sağlar. Onun yerine günlük paylaşımlar yaptığınız bir hesap size yeterli olacaktır. Kullanıcılar sosyal medya hesaplarınız üzerinden iletişime geçmeye çalıştıkları zaman, hızlı bir şekilde geri dönüş alamazlarsa fırsatı kaçırmış olursunuz. Bu durum sizin prestij kaybı yaşamanıza neden olur. Marka güvenilirliğini oluşturmak ve marka değerinizi arttırmak için, iletişimin eksiksiz sağlanması gerekmektedir.

Sosyal ağları amaca uygun kullanın.

Firmanızın kazancını arttırmak ve müşteri portföyünüzü üst seviyelere taşımak için sosyal medya hesaplarını etkili ve amaca uygun bir şekilde kullanmalısınız. Bu sayede marka tanınırlığı da hızla artacaktır. İşte etkili sosyal medya taktikleri;

Markanıza uyan sosyal ağı belirleyin

Markanıza uygun sosyal ağı belirlemek, tanınırlığınızı arttırmak için etkili bir yöntemdir. Markanızın tanıtımı için çok sayıda sosyal ağ yönetmek hem zaman hem de bütçe açısından size bir fayda sağlamaz.

Hedef kitlenizi belirleyin

Size uygun olan sosyal ağı bulmak kadar hedef kitlenizi de bulmak çok önemlidir. Bu, nokta atışı yapmanıza da olanak sağlar.

Sosyal ağ kullanım amacınızı bulun

Sosyal medya kullanımını hangi amaçla yapmak istediğinizi bilmelisiniz. Firmanızın dijital ortamda satışlarını arttırmak, güncel haberlerden müşterilerin bilgilendirilmesini sağlamak, marka güvenilirliğini arttırmak gibi amaçlar belirleyin.

İçeriklerinizi belirleyin

Zamandan tasarruf etmek ve etkin reklam stratejisi için içeriklerinizi planlayın. Güncel yazılar paylaşmak, sosyal medyayı etkili kullanmanıza yardımcı olur.

İlgiyi üzerinize çekin

Sosyal medya kullanırken ilgiyi üzerinize çekin. Etkili ve akılda kalıcı paylaşımlar sizi rakiplerinizin önüne taşır.

Paylaşımların zamanlamasına özen gösterin

Hazırladığınız içerikleri, ne zaman yayınladığınız da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden hedef kitleniz doğrultusunda bir saat planlaması yapın.

Yenilikleri takip edin

Sosyal medya, değişimlerden ilk etkilenen mecralardan biridir. Bu yüzden gündemde olan haberlerden haberdar olmalısınız. Bu sayede hedef kitlenizin dikkati, markanız üzerinde olacaktır.

İlgili videolar kullanın

Anlık olarak paylaştığınız içeriklerin yanında videolara da yer verirseniz, izlenme oranını hızlı bir şekilde arttırmış olursunuz.

Yorumları inceleyip, yanıt verin

Markanın güvenilirliğini korumak ve markanın kalitesini arttırmak için kullanıcı yorumlarını günlük olarak inceleyip, yorumlara anlaşılır bir dille yanıt vermelisiniz. Sosyal medyanın her ne kadar güzel yanları olsa da yanlış ya da eksik kullanıldığında prestiji sarsacak yönleri de mevcut.

Rakiplerinizi Unutmayın

Markanıza duyduğunuz güvenin yanı sıra rakiplerinizin yaptıklarını takip etmelisiniz. Bu sayede, her zaman onlardan bir adım önde olma avantajı sizin elinizde olur.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.