Dijital platformda yapılan tüm çalışmaların yer aldığı sosyal medya raporu, müşteri ile aranızdaki en önemli bilgilendirme yoludur. Bu nedenle, sosyal medya raporu hazırlama aşamasında; yalın, sade ve şeffaf olma gibi önemli adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, hazırlanan rapor ile, bir sonraki adımınızın nasıl olması gerektiğini de belirleyebileceksiniz. Peki, sosyal medya raporu hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi adımlar ile müşteri ile aranızdaki iletişimi daha net bir şekilde kurabilirsiniz?

1. Paylaşımlarınızı Kontrol Edin

Sosyal medya üzerinde yaptığınız paylaşımları sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sayede, hangi paylaşımın daha çok beğeni toplandığını, hangi paylaşımın daha az beğenildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Böylece olumsuz bir durumla karşılaştığınızda, bir sonraki adımınızı daha dikkatli atarsınız.

2. Farklı Beğenilerin Olduğunu Unutmayın

Sosyal medya fotoğraftan videoya kadar çeşitli paylaşım olanakları sunmaktadır. Bu durumu bir avantaj olarak kullanabilirsiniz. Sosyal medyayı kullanan kişilerin farklı beğenileri bulunmaktadır. Her kesime hitap edebilmek için, kitleleri belirleyin.

3. Beklentileri Es Geçmeyin

Sosyal medya üzerinde yaptığınız paylaşımları, yalnızca dikkat çekme amaçlı olarak düşünmemelisiniz. Gün içerisinde yaptığınız paylaşımlarınıza, olumlu ve olumsuz yorumlar yapılmaktadır. Bu noktada, gelen yorumları inceleyerek beklentilerin ne yönde olduğunu tespit etmelisiniz.

4. Olabildiğince Sade Olun

Sosyal medya raporunu hazırlarken karışık olmamasına dikkat edin. İlk bakışta anlaşılması zor olan grafikler ve bilgilendirmeler sizi zor bir duruma düşürebilir.

5. Akıcı Ve Anlaşılır Bir Dil Kullanın

Sosyal medya raporunun okuyucular tarafından kolayca anlaşılabilir olmasına dikkat edin. Bu noktada sade grafikler kullanabilirsiniz. Kullanıldığınız grafiklerin altına konu ile alakalı kısa notlar düşün.

6. Planlarınızdan Haber Edin

Sosyal medya raporunda, geçmişe dair bilgilendirme yaparken geleceği de unutmayın. Bu sayede, yöneticiler sizin hedefleriniz hakkında da bilgi sahibi olurlar.

7. Önceki Raporlarla Kıyaslayın

Hazırladığınız rapor içerisinde geçmiş döneme ait bilgilerin yanı sıra, daha önceki verilerle şimdiki veriler arasında da kıyaslamanın yer alması gerekmektedir. Bu sayede, kaydettiğiniz gelişme hakkında yöneticilerinizi bilgilendirmiş olursunuz.

8. Sayısal Verilerde Net Olun!

Sosyal medya raporu kapsamında bir diğer önemli adımda sayısal verilerin netliğidir. Paylaştığınız bir postun, toplamda kaç kişiye ulaştığı, ne kadar yorum aldığı ve beğeni sayısı gibi birçok faktörün sayısını belirtin. Bu, raporunuzun daha şeffaf olmasını sağlayacaktır.

9. Raporu Belli Tarihte Yayınlayın

Yöneticinize sosyal medya raporunu iletirken, belli bir tarih belirleyin. Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar doğrultusunda anlık olarak hızlı değişimler görülebilmektedir. Net değişimi fark edebilmek ve önceki raporları tam anlamıyla kıyaslayabilmek için, raporları belli tarihte yayınlayın.

10. Rakiplerinizi Unutmayın

Çalıştığınız bir markaya karşı var olan sorumluluklarınızdan biriside rakipleriniz hakkında onları bilgilendirmektedir. Bu nedenle, rakiplerinizin hangi adımları attığını da bilip yeni stratejiler belirlemelisiniz.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.