İnsanların büyük bir kısmı vaktinin çoğunu internet üzerinde geçiriyor. İnternetin bu denli çok kullanılması ile iletişim kavramı da bu mecraya kaymış durumda. İnsanlarla en başarılı iletişime girilebilecek nokta ise hiç şüphesiz sosyal medya. Peki, siz bir marka olarak bu mecrayı nasıl kullanıyorsunuz? Sosyal medyayı verimli kullanamadığınızı düşünüyor ya da hatalarınız olduğunu düşünüyorsanız gelin, birlikte uymanız gereken altın değerindeki kuralları inceleyelim.

Kural 1; Çok dinleyin. Her zaman dinleyen insanlar daha çok kazanır. Bu normal hayatta da sosyal medyada da böyledir. Argümanlarınızı ortaya koymadan önce yapmanız gereken hedef kitlenize kulak vermektir. Hedef kitlenizin önemsedikleri ve konuştuklarına göre içerik üretmelisiniz. Bu markanızı daha çekici bir hale getirecektir.

Kural 2; Sabredin. Her durum için biraz sabır gerekir. Sosyal medya da gelişmek göz açıp kapayıncaya kadar gelişecek bir durum değildir. Bunu bir bitkiyi yetiştirmekle özdeştirebilirsiniz. Tohumları ekin ve yeşermesini seyredin. Bu süreç boyunca ilk günkü heyecan ve isteğinizi kaybetmemelisiniz. Sabrın sonu selamet…

Kural 3; Az konuşun ama öz konuşun. İnsanlar artık kısıtlı karakterlere ve ilginçliklere alışmış durumda. Onlara uzun ve sıkıcı, düz bilgiler ve içerikler sunmak onların sizi konuşmasını sağlamaz. Yaratıcılığınız ile gündeme gelmelisiniz. Paylaşımların zenginliği onları size çekecek. Hatta insanlar sizi arkadaşlarına ve ailelerine önerecek.

Kural 4; Stratejinize ve ana içeriğinize odaklanın. On parmağınızda on marifet olmasına gerek yok. Birden fazla strateji ile uğraşmanıza da… Belirli bir içeriğe ve stratejiye yoğunlaşmak daha çok takip edilmenizi ve beğenilmenizi sağlar.

Kural 5; Gerçek takipçiler edinin. Böylece kaliteniz artar. Sayılar hiçbir şey ifade etmez. Kalitenin tanımı sayılar ifade etmez. Ayrıca hedef kitleniz olmayan sayılar size hiçbir kar kazandırmaz. Bunun yerine az ama öz bir kitleye hitap etmeyi tercih etmelisiniz. Sizi gerçekten beğenen bu kitle insanlara sizi önererek büyümenize zaten yardımcı olacaktır.

Kural 6; Kaliteli içeriklerle bilinirliğinizi arttırın. Gerçekten kaliteli içerikler ortaya koyuyorsanız ve bu içerikler insanların hoşuna gidiyorsa insanlar bu içerikleri kendi sosyal mecralarında paylaşabilir. Bu da sizin bilinirliğinizi arttırır. Ayrıca ürettiğiniz bu kaliteli ve özgün içerikler sizi arama motorlarında üst sıralara taşır. Böylece insanlar hizmetinizi arattığında ilk sizi görebilir.

Kural 7; Takipçilerinizi önemsediğinizi gösterin. Onları takip edin ve gönderilerini beğenin.

Kural 8; Etkileşime izin verin. Etkileşim önemlidir. Sizinle iletişim kurmaya çalışan müşterilerinizi cevapsız bırakmayın. Takipçilerinizle sıkı bir ilişkinizin olması sizi güvenilir bir marka yapar.

Kural 9; Influencerların yardımını almayı unutmayın. Influencerlar, satın alma becerisine etki eden sosyal medya insanlarıdır. Bu kişiler aslında sosyal medyada gördüğümüz fenomenlerdir. Fenomenlere güvenilir. Bu yüzden onlarla işbirliği içinde olmak ve paylaşımlarınızı paylaşmalarını sağlamak size olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

Kural 10; Aktif olun. İçeriğinizi ortaya bırakıp, sosyal medyayı terk etmeyin. Gelen yorumlara hemen dönüş sağlayın. Samimi bir dil benimseyin. Onlarla hep iletişim halinde olun.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.