Doğru sosyal medya planlarıyla kazancınızı üst seviyelere sağlam bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinde kazancını arttırmak isteyen markalar, web sitelerini de ona göre tasarlamaları gerektiğini bilmeliler. Aşağıda bahsedeceğimiz 7 adımı uygularsanız, size uygun web sitenizi tasarlayarak kazancınızı üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

İyi bir başlangıç yapın

İnternet kullanıcıları siteye tıkladıklarında öncelikle karşılarına ana sayfa çıkar. Nasıl günlük hayatta ilk izlenimin önemi büyükse aynı şekilde dijital dünyada da bu geçerlidir. Kullanıcı sitenize girdiği zaman, ana sayfanızın sade ve amaca uygun bir şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Aşırı renkli ve bilgi dolu bir ana sayfa, ziyaretçiyi potansiyel müşteri olmaktan hızla uzaklaştırır. Bununla birlikte, eksik ve aşırı yalın bir sitede de sonuç aynı olacaktır.

Daha ana sayfadan kullanıcılara “Buradan Alışveriş Yapmalısın” düşüncesini aşılamak gerekir. Dönüşüm oranını artırmak isteyen siteler işe açılış sayfasıyla başlar. Tabi bunu yaparken aşırı göze batmak sizi kaosa sürükler. Sade ve şıklık her zaman kırmızı çizginiz olmalıdır. İşte web sitesi kurarken 7 önemli adım

1) Kullanıcıları büyük ve ilgi çekici bir başlıkla karşılayın

Markanızın amacına uygun ve sade bir mesaj yayınlayın. Müşterinin neden sizi seçmesi gerektiğini açıklamalısınız. Bu konuda tutumunuz net ve güven verici olmalıdır. 3 kelimeden daha uzun mesajlar kullanıcıları sıkar ve sizden uzaklaşmasına neden olur. “Mutlaka beni seçmelisin” gibi abartılı cümlelerden uzak durmalısınız.

2) Kullanıcıyı görsellikle etkileyin

Gerçek dünyada da alışveriş yaparken insanlar ilgi çekici şeylerden hoşlanırlar. Dijital ortamda da bunun paralelinde bir algı mevcut. O yüzden, kullanıcı sitenizi gezerken etkileyici görseller koyarak dikkati size vermesini sağlayın. Örneğin, renkli ve ilgi çekici bir buton koyarak, kullanıcının satış sürecine başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu bölümü kısa ve etkili bir yazı ile destekleyebilirsiniz. Unutmayın ki kullanıcının dikkatinin yalnızca ana sayfanızda kalmasının size bir yararı dokunmaz.

3) Şık ve sade bir sayfa düzeni oluşturun

Şık ve sade bir sayfa düzeni kullanıcıya güven aşılar. Böylece müşterinin satın alma potansiyelini arttırmış olursunuz. Bununla birlikte, satın alma kararı ortalama 30 saniye içerisinde verilir. Bu süre zarfında, abartıdan uzak mesajlar vererek müşteriyi ikna etmeniz gerekmektedir. Site düzeni için editör desteği ve birkaç görüş almanız size satış konusunda fayda sağlayacaktır.

4) Amaca uygun mesajlar verin

Amaca uygun mesajlar müşterinin “ ben neden buradayım ki” algısını kırar. Ayrıca sitede çok vakit harcayıp pes etme duygusuna girmesini engeller. Bu yüzden, kullanıcıyı tatlı bir dille yönlendirip hedef noktasına götürmelisiniz.

5) Kaliteli Görseller Koyun

Şöyle düşünelim. Bir kitapçıya girdiğimizde ilk olarak dikkatimizi çeken ön ve arka kapağıdır. Kitabın konusu ne kadar güzel olursa olsun, tasarımını beğenmediğimiz bir kitabı çoğumuz incelemeyiz. İyi görsellerle zenginleştirilmemiş bir site de, kapağı açılmamış bir kitap gibi ilgi görmeyecektir.

6) Müşterilerin sorularına yanıt bulmasını sağlayın

Markanıza ne kadar güvendiğinizden çok müşterinin kafasını kurcalayan sorulara verdiğiniz cevaplar önemlidir. Çünkü müşteri ürün için hem vaktini hem de parasını harcıyor. Peki bunu niye yapsın? Sizi farklı yapan ne? İşte bu sorulara anlaşılır ve güven veren yanıtlar vermelisiniz.

7) Güvenilir tanıklar

Mahkemede ilk önce şunu sorarlar. “Tanığın var mı?” Buradaki durumda aynı bu şekildedir. Daha evvel hizmetinizden memnun kalan müşterileri, potansiyel müşteri çeken birer mıknatıs gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden her zaman güvenli bir iletişim ve hizmet ağınızı koruyun.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.