Tüketimde patlama yaşanan ve dünyanın her yerinde insanların birbirlerine hediye alıp verdiği Sevgililer Günü; pazarlama açısından değerlendirilmesi gereken bir fırsat. Bu dönemde pazarlamanın gücünden faydalanmak ve kampanyalara açık olmak gerekiyor. Biz de sizler için dikkat etmeniz gereken e-posta pazarlama kurallarını listeledik.

1) Erken Başlayarak Karar Sürecine Katılın.

Birine hediye almak her zaman zorlu bir süreçtir. Sevgiliye almak daha zor olduğu için insanlar haftalar öncesinden hediye bakmaya başlar. Çünkü kısa süre içinde buna karar veremezler. Bu yüzden e-posta pazarlama kampanyanızı önceden başlatmak iyi bir pazarlama taktiği olacaktır. Böylece karar alma sürecinde insanlara etki edebilirsiniz.

2) Kampanya Oluşturun.

İşiniz hediye olabilecek ürünleri pazarlamaksa kampanya yapmalısınız. Çünkü e-posta pazarlama etkili bir yöntemdir. Sevgililer gününde bu yöntemin meyvesini yiyebilirsiniz.

3) Ortak Bir Dil Oluşturun ve Bunu Bütün Kanallarda Kullanın.

İletişimi tek bir kanaldan yapmamak kitlenize ulaşma imkanınızı arttıracaktır. Kampanya planınızı bütün mecralarda ortak bir dil ve görsel iletişimle yayınlamalısınız. Bunun haricinde sms, e-posta ve push notification gibi pazarlama alanlarını, pazarlama sürecinizle bütünleştirebilirsiniz.

4) Büyük Veriden Yararlanın.

Geçmiş Sevgililer günü kampanyanızdaki verilerden yararlanın. Talep gören ürünlere özel kampanyalar yapabilir, sevgililer gününde alışveriş yapanları tespit ederek onlara özel seçenekler oluşturabilirsiniz. Örneğin; kampanyalar, promosyonlar, hediye çekleri vs.

5) Kişileştirilmiş Ürünler Sunun.

Dijital pazarın avantajı olan kişi analizlerini göz önünde bulundurun. Müşterilerinizin davranışlarını analiz ederek onlara kişiselleştirilmiş hediyeler sunun.

6) Cinsiyet Segmantasyonu Yapmaktan Kaçınmayın.

Yani müşterilerinizi cinsiyet bakımından alt gruplara ayırın. Cinsiyete yönelik pazarlar oluşturun. Günün anlamı bakımından her cins, karşı cinsine hediye alacaktır. Kadın müşterilerinize erkeklere yönelik, erkek müşterilerinize kadınlara yönelik ürünler sunmalısınız.

7)Sevgililer Gününü Vurgulamayı İhmal Etmeyin.

Yapacağınız bu vurgu sizi hedef kitlenize daha çabuk ulaştıracaktır. E-postalarınızın başlıklarına kesinlikle sevgililer günü vurgusunu eklemelisiniz.

8) Özgün İçerik Üretin/ Öneri Sunun

Yaratıcı içerikler ilgi çekecektir. Rakiplerinizde olmayan fikirler üretmeye çalışın. Önerilerinizi belirtin fakat bu önerilerin arasına alakasız ürünler yerleştirmeyin. Bu sadece boşa zaman kaybına neden olacaktır.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.