Arama motoru optimizasyonu dijital pazarlamada önemli bir yer kaplıyor. Google’ın geliştirdiği sistemle SEO önemi arttı. Sizler için SEO konusunda başarılı olmanıza yardımcı olacak bilgileri düzenledik:

1) Hedef Kitlenize Değerli İçerikler Üretin
SEO konusundan önce ilgilenmeniz gereken ilk konu etkileşimli metinler yazmak. Eğer yazdığınız içerik okuyucuyu kendine çekemiyor ya da okuyucunun ilgisini çekemiyorsa internetteki başka bir şeye takılmaları kaçınılmaz. Bu Google açısından kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü aslında sizi arayanlar Google’ın müşterisi. Bir müşteri mağazanızdan tatmin edilmemiş bir biçimde ayrılırsa bir daha gelmesi beklenebilir mi? Google da bu tarz içerikleri dikkate almamaya başlar.
Google içeriğinizin kalitesini anlamak için sayısız teknoloji ve metrik kullanıyor. Sosyal medyada paylaşılabilir ve paylaşılmış içerik Google tarafından değerli kabul ediliyor.
Okuyucularınızın ilgisini çekebilecek içerik üretmek kolay. Sadece onları ve ilgi alanlarını düşünün.

2) İçeriklerinizin Özgünlüğünü Kontrol Edin.
Google içeriğin özgünlüğü konusunda çok katı kurallara sahip. İçeriğinizin özgünlüğü %95’in altındaysa skorunuz düşüyor. Copyscape gibi yöntemlerle yazınızın özgünlüğünü kontrol edin. Eğer %95’in altındaysa yazınızın özgünlüğünü arttırmalısınız. Alıntı yapmanız gerektiğinde ise alıntı yaptığınız sitenin linkini yazının altında paylaşmak kurallara uygun bir yöntem. Özgünlüğü %100 tuttuğunuzda ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

3)Doğru Anahtar Kelimeleri İçeriğinize Yerleştirin.
Bu aşamada kendinizi müşterinin yerine koymak da yarar var. Hangi anahtar kelimelerin sizi müşterilerinize getirebileceğine böylece daha kolay karar verebilirsiniz. Anahtar kelimeleri içeriğinizin içine serpiştirmelisiniz. Bu anahtar kelimeler sıranızı yükseltecek ve hedef kitlenizi size daha kolay ulaştıracaktır.
Anahtar kelimeler kullanırken içeriğin organikliğini bozmamak da önemlidir. Önce metni yazıp anahtar kelimeleri sonradan eklemek muhtemelen daha zahmetsiz olacaktır. Aşağıda size yardımcı olabilecek anahtar kelime araçlarını bulabilirsiniz.

Google Trends
İsminden de anlaşılacağı üzere bu araç internetteki trendleri bulabileceğiniz araçtır. Ülke ve şehir gibi filtreleri kullanabilirsiniz.

Keywordtool.io
Google’da herhangi bir sözcük ile ilgili yapılan aramanın hemen altında benzer sözcükleri de gösterir. Ücretsizdir.
Anahtar kelimeleri nasıl öğrenebileceğinizi artık biliyorsunuz. Peki bu kelimeleri içeriğinize nasıl yerleştireceksiniz? Anahtar kelimeleriniz içeriğinizde, başlıkta, açıklamalarda, imajlarda ve URL’de de yer almalı. Google’ın anahtar kelimelerle dolu içeriklerin de notunu kırdığını unutmamak gerekir. Anahtar kelimelerin ilk paragrafta kullanılması da oldukça önemli… Bir de son paragrafa eklenebilir. Doğallığı kaybetmeden istediğiniz yerde anahtar kelime kullanabilirsiniz.

4) Diğer Sitelerden Link Edinin
Link almak web sitenizin tanıtımını yapmak için atacağınız ilk adım. Bu tek başına elbette ki yeterli değil. “Backlink” olarak bilinen sisteme başvurmalısınız. Bu sistemde üçüncü parti siteleri de sizin içeriğinize link verir. Backlinkler güvenilirliğinizi arttıracaktır. Ne kadar işinizle alakalı ve itibarlı backlink alırsanız SEO açısından pozitif dönüş elde edeceksiniz.

Aşağıdaki 3 metod backlink konusunda size rehberlik edecektir:
Dijital medya kanallarına basın bülteni göndermek
İlgili portallara ve profesyonel online rehberlere şirketinizi eklemek
Üçüncü parti şirketlere blog yazarlığı yaparak kendi sitenize link vermek
Diğer bir popüler yöntem, benzer sitelerle içerik değişimi yapmak. Başka sitelere yazabilir, kendi sitenize onları konuk olarak alabilirsiniz. İki tarafta böylece kazanmış olur.
SEO’da başarılı olmak için birçok yöntem var. Ama bu dördü en önemli olanlar.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.