İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan internet iletişim kurmak, ürün ve hizmet satın almak, bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak gibi daha nice alanda kullanılan ve doğru kullanıldığında birçok fayda sağlayan bir iletişim aracıdır. Teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda artık geleneksel yöntemler ile bilgi paylaşımı yapılması, yerini internet aracılığı ile dijital platformlarda bilgi paylaşımına bıraktı. Bu noktada özellikle sosyal medyanın gücü ön planda. Kolay ulaşılabilir bilgi günümüz şartlarında tercih ettiğimiz ilk yöntem. Aynı zamanda hedef kitleye en hızlı şekilde ulaşıp, en hızlı şekilde geri bildirim aldığımız platform olarak da bilinen sosyal medya kitle iletişim aracı olarak görülmektedir.

Her sektör için doğru sosyal medya kullanımı ile kendi içinde karlı getirileri ve olumlu geri dönüşleri elde etmek mümkün. Bu sektörler arasında tüm dünya üzerinde hızla gelişen ve büyüyen yiyecek ve içecek endüstrisi elbette sosyal medyanın gücünden ve sağlayacağı faydalardan nasibini almaktadır. Büyük bir rekabet stratejisi içerisinde şekillenen ve dijital ortamlarda varlığını sürdüren restoran işletmeleri sosyal medyayı müşterilerin tatminini arttırmak, daha büyük kitlelere ulaşmak, çalışanlarını daha etkin bir hale getirmek ve markalaşmak gibi sebepler için müşteri ile kurulacak ilişkiyi sosyal medya platformlarından sağlamaktadır. Bu bağlamda artık bir restoranın başarısı sadece ortaya çıkarttığı sunum ve sunumun lezzeti değil aynı zamanda sosyal medyadaki istikrarlı ve başarılı varlığı da sektörel rekabetin bir parçası haline gelmiş durumdadır.

Çevrimiçi ortamlarda zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın restoranınız için yapacağınız paylaşımlar tüm dünya üzerinde ulaşılabilir bir hale gelmiş durumdadır. Dünyanın öbür ucundaki insanlar sizi sosyal medya hesaplarınızda tanıyabilir, görsellerinizi beğenebilir, yorum ve paylaşımda bulunabilir. Elinizde böylesine muazzam bir güç varken bu gücü kontrollü bir şekilde doğru yerlerde değerlendirmek ve buna paralel olarak her geçen gün yol kat edip istikrarı sağlamak için uzmanlardan alacağınız desteğe ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü sosyal medya yönetimi hem profesyonellik gerektiren, hem de strateji isteyen bir faaliyettir. İhtiyaca uygun yöntemlerin kullanılması ve başarı elde edilebilmesi adına bazı etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

Facebook ve Twitter’da Dikkat Çekici İçerikler
Facebook üzerinde takipçi sayınız iyi bir rakama ulaşmış olabilir. Ama bu asla yeterli olmayacaktır. Restoranınız ile ilgili ilgi çekici paylaşımlar yapmanız gerekecektir. Paylaşım yapacağınız platformlar arasına Twitter’ı da dahil etmeyi unutmayın. Ulaşabildiğiniz ve ulaşmayı hedeflediğiniz kitle ile sürekli etkileşim halinde olmalısınız. Bu etkileşimi restoranınız, sahip olduğunuz çalışma ekibiniz ve lokasyonunuz ile ilgili paylaşımlar yaparak sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak özel yemekleriniz, menü içeriği ile ilgili vereceğiniz ilginç bilgiler, profesyonelce çekilmiş fotoğraf ve videolar ile paylaşımları desteklemeniz düzenli bir beğeni akışını sağlarken, sosyal medya üzerindeki görünürlüğünüzü de arttıracaktır. Hatta sağdık müşterilerinize uygulayacağınız indirim kampanyası müşteri memnuniyetinizi üst düzeye çıkartacaktır.

Twitter ve Instagram Üzerindeki Son Hareketlerinizi Güncelleyin
Twitter restoranınız içerisindeki yenilikleri duyurmak ve sunmak için en iyi platformlardan biridir. Buradan yapacağınız duyuruları instagram üzerinden yapacağınız fotoğraf ve video paylaşımlarınız ile destekleyebilirsiniz. Menüye eklediğiniz yenilikler, spesiyelleriniz, güncel teklifler, yemekleri hazırlama sürecinizdeki detaylar, promosyonlar gibi içerikleri müşterilerinize sosyal medya hesaplarınızdan sağlayın. Bu noktada cezp edici ve iştah kabartıcı görseller ile müşteri dikkatini üzerinize çekmeye çalışın.

Tarzınızı Belirleyin
Sizi rakiplerinizden ayıran ve eşsiz yapan ne? Bunu belirleyin. Bir tarzınız ve üslubunuz olsun ve nu tarzı bütün sosyal medya hesaplarınıza uyarlayın. Bu çok özen göstermeniz gereken bir konudur. Örneğin restoran üslubunuz kendini bir vintage restoran olarak konumlandırırsa, vintage paylaşımlar yapan hesaplara ulaşarak etkileşim haline girebilir ve reklam vererek vintage severlere daha hızlı ulaşabilirsiniz. Hatta müşterinize vintage içerikleri destekleyen mesaj atarak onlara spresifik olarak ulaşabilirsiniz.

Check-in Desteği Sağlayın
Four square üzerindeki konumunuzun varlığından ve doğruluğundan emin olun. Ayrıca Facebook üzerindeki varlığınız kategoriler kısmında bir restoran lokasyonu olduğunu teyit edin. Böylece restoranınızı ziyaret etmiş müşterileriniz Facebook üzerinden yapacakları paylaşımlarda sizi etiketleyebilir ve lokasyon paylaşımında bulunabilirler. Check-in yapan müşterinizin takipçileri de artık potansiyel müşteriniz haline gelecektir.

Menünüzü Paylaşın
Web sitenizde de paylaşacağınız menünüzü sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmanızda fayda var. Hatta Facebook üzerinde menünüzü bir sekme haline getirebilirsiniz. Bu sizi daha ulaşılabilir kılarken müşterilerinizi daha çok çekecektir. Çünkü hızlı bilgi ulaşımı arayışında olan müşteriniz bir tık ile tüm menüyü inceleyebiliyor olmaktan memnun olacaktır.

Geri Dönüşler İsteyin
Geri bildirim oldukça önemli bir konudur. Özellikle müşteri ile kuracağınız güven ve sadakat bağının oluşması açısından atlanmaması gereken bir konudur. Samimi bir dil ile geri dönüşlere vereceğiniz cevaplar müşteriyi memnun edecektir. Olumsuz geri dönüşlere vereceğiniz cevaplar da buna dahil. Geri bildirimler üzerinden olumlu ve olumsuz yorumlara göre işletme stratejinizi şekillendirmeniz yine müşteri üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.

Görsel olun
Görsel paylaşımın gücü metin yazılarından daha büyüktür. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve Google+ üzerinden paylaşım yapacağınız kaliteli görseller restoran işletmelerinde dijital pazarlamanın en etkili yapıldığı yöntemlerden biri. Zira görselliğe dayalı bir endüstri olan yiyecek ve içecek pazarlaması elbette sosyal medya üzerinden yapılacak olan görsel paylaşımları ile başarıyı yakalayabilir.

Web Sitesi Olmazsa Olmaz
Her ne kadar sosyal medya platformları yaygın olarak kullanılsa da markalaşmak ve başarıya ulaşmak için web sitesine sahip olmak zorundasınız. Bu sizin kurumsallaştığınızın da bir kanıtı olacaktır. Web sitenizin iletişim bilgilerini sahip olduğunuz bütün sosyal medya platformlarında paylaşmanız gerekmektedir. Restoran arayışı içerisinde olan müşterilerin neredeyse tamamı restoranların web sitelerini ziyaret etmekte ve restoran hakkındaki ilk izlenimlerini orada belirlemektedir. Bu yüzden web sitenize ve web sitesi üzerindeki yayımlayacağınız içerikleri özenle seçmelisiniz. Buna blog yazılarınızı da dahil ederek varlığınızı ortaya koymanız gerekmekte. Site içerisinde iletişim bilgilerinizi eksiksizce paylaşın. Web siteniz üzerine diğer sosyal medya hesaplarınızı eklemeyi unutmayın. Bu sizin şansınızı daha da arttırarak hedefinize ulaşmanıza destek sağlayacaktır.

Fırsatlar ve Yarışmalar Sunun
Daha çok ziyaretçi ve ilgi çekmek adına uygulayacağınız bu faaliyet size uzun vadede pazarlama hedeflerinize ulaşmanızda büyük fayda sağlayabilir. E-posta yolu ile müşterilerinize indirim kuponları sunabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden çekilişler düzenleyip şanslı takipçilerinize hediye indirimler verebilirsiniz. Yapacağınız yarışmayı doğru yöntemler ile bütün platformlarda duyurarak müşteri kitlesini üzerinize çekebilirsiniz.

Re- Share Paylaşımlarda Bulunun
İşletmenize gelen müşteri sosyal medyada sizi etiketleyerek bir paylaşım yaptığında sizde müşterinizi etiketleyerek paylaşım yaptığı postu paylaşın. Sosyal bir kanıt olarak değerlendireceğiniz bu işlem, aynı zamanda müşteri etkileşimi için de harika bir yöntemdir. Müşterinizin de sizi paylaşırken işini kolaylaştırmak ve daha çok insana ulaşmak adına hashtegler belirleyin. Böylelikle sizi arayanların sizi daha hızlı ve kolay bulmasına yardımcı olmuş olursunuz. Popüler hashtegleri incelemenizde fayda var. bu hashtegler tüm dünya üzerindeki ulaşabilirliğinizi arttırarak global dünyaya bir giriş kapısı aralayabilir.