Dijital pazarlama internet kullanımının yaygınlaşması ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi ile birçok sektörde ivme kazanmış durumdadır. Günümüz teknolojisinde ürün veya hizmet pazarlaması görevini geleneksel pazarlama yerine dijital pazarlamaya bırakmış durumdadır. Dijital pazarlama sayesinde yapmış olduğunuz reklamın marjinal etkilerini yakından takip edebilir, reklam verimliliğini en iyi şekilde görebilirsiniz. Geleneksel pazarlama yöntemine göre daha az maliyetli bir pazarlama yöntemi olarak kabul edilen dijital pazarlama, hedef kitlesi belirleme konusunda da oldukça başarılıdır. Dijital pazarlama yöntemleri ile istenilen kişiye, istenilen içeriği ve reklamı spesifik olarak göstermek mümkündür. Aslında dijital pazarlamanın temel mantığı da bundan ibarettir.

İnternet kullanımı, özellikle sosyal medya kullanımı başta bilgiye ulaşım çabukluğu ve aklımıza gelen her şeye ulaşabiliyor oluşumuz bu platformları tercih etmemizdeki en önemli unsur. Aradığımız ürün veya hizmeti pratik ve hızlı bir şekilde elimizdeki dijital cihazlar aracılığı sayesinde bir tıkla ulaşabiliyor olmamızın yanı sıra, ürün ve hizmet pazarlamak isteyen işletme ve firmalar açısından da büyük fırsatlar ve potansiyeller barındırıyor. Pazarlama sektörünü de etkisi altına almayı başarmış internet gücü hangi sektörde olursanız olun dijital pazarlamanın içerisine girerek teknolojiden geri kalmamak sureti ile fırsatları değerlendirip, internet gibi bir nimetin meyvelerini toplamanız markalaşma ve satış hedeflerinize ulaşma yolunda size rehberlik sağlayacaktır.

Kafe ve restoran işletmelerinin dijital pazarlamadaki konumu ve etkisine gelince, sosyal medya üzerinde özellikle Instragram’da paylaşılan fotoğraf ve video içeriklerinin büyük bir kısmını yiyecek ve içecek içeriklerinden oluşmaktadır. Zaten kafe ve restoran kültürü de günümüzde oldukça yaygınlaşmış ve işletme sahipleri açısından reklam ve pazarlama faaliyetleri dijital pazarlama sektöründe de sıklılıkla görülür hale gelmiştir. Zira geleneksel yöntemler ile uygulanan ve maliyetli olan pazarlama yöntemine göre dijital pazarlama yöntemi, çok daha büyük kitlerle ulaşabildiği için işletmelerin pazarlama başarılarına başarı katmış durumdadır. Kafe veya restoran sahibi bir işletme iseniz rakiplerinizden geri kalmamak, satış ve hizmet hedeflerinize ulaşmak, markalaşmak ve pazarda güncel kalabilmek için, bir sosyal medya yönetim uzmanı iş birliği ile dijital pazarlama sektörüne acilen giriş yapmalısınız. Sosyal medya uzmanları size bu yolda ihtiyacınız olabilecek her türlü çözümü marka itibarınızı koruyarak gerçekleştirecektir. İş potansiyelinizi arttıracak çözümler ve yenilikler ışığında, uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek pazarlama faaliyeti onlara sunacağınız brieflerin değerlendirilmesi sonucu, bir yol haritası belirlenmesi şeklinde gerçekleştirmektedir. Bu öz tanım sunumu öncesinde ne istediğinize karar vermeli ve uzmanlara bunu net bir şekilde açıklamalısınız. Değerlendirilip çözümlenen brieflerin sonucunda sosyal medya uzmanları markanızın durumunu inceleyerek eksi ve artı yönlerinizi belirler. Rakiplerinizin çalışmalarını da gözlemleyerek bir çalışma planı oluşturur. Bu çalışma planı hangi platformlarda ne gibi paylaşımların yapılacağı, paylaşım yapılacak günün ve saatinin belirlenmesi, hangi kampanyaların uygulanacağı, nasıl bir dil ve samimiyetin kurulacağı ve olası krizlerin nasıl yönetileceğine dair bir planlama oluşturur.
Yazımızın devamında kafe ve restoranlar için dijital çözümlerden ve nasıl uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Web Sitesinin Önemi
Bir web sitesine sahip olmak dijital pazarda var olmanın olmazsa olmaz kurallarından biridir. Aslında bu kural bütün sektörler için geçerli olsa da yiyecek sektöründe kafe ve restoran işletmeleri için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Zira kafe ve restoranlara gidecek olan insanlar gitmeden önce muhakkak internet üzerinden araştırma yapıyor ve araştırma yaparken bazı kriterlere göre tercihte bulunuyorlar. Bu nokta da cezp edici ve dikkat çekici bir web sitesine sahip olmanız sizi daha çok kurumsallaştırırken aynı zamanda müşteri potansiyelinizi de arttırmakta.

Güncel menünüzü web siteniz de muhakkak paylaşın. Web sitenizi sahip olduğunuz bütün sosyal medya platformlarında paylaşın. Bu şansınızı daha çok arttıracaktır. Özel kupon ve hediye çeki çalışmasını web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin web sitenize üye olan müşterilerinize hediye kupon ve çek vererek memnuniyeti kazanmanız mümkün.
Kafe veya restoranınız rezervasyon usulü çalışıyorsa web siteniz ile entegre çalışmasında fayda var. Web sitenize ekleyeceğiniz rezervasyon formu ile müşterileriniz kolay bir şekilde rezervasyon yaptırabilir. Rezervasyon saati yaklaşırken müşterinize sms veya e-posta yolu ile hatırlatıcı bir mesaj göndermek ile müşterinin kalbini fethedebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile müşterinin hakkınızda yapacağı olumlu bir yorum sizi mutlu edecektir.
Web siteniz üzerinde sahip olduğunuz diğer sosyal medya hesaplarınızı paylaşmayı unutmayın. Diğer hesaplarınız ile bağlantılı bir şekilde çalışmanız size artılar kazandıracaktır.
Web sitenizde lokasyon paylaşımında bulunmayı unutmayı. Görüş ve öneri formları ile de müşterinizin beklentilerini öğrenebilirsiniz.

Instagram Profili
Sosyal medya platformları arasında şüphesiz en çok kullanılan mecra Instagramdır. Kafe ve restoran işletmeleri de bu sebepten dolayı en çok Intstagram paylaşımlarına ağırlık vermektedirler. Zira Instagram dünyanın trendlerine yol veren, hatta trendlerini belirleyen bir güç haline gelmiş durumdadır.

Kafe ve restoran pazarlamalarında sunum ve görsellik oldukça önemlidir. Instagram üzerinden profesyonelce çekilmiş bir sunum tabağı müşterileri cezp ederken dikkatleri de üzerinize çekecektir. Paylaşım yapacağınız görsel veya vidolara uygun popüler hashteglerin kullanımı daha çok kişinin paylaşımlarınıza ulaşmasını sağlar.
Profilinizi sürekli güncel tutmanız gerekiyor. Sunum tabağı hazırlanırken, garsonlar iş başındayken veya müşterinizin izni dahilinde çektiğiniz fotoğrafları paylaşabilirsiniz.
Çekilişler düzenleyerek belirli günlerde bir takipçinize kahve ısmarlayabilir, bu çekiliş sayesinde sizi hiç tanımayan insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Profili

Facebook hesabınızı açarak hesabınızı kişisel hesaptan işletme hesabınıza geçirmeyi unutmayın. Intagram hesabınız ile Facebook hesabınızı birbirine entegre olarak çalıştırmanızda fayda var. Yani Instagram hesabınızda yaptığınız paylaşımlarınızı otomatik olarak Facebook hesabınızda da paylaşın. Profilinizi eksiksiz bir şekilde doldurun ve diğer sosyal medya hesap bilgileriniz ile birlikte web sitenizin iletişim bilgilerini paylaşmayı unutmayın.

E-Posta ve SMS Kullanımı
E-posta spesifik olarak belirlenen kişilere isimleri ile hitap ederek mesaj göndermenizi sağlar. Müşterilerinizin telefon numaraları ve e-posta adreslerini verilerinize kaydedin. E-posta mesaj atacağınız kişileri yaş, konum, cinsiyet gibi özelliklerini süzgeçten geçirerek ulaşmak istediğiniz kişilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Özel günlerde atacağınız samimi bir dil ile yazılmış mesaj müşterinizin dikkatini çekecektir. SMS ile de aynı çalışmayı gösterebilirsiniz.

Mobil Uygulama
Eğer paket servis hizmetiniz bulunuyorsa mobil uygulama edinmeniz gerekmektedir. Müşterileriniz pratik ve hızlı bir şekilde mobil cihazları üzerinden vermek istedikleri siparişleri vererek memnun olabilirler.