Pazarlamanın temel amacı, verilen hizmet ya da satılan ürünün insanlarda oluşturduğu farkındalığı arttırmaktır. Pazarlama ekibi bunun için fazla mesai harcar ve buna kafa yorar. Otomasyon ise bir işi mümkün olduğunca insan elinden uzak tutarak yapmaktır. Hal böyle olunca ikisinin yan yana anılması duyan kişide biraz şok etkisi yaratıyor. Pazarlama otomasyonunda ise amaç hedef kitlenizle, uygun platformda doğru içerikle etkileşime girmenizi sağlamak ve bu yolla satın alma sürecine etki etmek…

Pazarlama otomasyonu, e-ticarette modern bir satış süreci yönetim mekanizmasıdır. Belirlenen faaliyetleri kurallara bağlı kalarak, belirlenen zaman dilimi içerisinde otomatik olarak gerçekleştirmeye yardımcı olur.

Dijital alanda hizmet veren pazarlamacılar, aktarılmak istenen mesaja karar verir ve bunun yanı sıra o mesajın kime verileceğine ve bu kişilerin daha önce o marka ile nasıl bir etkileşimde bulunduklarına dikkat etmek zorundadırlar. Konu ile ilgili bütün verileri bir araya getirerek satışta izleyecekleri yol haritasını meydana getirirler ve bu yolla zaten var olan müşterilere verilecek içeriğin ve müşteri adaylarına verilecek içeriğin otomatik olarak kişiselleştirilmesini sağlarlar. İçeriğin kişiselleştirilmesi ve etkileşim pazarlama otomasyonunun merkezinde yer alır.

Şirketiniz için pazarlama otomasyonu kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle bu uygulamanın size sağlayacağı faydaları bilmenizde yarar var. Gelin, birlikte pazarlama otomasyonunun şirketiniz açısından sağlayacağı faydalara bir göz atalım:

1)Personel Maliyeti Minimuma İndirir

Pazarlama otomasyonu bir şirket içinde yer alan 50 kişilik pazarlama ve satış departmanının yerine geçebilir. Pazarlama kampanyaları birkaç ay sonra, işletmeniz için otomatiğe bağlamış olarak her gün binlerce kişiselleştirilmiş e-posta gönderiyor olacak. Bu da sizin personel maliyetinizi azaltmış olacak.

2) Geliri ve Satışı Arttırır

Müşteriyi otomatikleştirdiği için müşterinin sizde kalışında bir artış gözlemleyebilirsiniz. Bu artışı doğru değerlendirerek satış oranınızı daha yüksek bir seviyeye çekebilirsiniz.

3) Pazarlama ve Satış Ekiplerinin Hesap Verebilirliğini Geliştirir

Pazarlama otomasyonu, net süreçlere sahiptir. Raporlama yapabilir. Dolayısıyla şirketinizdeki tıkanıklıkların nerede meydana geldiğini kolayca keşfedebilirsiniz. Pazarlama ekibi yüzlerce potansiyel müşteriyi yakalarken, hiçbiri “satış nitelikli müşteri adayı” yapmak amacı ile hareket etmezse, pazarlama departmanı besleyici kampanyalarını iyileştirmek için tarafsız geri bildirim alacaktır. Bu geribildirim sistemi, zor konuşmaları ve şirket politikalarını azaltır. Ayrıca personelin ve departmanların hesap verebilirliklerini geliştirir. Böylece şirketin etkili bir şekilde performans göstermesine yardımcı olur.

4) Sizi Daha Etkili Yapar

Ekibiniz büyük ya da küçük olsun, işinizi büyütebilmek için sınırlı miktarda kaynağınız var. Pazarlama otomasyonu, kullanabileceğiniz saatlerden daha fazla verim almanızı sağlar ve daha etkili olmanıza katkı sağlar.

5)Tekrarın Önüne Geçer, Yaratıcı Olmanızı Sağlar

Manuel bir sistemle tekrarlayan işleri otomatik kurallara göre düzenlerseniz personelinizin yaratıcılığa daha çok zamanı kalır. Yani pazarlama otomasyonu ekibinizi daha yaratıcı yapar.

6) Az Miktarda Pazarlama Yatırımı İle Fazla Yatırım Geri Dönüşü Almanıza Katkı Sağlar

Hangi kampanyaya, hangi kalitede müşteri kitlesi geldiğini doğru bir şekilde analiz eden bir otomasyondur. Buna bağlı olarak yapmış olduğunuz bütün kampanyaları karşılaştırabilir. Bu sayede hangi kampanyanın sizin için daha verimli olduğunu görebilirsiniz.

Pazarlama otomasyonunun asıl gücü potansiyel müşterinizin satın alma sürecinde ne kadar rol oynadığına bağlı olarak özel mesaj üretebilmesinden geliyor. Satın alma sürecine girmiş bir kişiye karşılaştırmalı bir analiz göndermek satın alma eylemine geçebilmesi için onu motive edebilir.

Bir gözlemde; avukatlara yazılım satan ve pazarlama otomasyonundan yararlanmayan bir firmanın, pazarlama otomasyonunu kullanmaya başladıktan sonra satış oranlarının %30 oranında arttığı gözlemlenmiştir.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.