İnsanlar teşekkürü hak eder. Müşterileriniz de teşekkürü hak eder. Müşterilerinizi her zaman değerli hissettirmelisiniz. Bunun için yapabileceğiniz en önemli şey kesinlikle teşekkürdür. Teşekkür edebileceğiniz durumlar ve zamanları sizin için derledik;

1. Üye Oldukları İçin Teşekkür Edin

Sizin e-postalarınıza abone olan müşterilerinize teşekkür etmeyi unutmayın! Onlara duyduğunuz minneti sade bir dil ile anlatın. Hatta onlara tercihlerini sorarak e-posta pazarlaması için veri toplayın. Onlara özel indirimler ya da kampanyalar bile yapabilirsiniz. Başka mecralarınızın linklerini de onlarla paylaşabilir ve bu sayede sizi bütün mecralarda fark etmelerini sağlayabilirsiniz.

2. Satın Aldıkları İçin Teşekkür Edin

Markanızın felsefesi bir ürünü satana kadar samimi olmasın. Satın alma faaliyetinden sonra da onlara çok teşekkür edin ve minnet duyduğunuzu belirtin. Kendilerini değerli hisseden müşteriler daha fazla satın alma faaliyetinde bulunurlar. Gönderdiğiniz fatura gibi materyallerin olduğu e-postalara mutlaka teşekkürünüzü de iliştirin.

3. Hep Sizinle Oldukları İçin Teşekkür Edin

Sadık müşterilerinizin olması artık sizin markalaşmış bir firma olduğunuzun en net göstergelerinden biridir. Sadık müşteriler bulmak öyle çok da kolay bir durum değildir. Herkes bir şeyler alır. Ama sürekli aynı yerden almak çok daha farklı bir oluşumdur. Markanıza sadık kişinin her yerde sizi anlattığına ve eşine dostuna sizi önerdiğine emin olabilirsiniz. Onlara “Beraberliğimizin 2. yılı…” şeklinde teşekkürlerinizi iletmeniz onlara kendilerini önemli hissettirecektir. Bunun yanı sıra onlara özel indirimler uygulayabilirsiniz. Kampanyalar oluşturabilirsiniz. Belki hediye bile gönderebilirsiniz. Onlara karşı attığınız tüm bu adımlar onların ilerleyen yıllardaki satın alma faaliyetlerini daha çok arttıracaktır.

4. Gösterdikleri İlgi İçin Teşekkür Edin

Fiziki ya da sanal ortamda gerçekleştirdiğiniz etkinliklere katılanlar da bir teşekkürü hak etmedi mi? Onların size duyduğu ilgiyi böylece arttırabilirsiniz. Etkinliğinizi özetleyen gönderileri onlar ile paylaşabilirsiniz. Hatta ilgilerini çekebilecek ürünlerinizi de onlara sunabilirsiniz.

5. Teşekkür Edin

Bazen de ortada hiçbir neden yokken teşekkür edin. Kendilerini önemli hissedeceklerdir ve satın alacaklardır. Ayrıca e-postalarınıza abone olarak ne kadar da doğru bir karar verdiklerini düşüneceklerdir. Markanızın imajı onların gözünde kaliteli bir yere bile çıkacaktır. Çünkü siz insanları önemseyen bir markasınızdır.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.