E-ticaret sitenize uğrayan ziyaretçileri birer alıcıya dönüştürmek, satış sürecini nasıl yönettiğiniz ile doğrudan alakalıdır. Birlikte pazarlama otomasyonunun nasıl kullanıldığını ayrıntılı bir şekilde inceleyelim;

E-posta Pazarlaması
Pazarlama otomasyonunun maksimum etkisinin görüldüğü alan e-posta pazarlamasıdır. Örneğin e-ticaret sitenizde bilgisayar satıyorsunuz. Bir grup potansiyel müşteriniz var. Bu hedef kitlenize e-posta pazarlaması yolu ile belirlenmiş aralıklarla düzenlediğiniz kampanya bilgilerini iletmek istiyorsunuz. Pazarlama otomasyonu ile tüm e-posta gönderim zamanlarınızı ayarlamanız, giden e-postaların açılıp açılmadığı veya tıklanıp tıklanmadığı gibi bilgileri edinmeniz, bu adreslere otomatik bildirimler göndermeniz ya da bildirim gönderimi durdurmanız mümkün. Üstelik bunlar pazarlama otomasyonu ile yapabileceklerinizin sadece küçük bir kısmı.

Sosyal Medya Pazarlaması
E-posta pazarlaması kadar önemli olan bir şey varsa o sosyal medya pazarlamasıdır. Ayrıca sosyal medya pazarlaması da e-posta pazarlaması kadar etkilidir. Sosyal medya üzerindeki tüm hesaplarınızı pazarlama otomasyonu ile yönetebilirsiniz. Hangi sosyal ağ ne kadar müşteri getiriyor, hangi paylaşımlara daha fazla dönüşüm sağlanıyor gibi kriterler yardımı ile edineceğiniz bu ölçülebilir veriler ile hesaplarınızı tek bir merkezden ve uzaktan yönetebilirsiniz. Bu sayede kullanacağınız zamandan tasarruf edebilirsiniz. Konu sosyal medya pazarlaması olduğunda monotonlaşmış olan görevler, otomasyon tarafından üstleniyor: “Bu paylaşım belli bir beğeni sayısına ulaştığında, kullanıcılara teşekkür mesajı gönder.” gibi…

Gerçek Zamanlı Raporlama
Pazarlama otomasyonunun en önemli parçası gerçek zamanlı raporlama özelliğidir. Bu özellik potansiyel müşterilerinizin eğilimlerini belirler. Bu eğilimler hakkındaki bilgilerinizi güncel tutar. Web siteniz, e-postalarınız ve sosyal medya hesaplarınızdaki ziyaretçi hareketlerini bilmenizi sağlar ve otomasyon yardımıyla üreteceğiniz yanıtlar, size müşteri veri tabanınız hakkında değeri ön görülemez bir iç görü kazandırır. Pazarlama otomasyonunun önünüze serdiği bu bilgileri derleyerek satış departmanınız ile paylaşmak pazarlama konusunda atacağınız en akıllıca adımdır. Bu sayede pazarlama konusunda ilerleyebilirsiniz. Doğru stratejiler ile gelirinizin arttığını gözlemleyeceksiniz.

Açılış Sayfaları ve Formlar
Pazarlama otomasyonu sayesinde kolayca landing page adı verilen açılış sayfası yaratabilirsiniz. Bu landing page’lere bağlayacağınız formlar yardımı ile potansiyel müşterilerinize ulaşmak için etkili bir adım atabilirsiniz. Özellikle iletişim formlarından aldığınız o verileri yöneterek e-mail kampanyalarında kullanma, yine sosyal medya reklamlarında kullanma şansına erişirsiniz.

Özelleştirme
Otomasyon kampanyaları ile mevcut müşterilerinizin satın alma davranışlarını inceleyip analiz ederek, yapacağınız her yeni özelleştirme kullanıcılarınıza sıcak temasta bulunmanıza yarar sağlayacaktır.

Kısacası pazarlama otomasyonu bir şirketin olmazsa olmaz yapı taşı! Eğer hala pazarlama otomasyonunun meyvesini yemiyorsanız biz size bu fırsatı mutlaka denemenizi öneriyoruz.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.