İşletmeler İçin Snapchat: Pazarlamacılar İçin Bir Rehber

Snapchat’i duydunuz mu?

Bu platformu müşterilerinizle iletişime geçmek için kullanmak istiyor musunuz?

Snapchat akıllı telefonunuzdan herkese açık veya özel fotoğraf ve videolar göndermenizi sağlayan bir mobil uygulama.

Bu makalede müşterilerinizle bağlantı kurabilmek için Snapchat’in özelliklerini nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Snapchat Demografiği

İşletmelerin Snpachat’i nasıl kullanabileceklerine girmeden önce, Snapchat Ads sayfasının sağladığı demografik verilere bir bakalım.

Snapchat’in her gün aktif olan 100 milyon kullanıcısı var.
Snapchat kullanıcılarının %86’sı 13-37 yaş aralığında.
Her gün Snapchat’te beş milyardan fazla video izleniyor.

Ayrıca belirtmemiz gerekiyor ki Snapchat’te reklam vermek son zamanlarda 700.000 dolardan 100.000 dolara düştü. Bu yüzden, eğer büyük bir şirket değilseniz dikkatinizi şimdilik kitle büyütme ve organik paylaşım yapma üzerine vermeniz gerekiyor.

#1: Snapchat Hesabınızı Kurun

İşletmeniz için Snapchat’i kullanmaya başlamanın ilk adımı bir hesap açmak. Bunu yapmak için, uygulamayı Apple Store veya Google Play’den indirmeniz gerekiyor. Kurduktan sonra, yeni bir Snapchat hesabı kurmanız mümkün olacak.

İlk önce e-posta adresinizi, parolanızı ve doğum tarihinizi girmeniz gerekecek.

Sonrasından maksimum 15 karakter olan kullanıcı adınızı seçeceksiniz. Bu insanlar snapcode’unuza sahip olmadıklarında sizi bulmak için kullanacakları arama kelimesi olacaktır(bu konu hakkında kitlenizi oluşturmanızla ilgili olan bölümde tekrar bahsedeceğiz). Bu yüzden insanlar işletmenizi bulmak istediklerinde akıllarına ilk gelecek bir kullanıcı adı seçmeniz gerekiyor, mcdonalds, daricahayvanat, fifa, Galatasaray vb.

Snapchat kullanıcı adınızı seçtikten sonra, mobil numaranızı girmeniz istenecek. Telefon rehberlerinde numaranız olan kişiler bu şekilde sizi bulabilecektir. Bunu ayarlar sekmesinden değiştirebilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra, anlık gönderiler ve hikayeler oluşturabileceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Bunu yapmaya başlamadan önce kalan profil ayarlarınızı tamamlamak için ekranın üstündeki hayalet simgesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda sağ üst köşedeki ayarlar simgesine tıklayın. Ayarların içerinde isminizi girin. Ayrıca mobil numaranızı ve e-postanızı da ekleyebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Eğer insanların sizi telefon numaranız üzerinden bulmalarını istemiyorsanız, Numaranızın üzerine dokunun ve arkadaşlarınızın sizi bulmasına izin veren butonu kapalı pozisyonuna getirin.

Kimler… bölümünde kimlerin size mesaj gönderebileceğini ve hikayenizi görebileceğini ayarlayın. Bir işletme olarak, herkesin mesaj göndermesine ve hikayenizi görmesine izin vererek başlayabilirsiniz.

Eğer küfür içeren veya uygunsuz olan mesajlar almak istemiyorsanız, ayarlarınızı sadece arkadaşlarınıza(sizin eklediğiniz kişiler) izin verecek şekilde değiştirerek sadece güvendiğiniz kişilerin size mesaj göndermesine izin verebilirsiniz.

#2: İlham Almak İçin Arkadaş Ekleyin

Eğer Snapchat’te yeniyseniz, ilham almak için arkadaş eklemek isteyeceksiniz. İnsanları arkadaş olarak eklediğiniz zaman( ayarlarına bağlı olarak) hikayelerini görebilirsiniz ve size mesaj göndermelerine izin verebilirsiniz.

Onlar sizi ekleyene kadar hikayenizi görmeleri mümkün olmayacak ve onların hesap ayarlarına bağlı olarak mesaj göndermeniz mümkün olabilir veya olmayabilir.

Arkadaş eklemek için seçeneklerinizi görmek için ekranın üstündeki hayalet simgesine tıklayın. Bir sonraki ekranda Arkadaş Ekle seçeneğini göreceksiniz.

Arkadaş Ekle seçeneğine tıkladığınız zaman dört farklı yöntem göreceksiniz.

İlk başata tanığınız insanların belirli kullanıcı adlarını girerek arkadaş olarak ekleyin. Sevdiğiniz markaların veya ünlülerin Snapchat hesaplarının olup olmadığını öğrenmek için Google’da arama yapabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya sitelerinde de snapchat kullanıcılarını arayabilirsiniz. Örneğin, Facebook’ta arama kısmına beni Snapchat’te takip edin yazarak insanların gönderdiği güncellemeleri görebilirsiniz.

Aynı şekilde bakmaya devam ederek başka insanların ve markaların Snapchat hesaplarını gönderilerde görebilirsiniz.

Aynı şekilde yine Twitter’dan da arama yaparak insanların ve markaların hesaplarını bulabilirsiniz.
Aramalarınızda kullanıcı adı dışında bir çok snapcode da bulacaksınız. Bunlar hayalet simgesi şeklinde, bazen içerisinde kullanıcının fotoğraflarının bulunduğu gönderiler.

Aynı zamanda da Snapcodes gibi siteler de herkese açık olan şirket, ünlüler, politikacılar, sporcular ve daha fazlasının hesaplarının snapcode’larını paylaşıyor.

Bu şekilde olan snapcodelar bulduğunuz zaman bunları telefonunuza kaydedin veya ekran görüntülerini alın.

Ardından Snapcode ile ekle seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek telefonunuzda kaydedilen en son görüntüleri getirecektir.

Kaydetmiş olduğunuz resimlere tıklayarak dokunarak snapchat’in bu kodları okumasını ve bağlı olan kişileri arkadaş listenize eklemesini sağlayabilirsiniz.

Snapcode’lara ve kullanıcı adlarına ek olarak, Snapchat’in rehberinizde arama yapmasına izin vererek de arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz. Snapchat size numarası kayıtlı olan kişileri eklemeniz için olmayan kişileri de davet etmeniz için seçenekler verecek.

Son olarak, bir etkinlik sırasında ekip olarak bulunuyorsanız, Yakındakileri Ekle seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu herkesin birbirini Snapchat’ten eklemesine izin verecektir.

İnsanları Snapchat’te arkadaş olarak ekledikten sonra, ekranın sağ alt köşesindeki üç çizgiye veya rakama dokunabilir veya ekranı sola kaydırabilirsiniz.

Bu sizin Hikayeler sayfasına götürecektir. Bu bölümde Son Güncellemeler’in altında arkadaşlarınız tarafından paylaşılan hikayeleri bulabilirsiniz.

Bunu Snapchat’in Haber Kaynağı olarak düşünebilirsiniz çünkü burada sadece arkadaş olarak eklediğiniz kişilerin gönderilerini göreceksiniz.

Keşfet ve Canlı sekmelerinin altındaki hikayelerin reklam verenler tarafından paylaşılıyor ve onların kullanabildiği özellikler, hikayenizi paylaşmaya başladığınızda sizin sahip olacaklarınızdan daha fazla olacaktır. Bunun nasıl yapılacağını daha sonra açıklayacağız.

Hikayeleri izledikçe ekrana dokunarak hızlı geçebilirsiniz. Ayrıca hikayeyi bitirmeden çıkmak istiyorsanız parmağınızı aşağı doğru ekranda kaydırabilirsiniz. Eğer sohbet için uygun olan birisi varsa bunu ekranın altında görebilirsiniz.

#3 Kitlenizi Oluşturun

İnsanları Snapchat’te arkadaş olarak eklediğiniz zaman, kendilerine ekranın üstündeki hayalet simgesine tıkladıktan Beni Ekleyenler bölümü altında bir bildirim gidecektir. Bundan sonra onların da kullanıcı adınızın yanındaki + simgesine tıklayarak sizi arkadaş olarak ekleme seçenekleri olacak.

Diğer kişileri arkadaş olarak eklemek Twitter’daki “takip edilmek için takip et” gibi Snapchat kitlenizi oluşturmanın ilk yoludur. Sonraki yol ise hayalet simgesine tıkladığınız zaman karşınıza çıkan snapcode’unuzun ekran görüntüsünü çekmektir. Bu görüntüyü sadece snapcode’unuzu kullanıcı adınızı ve Snapchat puanınızı gösterek şekilde kesebilirsiniz.

Eğer snapcode’unuza tıklarsanız, bir selfie çekerek hayaletin içini doldurma seçeneğini olacak. Snapchat hareketli bir GIF yapmak için sizin beş resminizi çekecek.

Eğer çekilen resimler hoşunuza gitmezse sol üst köşedeki hayaleti geri döndür butonuna basarak standart beyaz hayalete döndürebilirsiniz.

Ayrıca snapcode’unuzu websitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak masa üstüne de indirebilirsiniz. İndirilen dosyanın içerisinde, snapcodelarınızı düzenlemek için bir rehberin yanı sıra her zamanki profil fotoğrafınız, işletme logonuz veya başak bir görseli hayalet boşluğuna koyabilmeniz için PNG ve SVG versiyonlarını bulacaksınız. Bunu yapabilmek için bir resim düzenleme aracına ihtiyacınız olacak.

Gimp gibi basit bir resim düzenleme aracını kullanarak hayaletin içerisindeki beyaz kısmı transparan yapabilirsiniz. Ardından kendi resminizi bu transparan bölge içerisine koyarak Snapcodunuz içerine yerleştirebilirsiniz.

Artık özel olarak tasarladığınız snapcode’unuzu diğer sosyal medya araçlarında Snapchat kullanıcılarının sizi takip etmesini teşvik için paylaşabilirsiniz. Hem snapchat kullanıcı adınızı hem de kodunuzu paylaşmanız insanların sizi daha kolay eklemesini sağlayacaktır.

Ayrıca kullanıcı adınız ve snapcode’unuzu webstenizde özel bir blog yazısında ya da Hakkımızda veya Bizi Takip Edin sayfalarından birinde paylaşabilirsiniz.

Hatta Facebook, Twitter ve diğer ağlardaki profil fotoğrafınızı bile snapchat kitlenizi daha çabuk oluşturmak için değiştirebilirsiniz.

Birini ekleme kararını verirken düşünmeniz gereken nokta hikayelerini görmek isteyip istemediğiniz ve sizinle konuşabilip resim gönderebilmelerini isteyip istemediğinizdir.

Arkadaş listenizi ararken, bazı kişilerin isimlerinin yanlarında emojiler olduğunu göreceksiniz. Eğer bu emojiler kullanıcı isimlerinin tam yanındaysa, bu belirli bir başarıyı temsil eder, örneğin bir kişiyle 100 defadan fazla mesajlaşmaları gibi.

Eğer emojiler isimlerinden uzak bir şekilde sağ taraflarında duruyor ise bu emojiler Snapchat tarafından bu hesapların ünlülere ve markalara ait olduğunun onaylandığı anlamına gelir.

#4: Hikayeler Yaratın ve Mesajlar Gönderin

Snapchat’te kitlenizi bağlı tutmanın iki yolu var: Hikayeler yaratmak ve Mesaj göndermek. Hikayeler’i herkese açık tweetler gibi düşünebilirsiniz ve sizi arkadaş olarak eklemiş olan herkes bu gönderileri Son Güncellemeler sekmesi altında görebilirler.

Hikayenize eklediğiniz her video ve fotoğraf arkadaşlarınızın görebilmesi için 24 saat sonra kalkana kadar sınırsız sayıda izlenebilecek şekilde devamlı olarak akan bir güncelleme olarak görünecektir. Bunun olması için önce Ayarlar’da herkesin hikayenizi görmesine izin vermeniz gerekiyor tabi ki.

Mesajlar ise daha özeller ve uygulama içerisinde snap olarak adlandırılıyorlar. Bunların sadece bir kere görüntülenebilirler. Gerçi 24 saat içerisinde ikinci bir kez daha izlenebilirler.

Snap göndermek veya hikayeler yaratmak için, Snapchat’te fotoğraf çekebilirsiniz veya 10 saniyelik videolar oluşturabilirsiniz. Öncelikle, sol üst köşedeki simgeleri kullanarak ihtiyacınız varsa flaşı açın veya gündüz/gece mod seçimi yapın.

Resim çekmek için ekranın en altındaki yuvarlağa dokunun.

Resim Düzenleme ve Gönderme Seçenekleri

Eğer resim çekerseniz düzenleme yapmak için bir kaç seçeneğiniz var. Sağ üst köşedeki simgeler yardımıyla emoji, metin veya çizim ekleyebilirsiniz.

Eğer resim üzerinde sola kaydırma yaparsanız filtre seçeneklerini göreceksiniz. Filtreleri resmin parlaklık ve renk ayarlarını yapmak için, zaman damgası koymak veya lokasyonunuza bağlı olarak çerçeve koymak için kullanabilirsiniz.

Sol alttaki simgeleri kullanarak resmin ekranda kaç saniye kalacağını belirleyebilir, resmi telefonunuza indirebilir veya resmi otomatik olarak hikayenize ekleyebilirsiniz.

Sağ alt köşedeki simgeyi kullanarak resmi herkese açık hikayenize eklemeyi veya özel olarak sadece bir kaç kişiye snap olarak göndermeyi seçebilirsiniz. Ama eğer arkadaşınız sizi takip etmiyor veya herkesten snap almak için ayarlarını düzenlemediyse mesajınız ulaştırılmayacaktır.

Resim Paylaşım Seçenekleri

Ek olarak, eğer Snapchat dışında bir uygulamayla çekilmiş bir fotoğraf göndermek istiyorsanız, bu fotoğrafı Snapchat’e gönderebilirsiniz. iPhone kullanıyorsanız fotoğrafı kamera fotoğraflarınız içerisinde bulun ve Snapchat’a göndermek için Gönder seçeneğini kullanın. Ama bunu yaptığınız zaman düzenleme seçenekleriniz sadece metin ve çizim olacak, ayrıca bu görüntüyü sadece snap olarak gönderebilirsiniz. Snapchat dışında çektiğiniz fotoğraflar hikayenizin parçası olarak paylaşılamaz.

Video Düzenleme ve Paylaşma Seçenekleri

Bir video kaydetmek için, ekranın altındaki yuvarlak çembere basın ve kaydınız bitene kadar basılı tutun.

Eğer bir video kaydederseniz, düzenlemek için benzer seçenekleriniz var. Videolar için, kaç saniye süreceklerine karar vereceğiniz düğme yerine kaydedilmiş sesi açıp kapama seçeneği var. Eğer telefonunuzda müzik çalıyorsa bu videonuzla birlikte kaydedilecektir.

Sağ alt köşedeki ok işareti ile videonuzu herkese açık hikayenize eklemeyi veya snap olarak göndermeyi seçebilirsiniz.

Hikayenize ekleme ve snap olarak göndermenin yanı sıra videoları eğer ilgili lokasyonda veya etkinlikteyseniz canlı hikayelere ekleyebilirsiniz.

Katılımcılığı Teşvik Etmek

Hikayenizdeki fotoğraflar ve videolar için daha fazla katılım almak istiyorsanız, metin ve çizim araçlarını kullanarak insanlara ekran görüntüsü alarak paylaşmalarını veya sohbet etmek için yukarı kaydırmalarını söyleyebilirsiniz.

Size gönderilen snapleri ve sohbet mesajlarını kamera ekranında sol alttaki kutu veya numaraya tıklayarak görebilirsiniz.

Eğer ayalarınız sadece arkadaşlarınızdan snap almanız için düzenlenmiş ise arkadaş olarak eklemediğiniz kişiler sizinle sohbet edemeyecektir. Aynı zamanda da hareketliliğinize bağlı olarak kupalar kazanabilirsiniz. Bu kupaların nasıl kazanılacağı Snapchat içerisinde gösterilmektedir(100 mesaj göndermek, bir kişiyle karşılıklı 100 mesaj göndermek vb.). Hayalet menüsünde en üstteki kupa simgesine dokunarak kupalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

#5: Hikayenizi Düzenlemek ve Analizleri Görmek

Bir snap gönderdiğinizde, neredeyse hemen teslim edilir. Bu yüzden düzenleme yapmak için bir seçeneğiniz yok. Hikayenize resim veya video eklediğinizde bir kaç seçeneğiniz var.

Kendi hikayeniz her zaman Hikayeler bölgesinin en üs kısmında görüntülenecektir. Eklediğiniz her fotoğraf ve video 24 saat sonra yayından kalkar. Arkadaşlarınızın hikayenizi görüntülemeleri için kalan süre çemberin ne kadar dolu olduğuyla belirtilir. Hikayenizin yanındaki üç noktaya dokunursanız hikayenizin analitiklerini görebilirsiniz.
Hikayenizin yanındaki ok işaretine tıklayarak yayın süresi dolmadan önce video olarak indirebilirsiniz, böylece başka bir yerde paylaşmak isterseniz elinizde dosyası olur. Hikayenizdeki belirli bir resim veya videoya dokunduğunuzda sol taraftaki simgelere dokunarak hikayenizin o bölümünü kimin gördüğünü ve ekran görüntüsü aldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda sağ taraftaki simgeleri kullanarak belli bir resmi veya videoyu hikayenizden silebilir veya telefonunuza kaydedebilirsiniz.

#6: Arkadaşlarınızla Sohbet Etmek

Snap yollamanın dışında arkadaşlarınızla Snapchat üzerinden sohbet de edebilirsiniz. Bunu yapmak için, ekranınızın sol alt köşesindeki kutu veya numaraya dokunun. Sonra da sol üst kısımdaki sohbet simgesine dokunun.

Sohbet etmek istediğiniz arkadaşınızı seçtikten sonra, iki seçeneğiniz var. Eğer sağ alttaki kamera simgesi sarı ise, bir şeyler yazarak ve sarı simgeye başara bir snap yollayabilirsiniz. Ardından metin ile birlikte bir resim veya video göndermeniz mümkün olacak.

Eğer sağ alttaki kamera simgesi mavi ise, arkadaşınızın o anda Snapchat’te olduğu anlamına gelir bu ve bu simgeye basılı tutarak videolu sohbet edebilirsiniz.

#7: Tasarım Yapmak ve İçerik İndirmek

İnsanlara snap göndermek istiyorsunuz ama ne yollayacağınızdan emin değil misiniz? Snapchat içerik tasarlamanız için bir yol sunuyor. Hikayeler içerisindeki keşfet seçeneğine dokunmanız yeterli.

Paylaşmak istediğiniz hikayenin içerisinde bir resim veya video paylaşmak için, dokunun ve basılı tutun. Bu size emoji, metin veya çizim ekleyerek resim veya videoyu düzenleme seçeneğini verecek. Videolar için sesi kapatabilirsiniz, resmi veya videoyu telefonunuza indirebilirsiniz veya arkadaşlarınıza snap olarak gönderebilirsiniz.

Bu, Snapchat’te kendinizi kaydetmek zorunda kalmadan arkadaşlarınızla dahil olmaya başlamak için harika bir yol.

Sonuç Olarak

Snapchat Twitter, Facebook, Instagram ve diğerleriyle karşılaştırıldığında benzersiz bir sosyal ağ. Bu nedenle, işletmeler için kitleleriyle bağ kurmaları için benzersiz yollar sunuyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Snapchat’i iş için kullandınız mı? Başlamak için hazır mısınız?

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.