Günümüzde kendimizi ve ürünlerimizi en iyi anlatabildiğimiz yer web sitemiz. Dijital pazarlamayla uğraşan bizlerin en önemli hedeflerinden biri pazarlama yaptığımız kitleleri web sitemize çekebilmek. Sosyal medya yoluyla, yaşam döngüsü kampanyalarıyla ya da SEO&SEM metodlarıyla kişileri web sitesine çekebilmek için uğraşıyoruz. Fakat bu çabaların çoğu boşa gidiyor. Çünkü web sitesine giren kişi dakikalar içerisinden web sitesini terk ediyor. İnsanları web sitemize çeken ne? Neden bu insanlar dakikalar içerisinde web sitemizi terk ediyorlar?

Arama motorlarında, sosyal medyada ya da e-postada o konuyu arıyor ya da takip ediyorlar. İnsanlar interneti bir nimet olarak düşünüp değerlendiriyorlar.

İnsan doğası gereği işine yarayan bütün her şeyi araştırır ve öğrenir. Örneğin bir şey alacaksa fiyat karşılaştırması yapar. Bir rahatsızlığı varsa doktor arar. Ve bu insanlar web sitenize gelirken reklam ön yargısıyla değil, doğal ön kabullenme ile gelir. Pazarlama çalışmalarınızın yönlendirmesiyle aradığı konulara yanıt bulacağını umarak girer. İşte web sitesinde kalma süresi de tam olarak bunla ilişkilidir. Aradığınızı satmayan bir yerde neden durasınız ki?

Şunu kabul etmeliyiz ki dijital ortamda dikkat dağılmaya çok müsait. İnsanlar çabuk ve pratik bilginin peşindeler. Ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek ve ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte içerik yaratmanın 3 yolu:

1) İlgi Uyandıran Başlıklar Kullanın.
Kişiler web sitenize girdiklerinde önce kategorilere, başlıklara ya da varsa ana slider tarzı büyük fotoğraflı başlıklara yönelir. Eğer bu bölümlerin içeriği cansız, kuru ve tatsızsa insanlar bu siteden hiç vakit kaybetmeden ayrılacaktır. Diğer bölümler ne kadar ilgi çekici olursa olsun bu bölümler ilgi çekici değilse web siteniz terk edilecektir. Peki, çekici bir başlık nasıl olur?
Çekici başlık anımsatıcı, ilham verici ve heyecan verici olmalıdır. Web sitenizde uzun bir gezinti istiyorsanız başlıklar insanları okumaya teşvik etmelidir.

2) Bir İhtiyaca Konuşun.
Birçok insanın üzerinde araştırma yaptığı konular bu konunun merak uyandıran bir konu olduğunu gösterir. İnsanlar genelde tarihi konulara merak duyar. Güncel içerikler, ihtiyaç ve problemler de merak duyulan konulardır.

İnsanların ihtiyaçlarına yönelik yeni içerikler üretmeye odaklanmalısınız. Yeni yani gündeme uygun içerik üretmelisiniz. Bunun kuralları:

Halihazırda sizin verdiğiniz hizmetlerle ilgili devam eden aramalara yönelik içerikler.
Belli bir ilgi alanındaki zorlukların, öğrenilmesine yönelik içerikler.
Ortaya çıkan uyuşmazlıkların araştırılması ya da bilgi verilmesi.
Bu kurallar insanların dikkatinin kolay kolay dağılmasının önüne geçecektir.

3) Gerçek İnsanlar İçin Gerçek Hikayeler Yazın.

Oluşturduğunuz içerikler gerçeği ne kadar iyi temsil ediyorsa o kadar ziyaretçilerinizi arttırır ve var olan okuyucularınızın kalıcılığını sağlar. Başarılı birkaç web sitesinin temel prensipleri şu şekildedir:

Okuyuculara bilmek istediklerini verin, sizin onlara öğretmek istediklerinizi değil.
Sizin ürün ve hizmetlerinizden bağımsız ama sizin hizmetlerinizle ilgili ilginç içerikler sunun.
Onlara kesin, hatasız içerikler sunun.

Bir başka dille etkileşimli içeriğin yolu müşterilerden geçmez. Gerçek insanlarla duygusal bağ kurmaktan geçer. Kurduğunuz bu bağ güvenilir olmalıdır. Güvenilirlik bir bağlayıcıdır.
Özetle insanların sitelerde kalma süresi ihtiyaçla doğru orantılıdır. Dijital bir ortam bile olsa insanların davranışları devamlılık gösterir. Dolayısıyla aykırı bir davranış ters tepecektir.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.