Günümüzün teknolojisinin bir getirisi olan sosyal medya bütün sektör dalları için artık vazgeçilmez bir platform haline gelmiş durumda. Türkiye genelinde internet kullanımı oranları son yapılan araştırmalara göre %75’e ulaşmıştır. Bu orana dahilinde 52 milyon aktif sosyal medya kullanımı gözlemlenmiştir. Bu oranlar aslında sosyal medyanın muazzam gücü ile ilgili bize birçok şeyi anlatmaktadır. İçerisinde yaşam tarzımız, düşüncelerimiz, eğlence anlayışımız, yediklerimiz, içtiklerimiz gibi günlük hayatımıza dair her şeyi paylaşır olduğumuz sosyal medya, kafe ve restoran sektörü için her ne kadar sektörel bir farklılık varmış gibi gözükse de, dijital pazarlamanın yeri sosyal medya da gözle görülür bir büyüklüğe ve güzce sahip.
Her geçen gün gelişen teknoloji, değişen dünya, içerisindeki biz yaşayan insanların da alışkanlıklarını ve zevklerini değişime uğrattığı apaçık bir gerçektir. Bu değişimler yemek yeme alışkanlıklarımızı da etkisi altına almış durumda. Zira koşuşturma ve acele ile, hatta kimi zaman kaos içerisinde geçen sıradan bir gün içerisinde, telefon üzerinden bir tık uzağımızda olan kafe ve restoranlar ile hızlı bir sürede iletişime geçmek, lokasyon bilgisi almak, kafenin tarzımıza uygunluğunu, lezzet kalitesini, müşteri memnuniyeti ve yorumlarını gibi daha nice bilgiye telefonlarımızdaki sosyal medya platformları üzerinden pratik bir şekilde ulaşmamız mümkün hale geldi. Hal böyle iken kafe ve restoran işletmeleri açısından dijital pazarın olumlu geri dönüşleri ve karlı kazançları işletme sahiplerinin gözlerinden kaçmadı. Sektörde bir adım önde olabilmek ve daha çok müşteri çekebilmek adına sosyal medya kullanımının öneminin farkına varan işletmeler bu işinin uzmanlarına başvurarak gerekli sosyal medya yönetimi desteğini edindikten sonra başarı hedeflerine ulaşabildiler.

Etkili bir sosyal medya yönetimi uzmanlık gerektiren kişiler tarafından kitle oluşturma, takvim oluşturma, doğru zamanda içerik paylaşımı, hedef kitle ile iletişime geçme, kampanyalar düzenleme, kriz yönetme gibi daha nice faaliyetler ile hummalı bir çalışma sergileyerek sizlerin dijital pazarlamadaki hedeflerinize en kısa zamanda ve en karlı şekilde ulaşmanıza aracı olmaktadır.

Hangi sektörde olursanız olun varlığınızın devamını sağlamak ve markalaşabilmek için sosyal medya platformlarında bulunmanız ve güncel kalmanız gerekmektedir. Kafe ve restoran işletmeleri açısından bu durumu şu şekilde örneklendirebiliriz. Şahane lezzetlere sahip bir kafe veya restorana sosyal medyada bulunmaksızın sahip olabilirsiniz. Ama bu noktada günlük sahip olacağınız müşteri potansiyeli o gün işletmenizin önünden geçen insanlar olacaktır. Bunun tam tersi bir durumda yani, şahane lezzetlere sahip kafe veya restoranınız sosyal medya platformlarında varlığını başarılı bir şekilde göstererek, kordineli bir şekilde çalışma gösterdiğinde, artık bu işletme müşteri kitlesini ciddi anlamda büyütmüş bir durumdadır. Zira sosyal medyayı global dünyaya açılan bir mecra olarak gördüğümüzde potansiyel müşteri kitlesinin ulaşabileceği son noktayı hayal dahi edemeyiz.

Sosyal medyanın gücünün ve varabileceği noktaların büyüklüğünü bir nebze kavradıktan sonra, sosyal medya yönetimi dahilinde bulunan platformlar içerisinde ne tür faaliyetlerde bulunulabilir, ve belirlenen hedefe giden en iyi yol hangisidir, bunları anlamak için sosyal medya platformlarının içerisine daha çok girelim.

Instagram
Instagram çıkış yapmasının ardından bünyesine ayda 1 milyardan fazla takipçi dahil ederek her geçen gün daha çok büyüyor. Zira insanlar içerisinde özgürce görsel ve video paylaşımı yaparak tüm dünyaya bir pencere açıyor. Bu görsellerin ve videoların kapladığı yiyecek ve içecek paylaşımı oranları da bir hayli yüksek durumda. Bu noktada işletme sahiplerinin başarılı bir strateji ile instagramda var oluşları çok önemli. Cezp edici yemek ve içecek fotoğraflarının profesyonelce çekilip paylaşılması insanların iştahını kabartırken sizler içinde potansiyel müşteri oranını yükseltecektir. Dijital pazarlamada instagram kullanımı fotoğraf ve video çekmekten ibaret değildir. Müşteriler ile iletişim halinde olmak ve instagram sayfanızda samimi ve sıcak bir dil oluşturmak çok önemlidir. Bu işin uzmanı tarafından yapılacak olan fotoğraf ve video başlıklarının yazılması, paylaşım yapılan zaman, menü bilgisi gibi çalışmaların yanı sıra kampanyaların düzenlenmesi ile de sosyal medyada isminizi duyurmanız ve markalaşmanız mümkün.

Facebook
Facebook her ne kadar akrabalarınızın profillerini arattığınız bir platform gibi gözükse de aslında işletmeler açısından oldukça çok sık kullanılan bir mecradır. Facebook üzerinde intsagram hesabınızın iletişim bilgilerini de dahil edeceğiniz başarılı bir profil oluşturulması ile hedeflenen başarınıza ulaşmanızda size destek verecektir. Profil fotoğrafı tercihinizde de kendi logonuzu kullanmakta fayda var. Kullanmış olduğunuz fotoğrafı diğer sahip olduğunuz tüm sosyal medya platformlarında da kullanın. Bununla beraber lokasyon paylaşımını da Facebook üzerinden muhakkak yapmalısınız. Reklam verme faaliyetlerinizi yine bu platformda başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Facebook hesabınızı işletme hesabına geçirerek daha olumlu bir profil çizmekte fayda var.

E- Posta
Müşterileriniz ile direkt olarak iletişime geçebileceğiniz ve onlara isimleri ile hitap ederek bir mesaj gönderebileceğiniz e-posta oldukça etkili bir yöntem. Ulaşmak istediğiniz müşteri profilini (yaş, cinsiyet, konum, mevki vb) bir süzgeçten geçirerek göndermek istediğiniz postayı oluşturmanız mümkün. Özellikle doğum günleri, sevgililer günü gibi özel günlerde oluşturacağınız kampanyaları kişilere e-pota yöntemi ile göndermeniz de fayda var. Bu kampanyaları yapacağınız çekilişler ile de destekleyebilirsiniz. Bu çekilişleri instagram üzerinde gerçekleştirip müşterilerinize çekiliş haberini e-pota yolu ile bildirebilirsiniz. Bu çekilişi kazanan şanslı bir müşterinize kafe veya restoranınızda bir kahve ısmarlarken bunun fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın.

Dijital pazara dahil oluşunuz ve sosyal medya uzmanları ile birlikte gerçekleştireceğiniz başarılı bir çalışmanın sonucunda, pazarlama hedeflerinize ulaşmanız işten bile değil. Bu pazarlama yolunda özgün olmak, güncel kalmak ve yaratıcı olmak yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Alanında tecrübeli sosyal medya yönetimi uzmanları bu yolda ihtiyacınız olan her türlü hizmeti sizlere zevkle sunacaktır.