Reklamlar, hedef kitleyi attırarak pazarlama faaliyetini destekler. Bu yüzden, markaların büyümeleri ve marka bilinirliğinin arttırılması için internet reklamları gereklidir.
Firmanın reklamlar için ne kadar bütçe ayırması gerektiğini ve bu bütçeyi nerelere hangi oranda harcaması gerektiğini belirlemesi için aşağıdaki sorulara yanıt bulması önemlidir.

Hedef kitlemiz nedir? Sattığımız ürünler kimlere yönelik? Bütçelendirme planlaması yapılmadan evvel hedef kitlenin demografik (yaş, cinsiyet vs) özelliklerinin belirlenmesi önem taşımaktadır.
Hangi medya organını kullanmalıyız? Günümüzde aynı sektöre ait çok fazla marka bulunmakta. Bu durumda rakip sayısını bir hayli fazlalaştırıyor. O yüzden, firmalar istenen hedef kitlesine ulaşmak adına sosyal medyayı etkili kullanmak zorundalar.
Hizmeti nasıl satabiliriz? Hangi kanallar vasıtasıyla ürün satışının daha etkin yapılabileceğinin belirlenmesi, satış stratejisi açısından önemli bir adımdır.
Reklam harcamaları ile ne kadar bir kazanca ulaşılmak hedefleniyor?

Reklamların Bütçelendirilmesi

Firmanın reklamlardan başarı sağlaması için, reklam bütçelendirme stratejisini doğru kurması gerekmektedir. Reklam bütçesi planlanırken şu adımlara dikkat edin:

Kampanyalarınızın zamanlamasını, müşterilerin satın alabileceği doğrultuda hazırlayın.
Önceliğiniz, hedef kitlenizin beğenebileceği ürünler olsun.
Kullanacağınız reklam metinleri anlaşılır bir şekilde hazırlanmalıdır. Müşterinin kazancı göz önüne alınarak yazılmalıdır.
İlk önceliğiniz, hedef kitleniz olsun.
Reklama ayrılan bütçe miktarı

Reklam bütçesi ile kazanç arasında bir denge kurmalısınız. Temel olarak 3 formül bulunmakta.

300 TL’ye satışa koyulan bir ürün için 10 TL reklam bütçesi belirliyorsunuz. Bu stratejinin kullanılabilirliğini ölçmek adına çeşitli deney kampanyalar yapabilirsiniz.
Beklenen satış üzerinden, reklam bütçesini yüzde olarak belirlemek. Yani, 300.000 TL’lik satış üzerinden, %5 oranında yani 15.000 TL reklam bütçesi ayırabilirsiniz.
Yıllık olarak reklam bütçenizi oluşturduysanız, özel günleri takip edip ona göre etkinlikleri nasıl yönetmeniz gerektiğini belirlemelisiniz.
Medya Seçimi

Reklamlarınızın hedef kitleye ulaşması için doğru medya seçiminin de önemi büyüktür. İşte 3 altın kural.

Kural
Reklam bütçenizi etkin kullanın. Gereksiz kullanımlardan kaçınmalısınız. Reklamların belirlediğiniz hedef kitleye ulaştığından emin olun.

Kural
Belirlediğiniz hedef kitlenin tercih ettiği sosyal medya ağlarını takip edin. Böylece hedef kitlenizi daha iyi tanıma şansı elde edecek ve reklamlarınızı oraya doğru yönlendireceksiniz.

Kural
Mesajın hedef kitleye ulaştığına emin olun. Bunun için, gün içerisinde kullanıcıların reklamlarınızı görmesini sağlayın. Bu sayede markanız, hedef kitlenin bilinçaltına yerleşecektir. Buradaki amaç marka bilinirliğini arttırmaktır.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.