Ürün ve hizmet pazarlaması adına her sektör için instagram son yılların en önemli iletişim aracı olarak görülmekte. Sunduğu reklam olanakları ve kullanıcı etkileşimine dayalı olan bu sistem firma ve markalar açısından dijital pazarda var olma adına muazzam bir fırsat. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için ve instagram üzerinde satış hedeflerinize ulaşabilmeniz için paylaşımlarınızda dikkat etmeniz gereken hususları sizler için listeledik.

Hashtag Eklemek

Hashtag paylaşım yapacağınız içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan söz öbeklerinden oluşur. Her sektöre ve yapılan işe bağlı olarak farklı hashtagler kullanılır. Gündemi belirleme gücüne sahip olan hashtagler müşteriye ürün ve hizmet sunumunda da aktif olarak kullanılmaktadır. Sizi ve hizmetinizi arayan potansiyel müşterileriniz için instagram postlarınızın altına sektörünüzdeki, trend hashtagleri ekleyerek size daha hızlı ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Video’ya Kapak Görseli Oluşturmak

Instagram paylaşımlarınıza video içeriklerinizin profiliniz üzerindeki kapak görseli de oldukça önemli bir detaydır. Zira takipçileriniz paylaşım yaptığınız videoyu kapak resmini referans alarak ilgi duyacak ve videonuzu izlemeye devam edeceklerdir. Bu yüzden paylaşacağınız videonuzun kapak görselinizin dikkat çekici ve ilgi uyandırıcı olmasına özen gösterin. Kapak görselinizi paylaştığınız video içersindeki karelerden birini kullanarak belirleyeceğiniz için en iyi kareyi seçmeye çalışın.

Kapak görseli belirleme işlemini video paylaşımı öncesi video düzenleme ekranı üzerindeki kapak butonu üzerinden yapabilirisiniz.

Lokasyon ve İletişim Bilgilerinizin Paylaşımı

Hizmet verdiğiniz yerin lokasyon bilgisini sosyal medya üzerinden takipçilerinizle paylaşmalısınız. Özellikle instagram profilinizde bio olarak adlandırılan ve hakkınızda kısaca bilgi verdiğiniz kısımda hizmet verdiğiniz yerin lokasyonunu açık adres olarak paylaşmalısınız. Böylelikle takipçileriniz sizden hizmet talep ettiğinde ulaşım bilgilerinize kolayca ulaşır. Bunun yanı sıra instagram postlarınızı lokasyon paylaşımınız ile de desteklemenizde fayda var.
Lokasyon paylaşımlarınızı ile birlikte iletişim numaralarınızı da kolay ulaşılabilirlik açısından hem bionuza hem de paylaşım postlarınızın altındaki metin yazılarınızın içeriğine ekleyin.

Facebook’da Aktif Olun

Instagram kullanımınz kadar Facebook kullanımınız da oldukça önem arz etmektedir. Facebook üzerinden bir işletme hesabı edinerek kaliteli bir profil oluşturabilirsiniz. Yine lokasyon ve iletişim bilgilerinizi Facebook üzerinden paylaşmanızda fayda var. Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarınızın bilgisini de paylaşmayı unutmayın. Ne kadar fazla platformdan ulaşılabilir olursanız müşteri kitleniz o kadar büyür. Böylece pazarlama hedeflerinize daha çabuk ulaşabilirsiniz.