Konu Etiketi (Hashtag ) Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
Hashtag yani Türkçe adı ile konu etiketi (#) sembolü ile birlikte boşluk bırakılmadan yazılan söz öbeklerine verilen addır. İçeriklerin daha büyük kitlelere ulaşması amacı ile kullanılan bu sembol özellikle intagram’da sıkça kullanılan ve ürün-hizmet pazarlamacılarına da kullanılması tavsiye edilen etiket sistemidir.

Bulunduğunuz endüstri, hitap ettiğiniz kitle ve mobil üzerinden kullanmış olduğunuz platforma göre değişiklik gösteren konu etiketleri, sosyal medya kullanıcıların ilgi duymuş olduğu bir konuda veya spesifik olarak bir kişi ile alakalı paylaşılmış görsel ve videolara kolay ve hızlı erişimi sağlar.

Neden Konu Etiketi Kullanmalısınız?
Hangi sektörde olursanız olun, instagram üzerinden yaptığınız paylaşımların erişilebilirliğini kolaylaştırmak adına konu etiketlerine muhakkak başvurmalısınız. Takipçi sayınızı arttırmak, markanızı tanıtmak ve ürün – hizmet pazarlamacıları için müşteriler ile iletişime geçebilmek adına konu etiketlerini her paylaşımınızın altında muhakkak bulundurun.

En iyi Konu Etiketi Nasıl Bulunur?
Konu ile alakalı ve güçlü olan etiketleri kullanmak paylaşacağınız konu etiketi sayısından çok daha önemli. Bir konu etiketi kullanarak arama yaptığınız takdirde o etiketin kaç kez kullanıldığını da görebileceğiniz için bu yöntemi kullanarak en popüler etiketleri bulmanız mümkün.

Konu etiketleri listenizi yeni etiketler ile güncel tutarak farklı kitlelerin de size ulaşmasını sağlayın. Arama butonuna kullandığınız etiketi yazarak bu etiket ile bağlantılı diğer tavsiye edilen etiketleri inceleyip listenize ekleyebilirsiniz.

İşletmenize Uygun Konu Etiketlerini Bulun
İşletmenize uygun olarak bulacağınız konu etiketinin çok uzun olmamasına ve kolay hatırlanabiliyor olmasına dikkat edin. Bulduğunuz konu etiketini ve etiketiniz ile alakalı olan benzer etiketleri takip et butonu ile takip edin. Böylece insanların sizin konu etiketiniz ile neler paylaştığını görebilirsiniz.

Etiketleme İle İnsanlarla Etkileşim Halinde Olma
Hitap ettiğiniz kitle ile etkileşim halinde olmak başta sadık müşteri elde etmenizin yanı sıra onların işletmeniz ile olan bağını güncel tutmaya başarabilirsiniz. Topluluğunuz ile bağlantı kurabilmenizi sağlaması açısından bazı tavsiyelerde bulunacağız;

Müşterinizi Etiketleyerek Bir Paylaşımda Bulunun
Müşterinizin izni dahilinde sizden hizmet veya ürün aldıktan sonra fotoğrafını çekin ve hesabınızda paylaşım yapın. Müşterinizden istediğiniz sosyal medya adını paylaşım yaptığınız içeriğin altına etiketleyerek, müşterinizden bahsetmeyi unutmayın.

Müşterilerinizin de Sizi Etiketlemelerini Teşvik Edin
Müşterilerinizin sizinle ilgili fotoğraf ve video içerikleri paylaşması sizinle ilgili daha fazla içerik üretiminin oluşmasına sebep olur. Bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi arttıracak olan bu yöntem de yine müşteri ile ilişki açısından da çok faydalıdır.

İlgili İşletmeleri Etiketleyin
Instagram’da ilişki kurabileceğiniz ve sizin işletmeniz ile doğrudan alakalı işletmeleri etiketleyerek paylaşım yapabilirsiniz. Örneğin plates üzerine bir işletmeniz varsa ve instagram’da pilates ile ilgili paylaşımlar yapıyorsanız, plates matlarınızı satın aldığınız işletmeyi etiketlemek sureti ile bir fotoğraf veya video paylaşımında bulunabilirsiniz.

İşletmenize Bir Konum Etiketi Oluşturun
Fiziksel anlamda bir mağazanız varsa işletmeniz için bir konum oluşturmalısınız. Bunun için insatgram hesabınızı yönettiğiniz bir facebook sayfasına da sahip olmalısınız. Böylelikle kordineli bir çalışma gerçekleştiririsiniz. Sahip olduğunuz ve aktif olarak yönettiğiniz facebook sayfanız da işletmenizin konumunu ekleyerek bunu sahip olduğunuz kitleye sunmalısınız. Bu noktada facebook hesabınızı intagram hesabınıza bağladığınızda facebook’daki konumunuz intagram hesabınızda da gözükecektir. Daha fazla takipçinin sizi keşfetmesini sağlamak için işletmenizi ziyaret eden müşterilerinize kendi hesaplarında paylaştıkları fotoğraf ve görsel içeriklere sizin konumunuzu da etiketlemeleri yönünde teşvik de bulunabilirisiniz.

Gereğinden Fazla Etiketten Kaçının
Etiketlediğiniz kişilerin gerçekten işletmeniz ile bir alakası olduğundan emin olun. Bir ilişkinizin olmadığı gereksiz hesapları etiketlemekten kaçının.