Hitap ettiğiniz müşteri kitlenizi harekete geçirmek için etkileyici bir hikaye veya dikkat çekici bir açıklama yapabilirsiniz. Bu mevcut müşterilerinizle birlikte potansiyel müşterileriniz ile de etkileşime geçip bağlantı kurmak için harika bir yoldur. Instagram üzerindeki akış gönderileriniz ve hikaye kısmında paylaşacağınız ilgi çekici ve dikkat uyandırıcı paylaşımlara yer vermeniz oldukça önemli.

Takipçilerinizin fotoğraf ve videolarınız ile etkileşim kurması veya pazarlamış olduğunuz ürün ve hizmeti satın alması için yapacağınız ilgi çekici bir açıklama ile tüm dikkatleri üzerinize toplayabilirsiniz. Bu açıklamalar ve ilham verici paylaşımları başarılı bir şekilde gerçekleştirmek, satış ve pazarlama hedeflerinize en kısa zamanda ulaşmak için sizlere bazı ipuçları vereceğiz.

Bir Hikayeniz Olsun
İşletmenizin nasıl kurulduğu, nasıl bugünlere geldiğinizi ve verdiğiniz hizmetlerde ne gibi gelişmelerin olduğunu anlatan bir işletme hikayesi yazarak müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan ve okuyana sıkmayacak şekilde yazılmış olan bir öz geçmiş hem müşterinizin sizi daha iyi tanımasına hem de sizinle alakalı bir fikir sahibi olmalarına sebep olacaktır.

Sorular Sorarak Takipçi İle İletişime Geçin
Hikaye kısmında paylaşacağınız bir soru ile takipçilerinizin cevap vererek sizi tanımlarına sebep olabilirsiniz. Hatta takipçileriniz cevaplarını kendi hesaplarında paylaşabilir böylelikle işletmenizin daha büyük kitlelere ulaşmasına sebep olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sorduğunuz soru paylaşımı sebebi ile takipçiler size doğrudan mesaj dahi atabilirler.

Lafı Uzatmayın
İnsanların anında dikkatini çekecek yazılar yazın. Bu yazılar açıklama mahiyetinde ve kısa yazılar olmalıdır. Unutmayın, eğer yazınız 125 karakteri aşıyorsa takipçinizin yazınızı okuması için devam kısmına basması gerekecek. Genelde böylesine uzun yazıları da okumak takipçilerin pek de tercih ettiği bir şey değildir. Yapmak istediğiniz duyuru veya açıklamayı yazacağınız yazının başında yer verin.

Üslubunuzdan Ödün Vermeyin
Kendinize bir üslup belirleyerek bu üslubu hem paylaşımlarınızda, hem yazılarınızda, hem de müşteri ile iletişim halindeyken takınmanız gerekiyor. Belirleyeceğiniz üslup markanıza da yaraşır bir biçimde olması gerekmekte. Şayet işletmeniz eğlenceli ve komik bir karakterdeyse bu karakteri sosyal medya üzerindeki bütün faaliyetlerinizde göstermeniz gerekmekte. Buna örnek olması açısından yazılarınızın sonuna yazıyı ve paylaşımı daha eğlenceli hale getirmesi açısından ifade simgeleri paylaşmaktan çekinmeyin.

Harekete Geçirici Kelimeler Kullanın
Takipçinizi bazı can alıcı kelimeler kullanarak harekete geçirmeniz mümkün. Örneğin müşterinizin satın almasını istediğiniz bir ürünü pazarlarken ‘’Şimdi Satın Al’’ kelimesini kullanarak ürününüzü ön plana çıkarabilir ve müşteriyi harekete geçirebilirsiniz.

Instagram Hikayelerinde Metinlere Yer Verin
Takipçileriniz ile etkileşim halinde olmak istiyorsanız instagram hikayelerinizde metin paylaşımlarına yer vermelisiniz. Hikaye paylaşımlarınız için sizlere tavsiyelerde bulunacağız.

Hikaye Görselliğine Önem Verin
Renklerin kullanımı ve kullanılan arka plan ile uyumu takipçilerin dikkatlerini çekmesi açısından oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için renk tercihi, yazı tipi ve boyutu ve hizalama gibi denemelerde bulunarak göze en iyi hitap edebi bulun. Metni paylaşacağınız bölgede renk bloğu kullanmayı da unutmayın.

Sadece Metin Paylaşımında Bulunun
Fazla görsel paylaşmak her zaman en iyisi değildir. Hikaye kısmındaki görsel paylaşımlarınızı sadece metinin bulunduğu paylaşımlar ile destekleyin. Hikayeler kısmında görsel gerektirmeyen paylaşmak istediğiniz metinleri ‘’Oluştur’’ kısmındaki ‘’Yazı Modunu’’ kullanarak oluşturabilirsiniz.

Takipçilerin Üzerinde Aciliyet Oluşturun
Hikaye üzerinde paylaşacağınız içeriklerin ömrü 24 saattir. Bu yüzden zamanlaması kritik bir duyuru veya indirim kuponu metni paylaşımı takipçilerinizin dikkatini çekerken aynı zamanda onları harekete geçirmek için sunulan bir ilham olabilir. Zira içerik 24 saat sonra yok olacağı için takipçiler bir aciliyet hissine kapılırlar ve harekete geçerler.