Geçtiğimiz günlerde Instagram yeni bir özelliği daha kullanıcıların hizmetine sundu; canlı yayın. Instagramın yeni bu özelliği Instagram Stories özelliğine bağlı olarak çalışan bir özellik. Canlı yayın yapma süreniz ise 1 saat gibi bir süre ile sınırlandırılmış durumda.

Hemen, nasıl canlı yayın yapacağınızı sizlere anlatmak istiyoruz. Instagram Stories bölümüne dokunmanız ya da parmağınız ile ana sayfanızı sağa kaldırmanız takipçilerinize canlı yayın yapmanızın ilk adımı olacak. Instagram’ın Stories özelliğini çoktan kullanmaya başladıysanız önünüze açılan sayfa size hiç de yabancı gelmeyecektir. Artık tek yapmanız gereken şey aşağıda yer alan kısımdan canlı yayın özelliğini seçmek olacak. 1,2,3 ve işte canlı yayındasınız! Canlı yayına başladığınızda sizi takip eden İnstagram kullanıcılarına bir bildirim gidecek. Canlı yayını izleyen kişi sayısı artmaya başlarken takipçilerinizle paylaşmak istediğiniz konuları anlatmaya başlayabilirsiniz. Aşağıda onların size attığı yorumlar akarken siz bunlardan beğendiğinizi ekrana sabitleyebilir, beğenmediğinizi ise gizleyebilirsiniz. Ayrıca canlı yayındaki Instagram kullanıcıları beğendikleri bu yayına sol alt köşeden kalp atabilirler. İzlenme sayınızı ise sol üst köşedeki kutucuktan takip edebilirsiniz. Yayına girenlerin isimleri yine yorumların aktığı kısımdan takip edilebilir. Bildirim gitmeyen kullanıcılar ise Instagram ana sayfalarına girdiklerinde hikayeler kısmından sizin canlı yayında olduğunuzu görebiliyorlar. Profil resminizin üslünde bulunan “live” yazısı onların bunu anlamalarına olanak sağlıyor.

Peki, Instagram’ın bu yeni gözdesi sizin markanıza ne kazandıracak? Markalaşma konusunda iletişimin önemli bir unsur olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yeni gözde iletişim konusunda yeni bir yol açıyor. Nasıl mı? Daha önce Instagram’da müşterileriniz ile yine etkileşim içindeydiniz. Fakat bu etkileşim eş zamanlı değildi. Şimdi ise eş zamanlı bir iletişim şansınız var. Siz konuşurken müşterileriniz sorularını sizlere yöneltebiliyor ve aynı anda cevap alabiliyor. Bir markanın bu kadar görünür olması tüketiciye güven aşılıyor. Unutmayalım ki müşteri için güven eşittir her şey. Kitlenizle güçlü bir iletişim kuracağınız bu soru cevap oturumlarını sık sık yapmanızı tavsiye ediyoruz. Görünür olmanın başka bir boyutu ise müşterileriniz ile kamera arkası tarzında görüntülerinizi paylaşmak. Ofiste olup bitenleri paylaşmanız sizi şeffaflık konusunda rakiplerinizden ayrıştıracaktır. Ürünlerinizi de canlı yayın aracılığıyla tanıtabilirsiniz.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.