Geçtiğimiz günlerde Instagram’a gelen güncelleme ile Instagram özelliklerine yeni bir özellik daha ekledi; Instagram stories! Bu yeni özellik sayesinde Snapchat isimli mecrada olduğu gibi 24 saat sonunda kendi kendini yok eden içerikler paylaşabiliyorsunuz. Gelin uygulamayı birlikte bir inceleyelim.

Anlık bir paylaşımınızı çekerek üzerine yazı yazabiliyorsunuz ve filtre ekleyebiliyorsunuz. Üstelik bu gönderiler gündelik paylaşımlarınızın arasında da yer almıyor. Sizi takip eden müşterilerinizin ana sayfasında direkt olarak üst kısımda yer alıyor. Profilinizde ise profil fotoğrafınızın üzerine basan sizinle ya da markanız ile ilgilenen insanlar bu hikayelere erişebiliyor. Kimlerin bu hikayeleri görebileceğini seçiyor olabilmeniz de bu özelliğin önemli detaylarından biri. Ana sayfanızın sol üstünde bulunan hikaye ekle butonuna basarak ya da sayfayı parmağınız ile sağa doğru kaydırarak hikayenizi meydana getirmeye başlayabiliyorsunuz. Üzerine konumunuzu, hikayeyi paylaştığınız saati ve hava durumunu ekleyebiliyor ya da başka kişileri etiketleyebiliyorsunuz. Çeşitli stickerları da çekmiş olduğunuz hikayenizin üzerine yapıştırabiliyorsunuz. Görselinizin ya da videonuzun üzerine çizim araçlarını kullanarak yazmak istediklerinizi yazabiliyor, çizmek istediklerinizi çizebiliyorsunuz. Paylaşmış olduğunuz bu hikayelere gelen yorumlar direkt mesaj kutunuza düşüyor. Üstelik İnstagram Boomerang adını verdiği uygulamasını da stories kısmına eklemiş durumda. İşte, Instagram Stories reklamları ise hedef kitleniz kendi arkadaşlarınızın hikayelerini incelerken onların karşısına çıkacak olan sizin hikayenizdir. Dolayısıyla tüketici ister istemez verdiğiniz reklamı görmüş olacaktır.

Bu uygulama markalar için de yeni birçok hizmet sunmuş oldu. Bu hizmetler ne mi? Stories dış bağlantı eklemeyi mümkün hale getirdi. Dış bağlantı ifadesini biraz daha açacak olursak Instagram’ın “diğerlerini gör” butonu eklediğini söyleyebiliriz. Bu da markaların paylaştığı kısa hikayelerin kullanıcıları doğrudan sayfalarına yönlendirilmesini sağlıyor. Stroies üzerinden yapılan bu paylaşımlarla daha çok insana ulaşıp potansiyel müşterilerini yakalayabiliyorlar. Üstelik storiesler keşfet kısmında da görünür durumda. Bu özellik gelir sağlamak açısından markalara oldukça yarar sağlayan bir özellik. Üstelik işletme profili kullanan markalar hikaye istatistiklerini de rahatça görüntüleyebiliyor. Bu da hedef kitlelerine daha uygun ve onlar için daha çok anlam ifade edebilecek içerikler oluşturabilecekleri anlamına geliyor. Instagram Stories reklamlarından Hedefleme, erişim ve ölçümleme verilerine de ulaşabileceksiniz. Bu da yapacağınız pazarlama stratejinizde kocaman bir rol oynayacak ve adımlarınızı bu istatistiklere göre atmaktan verimli bir kazanç sağlayacaksınız.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.