Müşteri ile kuracağınız ilişki, biçiminiz marka ve işletme sahipleri için çok büyük önem arz etmektedir. Verimli bir müşteri ilişkisine dayalı pazarlama stratejisi ile marka ve işletme hedeflerinize çok daha başarılı bir şekilde ulaşmanız mümkün. Yapılan istatistiklere göre 150 milyon instagram kullanıcısı her ay bir işletme ile mesaj yolu ile iletişime geçiyor. Bu nedenle instagram üzerinde müşterilerinize yanıt vermek hem müşteriniz ile sağlıklı bir ilişki kurmanızı sağlar hem de yeni müşteri arayışında olan işletmeler için müşteriye ulaşma ihtimalini arttırır.
Doğru bir iletişimin temelinde her zaman güler yüz ve nezaket yatmaktadır. Bu yüzden müşterinize karşı daima pozitif, güler yüzlü yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşın. Bunu yaparken de profesyonelliğinizi elinizden bırakmamanız gerekmektedir. Olumlu sözcüklere kullanmaya gayret edin. Pozitif bir ilişkiden doğacak olan sağlıklı iletişim konuyu bir üst noktaya taşır ve müşterinizin sizinle alakalı olan memnuniyeti size her zaman olumlu ger dönüş olarak yansır. Kuracağınız pozitif ilişkinin yanı sıra insagram hesabını yönetiminizde müşteri ile iletişim kurma adı altında yapabileceğiniz daha nice faaliyetler var. Bunları birer ipucu olarak sizlerle paylaşacağız.

Zaman Tasarrufu Adına Yorumları Beğenin
Müşterilerinizin paylaşımlarınızın altına kısa ve tek kelimelik yorumlar yapmasına karşı, (örneğin Harika) uzun cevaplar yapmak istemeyebilirsiniz. Bu durum müşterilerinizin paylaşımlarınızın altına çeşitli simgeler koyması için de geçerli. Uzun ve yazılı cevaplar yerine müşteri yorumlarını beğenerek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bir Üslubunuz Olsun
Müşterileriniz ile yapacağınız konuşmalar işletme kişiliğinizin bir ifadesidir. Bu sebepten dolayı müşterilerinizin yorum ve mesajlarını yanıtlarken işletme profilinize uygun bir üslubu benimseyerek cevap verin. Cevaplarınızın markanıza uygunlu çok önemli bir konudur. Örneğin, sahip olduğunuz ve sosyal medya üzerinden pazarlama yaptığınız markanızın neşeli ve komik bir yapısı varsa bu üslup müşteri ile mesaj veya yoruma dayalı kurulacak ilişkilere de yansımalıdır.

İletişiminizde Jargon Kelimelerden Uzak Durun
Müşterilerinize pozitif ve güler yüzlü yaklaşırken, açık ve net cevaplar ile sorularını yanıtlamaya gayret edin. Kolay anlaşılabilir ve çözüm odaklı cevaplar müşteriyi de tatmin edecektir. Bulunduğunuz sektöre ait kullanılan ve müşterinin kafasını karıştıracak özel ifade ve jargonlardan uzak durun.

Direct Mesajlar İle Müşteri İletişimini Daha Özel Bir Alana Taşıyın
Özel olarak cevap vermeniz ve müşteri desteği sağlamanız gereken yorumlar gördüğünüz de bu yorumu yapan müşterinizin yorumunun altına ‘’Bize bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederiz, detaylı bilgilendirme için lütfen DM kutunuza göz atınız’’ şeklinde cevaplar vererek iletişiminizi özelleştirin.

Hatalı Mesajları Geri Alın
Göndermek istemediğiniz bir mesajı hata ile gönderdiğiniz takdirde mesajın üzerine dokunup basılı tutarak söz konusu mesajı geri alabilirsiniz. Gönderdiğiniz bu hatalı mesajın müşteriniz tarafından zaten okunmuş olup olmadığına dikkat edin.

Hazır Yanıtları Zaman Tasarrufu Sağlam İçin Kullanın
Müşteriler tarafından sıkça sorulan sorulara hazır cevaplar kullanarak yanıtlamak size zamandan tasarruf sağlayacaktır. Her seferinde aynı cevabı başka bir müşteriye yazmaktansa daha önce zaten cevaplamış olduğunuz bu sorunun cevabını hazır bir şekilde kullanmak üzere sık sorulan sorular ve cevapları listesi oluşturarak kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle sık sorulan soruları tanımlamakta fayda var.

Sık Sorulan Sorulara Örnekler
Ürünleriniz hangi renk ve ebatta?
Sunduğunuz hizmetler nelerdir?
Ödeme seçenekleriniz nelerdir?
İade etmem mümkün mü?
Fiziksel mağazanızda çalışma saatleriniz nedir?
Kargo seçenekleriniz nelerdir?
Bu ürünün (hizmetin) ücreti nedir?

Bu ve bunun gibi sık sorulan soruları ve cevaplarını alt kısımdaki üç noktalı sohbet butonuna tıklayarak ekleyebilir ve müşteri sorularını süratle cevaplayabilirsiniz.