Dijital çağın en büyük getirilerinden biri olan ve bünyesinde her türlü sektöre hizmet veren, ürün pazarlaması yapmak isteyenleri de kendine dahil eden dijital pazarlama güzellik merkezleri işletmecileri tarafından da sıkça kullanılır hale gelmiş durumdadır. Her sektör kendi bünyesinde teknolojik yeniliklere giderken bu yenilikler için güzellik merkezleri de çözüm yolları aramaya başlamıştır.

Günümüz internet ve sosyal medya kullanımının insanlar üzerindeki etkilerine baktığımızda, dijital dünyanın muazzam etkisini net bir şekilde görmek mümkün. Güzellik sektörü içerisinde kalabilmek ve istikrarlı bir devamlılığı sağlayabilmek adına dijital pazarlama teknikleri daha çok müşteriye sahip olarak, kazanç miktarınızı olduğundan çok daha iyi noktaya getirecektir. Müşteri sayısını arttırmaktan tutun, sadık müşteri elde etmeye kadar birçok fayda ve getirisi olan dijital pazarlama rakiplerinizden geri kalmamak adına güzellik merkezi işletme stratejinize muhakkak dahil etmeniz gereken bir faaliyet gözü ile bakmanız gerekmekte.

Sürekli bir değişim ve sirkülasyonun bulunduğu sosyal medya ve internet platformları gelişme ve yeniliklerin fırsat yakalama adına yakından takip edilmesi ve buna göre bir çözüm stratejisi uygulanması için bilinmesi gereken teknikleri sizler için derledik. Bu teknik ve çözümlerin güzellik merkezi işletmenizin ihtiyaç ve hedeflerinin belirlenmesi sonucu doğru bir strateji uygulanması sureti ile faaliyete geçilmesi durumunda merkezinizin Global dünyaya dahil olmasına bile sebep olabilecek sonuçlar doğurması olasıdır. Dijital dünyada olan varlığınızda size yoldaş olacak gerekli bilgiler şu şekildedir;

Google Aramaları İle Görünür Hale Gelin
Google dünya üzerinde en çok kullanılan arama mortlarından biridir. Bir güzellik merkezi işletmecisi olarak, bulunduğunuz bölge baz alındığında, google üzerinden en yakın güzellik salonu, kuaför, bakım merkezi, güzellik merkezi gibi aramaların sonucunda işletmenizin ne kadar ön planda olduğunu ve google arama sonuçlarınızdaki konumunuzu bilmeniz çok önemlidir. İnsanlar sizin verdiğiniz hizmet sektörü ile ilgili araştırmalar yaparken, siz bu insanların aramalarının sonucu karşılarına çıkmıyorsanız potansiyel müşterilerinizi kaybediyorsunuz demektir.

Buna çözüm olarak ‘’Arama Motoru Optimizasyonu’’ sayesinde işletmeniz adına reklam bütçesi ayırmanıza gerek kalmadan potansiyel müşterileriniz ile etkileşim haline geçmeniz mümkündür. İşletmenizi arzu ettiğiniz ticari başarıya en iyi şekilde ulaştırmak adına google aramalarında görünür hale gelmek için yapacağınız faaliyetler işletmenizin mali açıdan da avantajlı ve daha sürdürülebilir hale getirme açısından oldukça mühim bir konudur. Teknik olarak ‘’ Arama Motoru Optimizasyonu’’ üç ana başlık da değerlendirilir. Bu başlıklar sırası ile Site İçi( On- Site) Seo, Sayfa Dışı (Off- Page) Seo, Seo ve İçerik Yönetimidir.

Site İçi Seo; işletmenizin internet sitesi ve paylaşılan içeriklerin keşfedilmesi açısından google üzerinden yapılan aramaların gerekli kod düzenlemelerini kapsamaktadır. Bu düzenlemelere URL yapınız ve durum- hata kodlarınız da dahildir.

Sayfa Dışı Seo işlemi ise işletmenizin sahip olduğu internet sitesinin başka siteler tarafından da referans gösterildiği popüler bir internet sitesi haline gelmenizi sağlamaktadır. Farklı sitelerden kendi sitenize göndermeler yaparken arama motoru sıralamanıza olumlu yönde faydalar sağlayabilirsiniz.

Seo ve İçerik Yönetimine gelince en önemli kural içeriğin özgün ve işletmeniz hakkında google’ da aratılan kelimeler ile bir anlam bütünlüğüne sahip olmasıdır. Bu noktada google sıralamasında üst sıralara çıkmak için anahtar kelime kullanımı ve arama motorunun sizi daha iyi tanıması ve analiz etmesi açısından anahtar kelime kullanım sıklığı çok önemlidir.

Profesyonel Web Sitesi Olmazsa Olmaz
Başta müşteri güveni kazanması açısından güzellik merkeziniz adına sahip olacağınız profesyonel bir web sitesi doğru bir yönetim sağlandığı zaman işletmenize çok büyük olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Web sitenizi sürekli güncel tutarak müşterilerinizin izni dahilinde onların video ve fotoğraflarını web sitenizde paylaşabilirsiniz. Kaliteli bir web sitesine sahip olmak işletme açısından müşteri üzerinde çok önemli bir intiba bırakır. Web sitesi üzerinden yayımlayacağınız içeriklerin de seo uyumuna dikkat etmeniz gerekmekte. Sektör içerisinde oldukça başarılı ve büyük bir müşteri kitlesine sahip olan güzellik merkezi işletmelerinin web siteleri incelendiğinde bu işin önemi daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Eğer pazarlama hedeflerinize ulaşmak ve sektörde başarılı bir şekilde varlığınızın istikrarını sürdürmek istiyorsanız en yakın zamanda profesyonel bir web sitesi edinmeniz gerekmekte.

Randevu Sistemi İle Farkınızı Ortaya Koyun
Dijital dünyada internet kullanımının temel mantığı aranan bilgiye ve ihtiyaç duyulan çözüme en kısa ve kolay şekilde ulaşmaktır. Güzellik merkezi arayışı içerisinde olan potansiyel müşterileriniz de size ulaşma kolaylığının oldukça hızlı çözümlenmesini arzu edeceklerdir. Bu bağlamda güzellik merkezi salonunuz adına online randevu sitemi oluşturmak işletmeniz için müşteri açısından artı bir puan kazandıracaktır. Randevu sisteminizi web sitesi üzerinden randevu siteminize uygun eklentileri dahil ederek yönetebilirsiniz. İşletme sahipleri açısından da manüel randevu sistemi oldukça külfetli olacağından online randevu sistemi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Müşteri Potansiyelinizi Arttıracak Facebook Reklamları
Sosyal medya platformları üzerindeki varlığınız özellikle facebook üzerindeki reklam pazarlama stratejiniz açısından çok mühimdir. Şayet güzellik merkeziniz adına bir facebook sayfanız yoksa en yakın zamanda bir işletme hesabı açmanız gerekmektedir. Açtığınız hesap içerisinde yayımlayacağınız facebook reklamları ise alanında uzman profesyoneller tarafından sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde facebook reklamlarınızdan bir etki ve fayda sağlayamazsınız. Tecrübe gerektiren bir işlem olan facebook reklam pazarlaması maksimum etki elde etmek için doğru yöntem ve çözümler ile yayımlanması gerekmektedir.

Google Reklamları İle Üst Sıralara Çıkın
Güzellik Merkezi işletmenizin bulunmuş olduğu bölgedeki rakiplerinizi sollayıp Google arama sonucu listesinde üst sıralarda yerinizi almak için google reklamları harika bir çözümdür. Google reklamları için ödeyeceğiniz paranın boşa gitmemesi ve zarar etmemeniz için bilmeniz gereken bazı detaylar var. Google reklamları potansiyel müşteriyi yakalamak adına çok iyi bir fırsattır ama reklamlar özen ve itina gerektirir. Bu bağlamda en can alıcı nokta her tık parası için ödeyeceğiniz miktarın karşılığını bir miktar müşteri elde etmek şeklinde sağlamanız gerekmektedir. Yani reklam adına ödediğiniz paranın geri dönüşü müşteri elde etmek şeklinde olması dahilinde başarılı ve kazançlı bir reklam pazarlaması elde etmiş olursunuz.
Google reklamları yayımlamanın en büyük güzelliği ise hedef kitlenizin belirlenebiliyor olmasıdır. Buna örnek olarak güzellik merkezinize yürüme mesafesinde olan insanlara reklam gösterme, belirli yaştaki insanları hedef alma, ve belirli cinsiyetteki müşterilere reklam göstermedir. Bu bağlamda reklam kurgusu verilen paranın ve emeğin boşa gitmemesi açısından oldukça mühimdir.

Sosyal Medya Aktivitelerinizin Önemi
Tüm dünya genelinde sosyal medya kullanımının yaygınlığı su götürmez bir gerçek. Ürün ve hizmet pazarlaması açısından da karlı bir pazar olarak görülen sosyal medya güzellik merkezleri açısından da içerisindeki varlığının karlı getirileri işletmeciler tarafından fark edilmekte. Özellikle instagram, facebook ve youtube üzerinden paylaşacağınız düzenli ve kaliteli içerikler sayesinde takipçi kitlenizi her geçen gün büyüterek dijital hedeflerinize ulaşabilirsiniz.
Günümüzde sosyal medya mecraları arasında özellikle insatgram’ ın yeri dijital pazarlamada işletmeciler açısından çok büyüktür. Zira instagram içerisinde video ve görsellerin yayınlandığı ve konu etiketleri aracılığı ile tüm dünyaya açılan bir penceredir. Instagram reklamları ve influencer çalışmaları ile sosyal medya faaliyetlerinizi bir üst noktaya taşımanız da mümkün. Takipçi sayısı fazla olan instagram kullanıcıları iş birliği ile çok daha büyük kitlelere ulaşmanıza imkan sağlayacaktır.

Müşterilerinizi Özel Günlerinde Unutmayın
Müşterilerinizin kayıtlarının olduğu bir veri tabanı alt yapısı oluşturarak onların özel günlerini kaydedebilir ve bu günlerde onlara hediye kuponu göndererek indirim hizmeti sunabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde hem müşteri memnuniyeti kazanacak hem de müşteriyi kendinize bağlayarak sadık bir kitle elde etmiş olacaksınız. Özel günler ve doğum günlerinde sıcak ve samimi bir dil ile yazılmış mesajı hediye kuponu ile taçlandırıp e-posta yolu ile müşterilerinize bireysel olarak göndermeniz dijital pazardaki sağlıklı müşteri ilişkinizi de pekiştirecektir.

Rezervasyon Tekrarı İle Müşteriyi Kendinize Bağlayın
Hali hazırda güzellik merkezinizden hizmet almış olan müşterilerinize verilen hizmet sonrası ‘’Bir sonraki randevu tarihinizi hangi güne ayarlayalım?’’ sorusunu yöneltin. Müşteriniz talebinize olumlu bir cevap vermesi halinde yeni randevuyu oluşturun ve müşterinizi takibe alın. Randevu tarihi yaklaşırken sms veya e-posta yolu ile müşterinize randevu tarihini ve saatini hatırlatıcı içerikli bir mesaj hazırlayarak gönderin. Bunlarla beraber müşteri ile telefon görüşmesi sağlayarak gerekli hatırlatmada bulunabilirsiniz. Uygulayacağınız bu yöntem müşteriyi memnun ederken aynı zamanda kendilerini özel hissetmelerini sağlar.

Müşterilerinizin Size Yorum Yapmasını Sağlayın
Sizi tercih eden ve güzellik salonunuzdan hizmet almış olan müşterilerinizden size dijital ortamlarda yorum yapmalarını rica edin. Dijital ortamlarda yapılan olumlu bir yorum orada kalıcı olacağından yıllar boyunca size referans olarak hizmet edecektir. Referanslarınızı güçlendirmek ve adınızı başarılı bir şekilde sektörde ön plana çıkartmak adına müşteri yorumları sizin için çok büyük önem arz etmektedir.

Müşterilerinizin sizin hakkınızda yapacakları yorumları dilediğiniz sosyal medya platformu üzerinden talep edebilirsiniz. Olumlu ve faydalı etkilerini işletmeniz adına görmek için ne kadar olumlu müşteri yorumu elde ederseniz işletmeniz adına o kadar iyi olur. Özellikle facebook ve instagram üzerinden hakkınızda yapılacak olan olumlu yorumlar daha çok takipçi çekmenize ve bu da daha çok müşteri elde etmenize sebep olacaktır.