Ne İşe Yarar?

Dijital ortamda web siteniz kadar web sitenize giren insan sayısı da önemlidir. Google Analytics bu insanları ölçümlemeye ve analiz etmeye yarar. Kaç kişinin satın alma eyleminde bulunduğunu ortaya koyar. Siz de bu sayede web sitenizi müşterilerinize uygun içerikler hazırlayabilir ve pazarlama stratejinizi bu verilere göre oluşturabilirsiniz. Üstelik ücretsiz.

Adım Adım Google Analytics Kurulumu

Bu işinize çok yarayacak aracı kurmayı öğrenmek ister misiniz?

1. Önce analytics.google.com’a Erişin: İster kullandığınız Google hesabı ile isterseniz de yeni bir Google hesabı ile devam edebilirsiniz. Kayıt ol butonuna tıkladıktan sonra kendinizi yeni aşamada bulacaksınız.

2. Hesap Oluşturun: Kaydınızı tamamladıktan sonra hesabınızı oluşturacağınız bir dizi soru ile karşılaşacaksınız. Bu soruları ihtiyaçlarınıza göre ve size uygun olarak cevaplayın.

3. İzleme Kimliğinizi Oluşturun: 2. adımı tamamladıktan sonra izleme kimliği kısmına tıklamalısınız. İlgi alanı raporlarını etkinleştirip etkinleştirmediğinizi de kontrol etmeyi unutmayın.

4. Görünüm Ayarlarını Yapın: Görünüm ayarlarınızı yaparak hesap ölçümlerinizi rahatça görebilirsiniz. Filtreleme yapmakta fayda var. Sitenizin analizini kesin olarak yapabilir ve botlardan arındırabilirsiniz.

5. İzleme Kodu Ekleyin: Tüm bu işlemler bittikten sonra ise web sitenizin her sayfasına izleme kodunuzu eklemelisiniz. Bunu kopyaladığınız izleme kodunu HTML kısmına yapıştırarak yapabilirsiniz.

Google Analytics Verileri

Gerçek Zamanlı: Araç gerçek zamanlı verilere ulaşır. Web sitenize girenlerin nereden sizi bulduklarından tutun etkileşime girdikleri sayfalara kadar siteniz üzerindeki bütün hareketlerini izleyebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi: Aracın belki de en güzel yanı hedef kitle analizi yapıyor oluşudur. Web sitenize girenlerin yaş ve cinsiyetini, ziyaret ettikleri sayfaları, konuştukları dilleri ve daha pek çok veriyi önünüze döker.

Web Sitenizin En’leri: Davranışları rapor eden araç web sitenizin en çok ziyaret edilen sayfasını, en çok aratılanı, en iyi sayfaları gibi pek çok eni belirler.

Dönüşümleri Raporlar: Pazarlama planının meyvesini yiyip yemediğinizi görmenize yarar. Dönüşümlerinizi analiz eder. Size dönüşüm yapanların linklerini önünüze serer.

Google Analytics’in Püf Noktaları

Diğer Araçlar İle Birleştirin: Tek bir analiz aracı kullanmak mı? Elbette hayır. Başka avantajları olan araçlar ile birleştirin. E-posta pazarlama aracınız ile birleştirebilirsiniz.

Güncellenen Verileri Sürekli Takip Edin: Veriler sizi beklemez. Sürekli değişiyorlar. Planlarınızı etkileyecek bu verileri sürekli ve yakından takip etmelisiniz.

Sosyal Medya Analizlerini De Hesaba Katın: Kullandığınız sosyal medya araçlarını da bağlayın. Belki de günümüzün en iyi iletişim mecraları olan bu medya kanallarını es geçmeyin.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.