Google Adwors reklamlarına yapacağınız ufak bir yatırım size ne gibi bir fayda sağlar öğrenmek ister misiniz? Markanızın sunduğu hizmetleri ya da ürünleri Google’da arayan bir bireyi düşünelim. Bu birey aynı zamanda sizin potansiyel müşterinizdir. Hizmetinizi ya da ürünlerinizi aratan bu potansiyel müşterinize Google Adwords reklamları ile ulaşabilirsiniz.

Peki, nedir bu Google Adwords reklamları? Gelin ne olduğuna bir bakalım. Google Adwords reklamları yani Google kelime reklamları internet kullanıcılarının Google üzerinden yaptığı kelime içeren aramaların sonucu kullanıcılara gösterilen reklamlardır. Kullanıcılar internette arama yaparken organik içeriklerin yanı sıra reklamlara da ulaşır. Google reklam alanı olarak belirlediği kısım organik içeriklerin de üstüdür. Örneğin siz bir estetik cerrahsanız ve bir estetik cerraha ulaşma amacı olan kullanıcı Google’da “estetik cerrah” kelimesini aratıyorsa Google’ın bu hizmeti sayesinde en üst sırada çıkabilirsiniz. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu hemen en üst sırada yer alan içeriklere tıklamayı tercih eder. Bu da potansiyel müşterinizi rakiplerinizden daha kolay bulabileceğinizin bir kanıtı olarak gösterilebilir. Üstelik bu uygulamaya kayıt olmak ücretsiz. Sadece müşterileriniz reklama tıklayıp sitenizi ziyaret ettiğinde para ödemeniz gerekir. Bu da işe yaramayan bir reklama para ödemekten çok daha farklı bir durumdur. Sonuç olarak işe yaramış bir reklam kampanyasına para ödemiş olursunuz. Bütçenizi kendinizde belirleyebiliyorsunuz. Bu çok büyük bir avantaj! Elinizdeki küçük bir meblağı bile bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Google Adwords’ün kullanabileceğiniz maliyetsiz bir anahtar kelime planlayıcısı olduğunu biliyor musunuz? Araçlar kısmından anahtar kelime planlayıcısını seçtiğinizde anahtar kelimelerinizi çok rahat bir şekilde planlayabilirsiniz. Örneğin; “estetik” kelimesi “estetik ameliyatı” kelimesi ile aynı arama sayısına sahipken “estetik” kelimesinin rekabeti “estetik ameliyatı” kelimesine oranla daha düşüktür. Bu ne anlama gelir? Sizin web sitenizde oluşturacağınız bir içerikte “estetik” kelimesine yer vermenizin aynı kitleye daha kolay ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca Google Trends kullanırsanız potansiyel müşterilerinizin ürün ya da hizmetlerinizi hangi zaman dilimleri içinde arattığı gibi değerli bir veriye ulaşabilir ve stratejilerinizi bu veriye göre yürütebilirsiniz.

Uzun lafın kısası; Google sunduğu bu harika uygulamalardan yararlanmak markanıza iyi gelecek!

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.