İşletmeciler için mobil artık bir fırsat olarak görülüyor, peki ama gelecekte neler olacak?
Her pazarlamacı dünyanın mobilleştiğinin farkında ancak her pazarlamacı bu bilgiyi maksimum sonuçlar elde etmek için mobil faaliyetlere hazır değil. Birçok marka, akıllı telefonun sağladığı değişim hızını yakalamak için hala bir yarış içerisinde. Ancak kuşkusuz, bir değişim gerçekleşiyor: eMarketer’a göre, ortalama bir ABD tüketicisi mobil uygulamalarda günde 3 saat 15 dakika ve mobil web’ de günde 51 dakika harcıyor. Belki de bu verileri, insanların akıllı telefonlarını günde ortalama 150 kez kontrol ettiğini düşünürsek bu sonuç çok da şaşırtıcı değil. İnsanların mobil cihazlarda geçirdiği bu süre restoranlar da dahil olmak üzere tüm işletmeler için yeni fırsatlar ve zorluklar yarattı. Pazarlamacıların mevcut ve potansiyel müşterileri ile buluşabilecekleri her platformda buluşması gerekmektedir ve 2020 yılı itibariyle mobil cihazlar çok daha büyük bir önem arz etmektedir.

Mobil Açık Bir Oyun Alanıdır – İçeriye Dalın

Mobil hakkında düşünürken yemek yiyenlere kişisel cihazlarından en iyi şekilde ulaşmak için hesaba katmanız gereken bazı hususlar var ve bununla birlikte restoran pazarlamacıları ile alakalı düzenli olarak yaptığımız incelemeler sonucu edindiğimiz bazı can alıcı noktaları sizinle paylaşacağız. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz;

Niyeti Anlayın
Şöyle Düşünün: Nerede yemek yiyeceğine karar vermeye çalışan insanların yüzde 60’ı kararlarına yardımcı olması için sadece mobil cihazlarını kullanıyor ve bu kişilerin yüzde 75’i arama yapmaya başladıklarında nerede yemek yiyeceğine henüz karar vermemiş oluyorlar. Bir marka için bu, “iştah yaratma” fırsatıdır. Nefis yemeklerinizi gözler önüne sunun ve yemek yiyenlere bu kararı verme sürecinde restoranınıza girmeleri için bir neden verin. Buna bağlı olarak mobilin mantığı insanların acıktığı nokta da bunu doğru yapabilmenizdir. Akşam saat 10’da müşterileriniz dişlerini fırçalayıp yatağa girdikten sonra cezbedici o özel sandaviçinizden bahsetmenizin mantığı ne ki?

Doğru Anı Seçin
İnsanların sabah uyandıklarında genellikle yaptıkları ilk şeyi düşünelim. Tabi ki öncelikle telefonlarını kontrol ediyorlar. Muhtemelen facebook veya instagram arasında 5 mobil dakika harcayarak ekran kaydırıyorlar. Diğer taraftan eğer kahvaltı tekliflerine odaklanmış bir markaysanız, bu muhtemelen sabahları işe giderken kahvaltılarını nereden alarak yola devam edeceklerini düşünen potansiyel müşterilerinize reklam yapmak için doğru bir saat olabilir. İyi haber şu ki, sosyal medya platformlarının sağladığı benzersiz hedefleme özellikleri sayesinde, müşterilerinize zamanlarını harcadıkları platformlarda en doğru zamanda ulaşıyor olmak bu işin fırsatlarından biridir.

Yerel Düşünün
Ruby Tuesday, tüketicilerin mobil davranışlarından yararlanarak mağaza içi trafiği ve satışları artırma yolunda başarı elde etti. Bu başarıyı bir haftalık bir kampanya boyunca restoran zinciri Facebook’da  ABD genelindeki 734 şubesinin 3 mil yarıçaplık alanında dinamik yerel farkındalık reklamları yayınladı. Kampanyanın etkisini anlamak için, marka, kontrol ve denek gruplarını, nüfus ve lokasyon türüne bağlı olarak aldığı ortalamaya göre misafir sayılarını 160 bölgeye böldü. Her iki grup için de reklamda, restoranın ana yemeklerinin ağız sulandıran görüntüleri yer aldı ve Ruby Tuesday’in sulu çizburgerlerinden, taze açık büfe salatalarına kadar çeşitli yemekler vurgulandı. Test grubu reklamları için harekete geçirici mesaj insanları Ruby Tuesday’e getirdi çünkü restoran sadece 1 ila 3 mil uzaklıktaydı. Ve bu mesafe çoğu müşterinin düşündüğünden çok daha yakındı. Sonuçlar, mobil reklamların doğru zamanda ve doğru yerde müşteriye sunulmasının etkisine açıkça gösterdi. Zira Ruby Tuesday, konuk sayısında yüzde 3,1 ve satışlarda yüzde 2,6 artış gördü.

Geleceğin Restoranı
Mobil artık sizin için bir fırsat, peki ya geleceğiniz ne olacak? Restoran endüstrisinin geleceğe bakarken, etkili mobil reklamı neyin harekete geçirdiğinin temellerini öğrenme ve teknolojinin etkin olduğu bir dünyada rekabet etmek için gerekenleri öğrenme arasında bir denge kurması önemlidir. Kendinize şu soruyu sorun: Ben bu endüstrinin beş veya on yıl sonra geleceği noktaya hazır mıyım?

Biz bu süreçte neler olabileceğini inceledik, ekonomik faktörler restoran bütçe tahsislerini etkiliyor ve rekabetçi bir marka olarak kalabilmek için markalar, her geçen gün daha da büyüyen ve beklentileri en iyi şekilde karşılanmasını bekleyen müşterilerini nasıl ağırlayacaklarını düşünmeleri gerekiyor. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise mevcut teknolojinin sunduğu imkanları en iyi şekilde kullanmak. Bu, mobil siparişi ve ödemeleri keşfetmek, seçmeli menüler hazırlamak, müşterilerinizle bire bir mesajlaşmak, cihaz ekranlarını yemek deneyimine dahil etmek, bu ve benzeri faaliyetleri markanıza dahil etmeniz gibi seçenekler olabilir. Rekabetçi olabilmek için, geniş kitlelere yayılma düşüncesinin de ötesinde bir pazarlama yöntemi düşünmeli ve mobil cihazları doğrudan satışın en önemli aracı olarak görmelisiniz.