Marka bilinirliğinin arttırılması açısından, sosyal medya kullanımı büyük önem taşımaktadır. Ancak bu noktada en etkili pazarlama stratejisini oluşturmak gerekiyor. Araştırmalar; sosyal medya’nın %90 oranında etki sağladığını gösteriyor. Maalesef şirketlerin büyük bir kısmı, sosyal medya üzerinde doğru pazarlama taktiğini uygulamakta başarısız kalıyor. Peki Etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisini nasıl oluşturabiliriz? Sizin için Etkili sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanın 7 temel adımını sıraladık.

1-Hedef Kitlenizi Tanıyın

Doğru sosyal medyayı seçebilmek için öncelikle hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz. Bunu belirlemek için, potansiyel müşterilerinizin hangi sosyal medyayı daha aktif olarak takip ettiklerini tespit etmelisiniz. Hedef kitlenizin, sosyal medya üzerinde ne kadar vakit harcadığını ve ne zaman daha aktif olarak yer aldığını saptayın. Hedef kitlenizi net bir şekilde anlamak açısından aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
• Müşterilerinizin pazarlama karakterlerini belirleyin.
• Instagram, Linkedin ve Twitter gibi büyük sosyal medyalar üzerinde araştırmalarınızı gerçekleştirin.
• Arama fonksiyonlarını tercih ederek etkileşim oranınızı arttırın.

2-Hedefinizi Belirleyin

Sosyal medya pazarlama konusunda öncelikle hangi konu hakkında ilerlemek istediğinizi belirleyin. Bu noktada, çok satış yapmayı mı yoksa marka bilinirliğini arttırmayı mı hedefliyorsunuz? Hedeflerinizi kapsamında 5 temel adıma dikkat etmelisiniz:
♣ Spesifik olun.
♣ Ölçülebilir olun.
♣ Gerçekçi olun.
♣ Ulaşılabilir olun.
♣ Zamanınızı iyi ayarlayın.

3-Özgün Olun

Sosyal medya pazarlama stratejinizin etkili olmasını istiyorsanız, içeriklerinizin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenize ulaşabilmek ve bilinirliğinizi arttırabilmek açısından amacınıza uygun marka sloganı oluşturun. Seçeceğiniz sloganın anlaşılır ve ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz.

4-Size Uygun Olan Sosyal Medyayı Kullanın

Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra, doğru sosyal medya ağı kullanarak kendinizi kullanıcılara tanıtmalısınız. Bu konuda özellikle hedef kitlenizin sık kullandığı sosyal medya ağını seçmelisiniz. Ayrıca, sosyal medyada rakiplerinizi de takip etmeyi es geçmeyin.

5-İçeriklerinizi Düzenleyin

Hedef kitle ve doğru sosyal ağ seçiminin ardından içeriklerinizin konu dahilinde olması gerekmektedir. Ulaşmak istediğiniz kitlelerin dikkatini çekebilmeniz için:
• Faydalı içerikler
• Promosyonlar
• Listeler
• Rehber içerikler
adımlarını takip etmelisiniz. Bu anahtar noktalar oluşturarak, marka bilinirliğinde hızlı ve güvenilir yol kat etmenizi sağlar.

6- Tahlil Edin

Başarılı bir şekilde sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız, yaptıklarınızı objektif bir şekilde tahlil etmelisiniz. Bu sayede yanlışları görerek iyileştirme yoluna gidebilirsiniz.

7- Yeniden Yapılandırın

Yeniden yapılandırma, pazarlama faaliyetlerinizde olumlu artışın olması açısında büyük önem taşımaktadır. Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi oluşturma aşamasında uygulanan adımlar kimi zaman istenilen sonuçları vermez. Bu nedenle, tahlil etme ve yeniden yapılandırma adımlarının uygulanması gerekmektedir.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.