Sosyal ağlar, doktorların kendilerini geliştirmeleri ve hastaları ile aralarındaki iletişimi güçlendirmeleri açısından büyük olanaklar sağlıyor. Artık Uzman bir kişi, konusunda edindiği bilgileri hızla sosyal medya üzerinden yayınlayabiliyor. Ancak yayınlanan içeriğin, sosyal medyada hızla yayıldığı göz önüne alındığı zaman, paylaşımların etkin ve doğru yapılması gerektiğine dikkat çekilmelidir.

Sosyal medyanın doktorlar için önemi
Sosyal medyayı aktif ve etkili kullanan doktorlar, haslarının kendileri hakkında ne düşündüklerini bir tıkla öğrenmekteler. Bu sayede kendilerini güncelleyerek hizmet kalitesini üst seviyelere çıkarabilirler. Facebook ve instagram gibi sosyal ağları kullanmak; hastaların kendi durumları hakkında konusunda uzman doktorlar vasıtasıyla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Böylece hem hastanın kendisi hem de diğer sosyal medya kullanıcıları konu hakkında bilgilendirilmiş olur. Üstelik dijital medyanın bu yönü sayesinde, hastalar tedavi için aradıkları uzman doktoru kolaylıkla bulabiliyor.

Sosyal medyayı etkin kullanmak
Sosyal medyayı aktif olarak kullanan bir doktor olarak, yaptığınız paylaşımların hastalar açısından anlaşılabilir ve eğitici olmasına özen gösterin. Böylece, hem var olan hedef kitlenizi arttırmış hem de kullanıcılara içerik bakımından zengin bilgilendirme sunmuş olacaksınız. Meslek hayatınız boyunca edindiğiniz tecrübelerinizi kullanın. Facebook ve instagram gibi mecralarda aktif rol oynarken aynı zamanda kendi tecrübelerinizi de aktarın. Bu şekilde, ileriye dönük olarak portföyünüzü oluşturmaya başlayacaksınız. Bunu ileriye yatırım olarak da düşünebilirsiniz.

Sosyal medya hastalarla iletişim kurmanızı kolaylaştırırken aynı zamanda tıp alanında uzmanlaşmış hekimlerle tanışmanıza da olanak sağlıyor. Bu sayede sizde hızla değişen bilgi çağına ayak uydurmuş olursunuz. Yeni tedavi yöntemleri ve daha birçok yenilikler bir tık uzağınızda. Şunu unutmamalısınız ki hastaların sizinle ilk tanışacağı yer sosyal medyadır.

Elbette doktorluk yoğun bir tempoyu da beraberinde getiriyor. Bu yüzden bir ekip kurarak sosyal medya yöntemini onların yardımıyla sağlayabilirsiniz.

Doktorların sosyal medya kullanırken dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar mesleki açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar;

Sağlıklı iletişim için, doktorların kendilerine özel bir dil kullanması gereklidir.
Paylaşım yaparken, yalın ve içten olmalıdır.
Sosyal medyaya eklenecek fotoğraflar uygun olarak seçilmelidir.
Tıbbi terimler kullanılırken açıklama da koyulmalıdır.
Paylaşılan bilgiler güvenilir olmalıdır.
Hastaların iletişim bilgileri gizli tutulmalıdır.
Anne karnındaki bebeğin, ultrason görüntüleri sosyal medya da paylaşılmamalıdır.
Estetik ameliyatının baştan sonra kadar ki süreçlerinde konuyla ilgili herhangi bir görsel paylaşım yapılmamalıdır.
Hekim, alıntı yaptığı bir yazıyı belirterek paylaşmalıdır.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.