Her geçen gün dijital ortama daha çok adapte oluyoruz. Herkesin de bildiği gibi internet kullanımı özellikle mobil internet kullanımı günler geçtikçe hızla artmaktadır.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2012 verilerini incelediğimizde; 2012 sonunda geniş bant internet abone sayısı 18 milyonu aşmıştır. Bu artışın büyük payını da mobil internet (cepten ve bilgisayardan) oluşturmaktadır. Akıllı adı verilen telefonlar etrafımızı sarmış durumda. İnsanlar en çok sağlık konusunda internete başvuruyor. Gideceği doktoru önceden internette tartıp biçiyor, hasta yorumlarına önem veriyor, ilaçlarını internette araştırıyor. Peki doktorlar bu dünyaya hangi kanallar yolu ile nasıl dahil olabilir. Sizler için yeni hasta bulabileceğiniz kanalları ve bu kanalların nasıl çalıştığını anlatıyoruz:

1) Web Sitesi
Web sitesi her doktorun sahip olması gereken kanallardan biridir. Web sitesi mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Düzgün temeller üzerine kurulmuş bir web sitesi doktoru hastalarına bir adım daha yaklaştırır. İçerikleriniz özgün ve SEO’ya göre düzenlenmiş olursa potansiyel hastanız herhangi bir yerden duyduğu isminizi arattığında sizi rahatça bulabilecektir. Dahası hastalığını arattığı Google’da size kolayca ulaşabilecektir. Sonuçta biz biliyoruz ki günümüzde insanların birçoğu hastalıklarını önce Google’da aratıyor. Hastalar aradıkları bilgileri sizin web sitenizde bulursa yeni bir hasta bulmuş olursunuz.

2) Google Reklamları
Google dünyada en çok tercih edilen ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru. Dolayısıyla Google’a reklam vermek son derece mantıklı bir yatırım. Şöyle bir örnek üzerinden gidelim: Hasta internette iki adet doktora rastladı. Bunlardan birini seçmek üzere bir düşünce sürecine girdi. Google reklamlarına yatırım yaptıysanız girdiği bütün sitelerde de size rastlayacak ve reklamınız adeta bir hatırlatıcı gibi devreye girecektir. Kara sürecine başarılı bir şekilde etki etmiş olacaksınız.

3) Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya kullanımı yeni hasta bulma konusunda büyük bir adımdır. Mesela İnstagram’ı ele alalım. Mevcut hastalarınızdan biri paylaştığınız bir gönderiyi beğendiğinde bu gönderi, potansiyel hastalarınızın keşfet bölümüne düşebilir. Ayrıca mevcut hastanızın yapacağı beğeni ve yorumları, potansiyel hastalarınız da görebilir. Çünkü İnstagram bize takip ettiğimiz kişilerin beğeni ve yorumlarını da takip edebilme imkanı sunar. İlgi çekici içerikler hazırlamaya dikkat ederseniz gönderinizin paylaşılma ihtimali yükselecektir. Hemen hemen aynı şeyler diğer sosyal medya kanalları için de geçerlidir. Twitter ve Facebook da bize beğenileri görebilme imkanı sunar. Gönderilerimizin paylaşılabilme ihtimali vardır. Bu şekilde erişemediğimiz ama potansiyel hasta profillerinize rahatça erişebilirsiniz.

4) Facebook/İnstagram Reklamları 
Instagram’da Facebook reklam hesabı olan herkes reklam yayınlayabilir. Reklamlar Instagram’da kullanıcıların akışlarında yani takip ettikleri hesaplar tarafından paylaşılan görseller ile birlikte gösterilir. Reklam görsellerini diğer gönderilerden sağ üst köşede bulunan “Sponsorlu” simgesi ayırır ve görselin sağ alt köşesinde eylem çağrısı yer alır. Reklamın açıklaması ise görselin ve eylem çağrısının altında bulunur. Bu sistem de aynı şekilde kişilerin ilgi alanlarına göre çalışır. Biri sizinle bağlantılı bir şeyle ilgileniyor ise onun akışına reklamınız düşer. Bu şekilde diğer doktorlardan önde olursunuz. Hasta sizinle iletişime geçme konusunda oldukça rahattır artık ve siz de karar sürecine önemli bir etki etmişsinizdir.

Yani Google’a yapacağınız yatırımlar size hasta olarak geri dönecektir. Daha uygun bir yol ararsanız da sosyal medyaya başvurabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus şudur; hastalarınızla sürekli etkileşim içinde olmalı ve bunu yaparken dikkatli olmalısınız. Zaman ayırılması gereken bir kanal olan sosyal medyayı dilerseniz profesyonel ellere bırakabilirsiniz. Yapacağınız bu yatırımlardan kesinlikle çekinmeyin. Unutmayın ki geniş kitlelere ulaşacak ve potansiyel hastalarınızı bulacaksınız.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.