Her ne sektörde olunursanız olun sosyal medya kullanımı artık vazgeçilmez bir ihtiyaç. Buna sağlık sektörü de dahil. Yeni müşteriler elde etme amacı ile sosyal medya mecralarında bulunmak isteyen diş hekimleri, sosyal medya uzmanları desteği ile sektördeki varlığını başarılı bir şekilde göstermektedir. Diş hekimliği temelde ağız ve diş sağlığını kapsarken bir o kadar da estetik ve görsellik ile ilgilidir ve diş hekimlerinin yetenekli ellerinden ortaya çıkan bu estetik gülüşlerin sosyal medya mecralarında, özellikle görsel paylaşımlar açısından daha ön planda olan instagram, diş hekimliği sektörünü de bambaşka boyutlara taşımış durumdadır.
Günümüzün her geçen gün hızla değişen trendlerini belirleyen instagram kullanımı, global dünya üzerinde var olma ve çok büyük kitlelere ulaşım sağlama açısından oldukça önemli. Ancak instagram’ın doğru kullanımı ve stratejik açıdan doğru yönetilmezsi sonucu somut bir ilerleme ve başarı elde etmek mümkün.

Bu ilerleyişi istikrarlı bir şekilde sağlamak ve diş hekimliği sektöründeki varlığınızı ön plana çıkarıp, adınızı markalaştırmak adına uygulamanız gereken bazı sosyal medya kullanım önerilerini sizler ile paylaşacağız. Diş hekimleri sosyal medyayı nasıl kullanmalı? Sorusunun cevabı için tavsiyelerimize bir göz atın;

Her Gün Instagram Ana Akışında ve Hikaye Alanında Paylaşımı Yapın
Paylaşımlarınızın daha etkili bir şekilde ön plana çıkarılması adına her gün düzenli olarak ana akışta paylaşımlarda bulunmamın yanı sıra instagram hikaye paylaşımlarına da önem göstermekte fayda var. İstikrarlı ve ilgi çekici olarak yaptığınız her bir paylaşım sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracak. Özellikle hikaye paylaşımlarının bu konudaki rolü çok büyük. Zira eskiden sadece akış üzerinden yapılan paylaşımlara ek olarak bu paylaşımları destekleyici hikaye alanının geliştirilmesi Instagram kullanıcıları tarafından oldukça beğenildi ve aktif olarak kullanılır hale geldi. Özellikle dijital ortamlarda ürün ve hizmet pazarlaması sektöründe var olmaya çalışan kullanıcılar tarafından oldukça sık kullanılır hale geldi ve pazarlama stratejisi açısından da pazarlamacıları bir adım öteye taşıdı.

Hikaye paylaşımında bulunacak olan kullanıcılar için instagram kamerası yerine telefon kameralarının kullanımı daha kaliteli sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra hikaye paylaşımlarınızda daima dikey pozisyonda çekilen görsellerinizi değerlendirin ve paylaşımınıza etiket eklemeyi unutmayın. Insagramın sağlamış olduğu flitre desteğini de görselliğinize görsellik katmak için değerlendirebilirsiniz.

Instagram Canlı Yayınlarınızı Organize Edin
Instagram’ın canlı yayın eklentisi sayesinde takipçileriniz ile yaptığınız çalışmaları an be an paylaşmanız dijital ortamdaki varlığınız açısından oldukça önemlidir. Takipçileriniz ile oldukça hızlı bir şekilde etkileşime geçebileceğiniz canlı yayın özelliği ile aynı zamanda takipçilerinizin yorumlarını canlı olarak okuyabilir, onlarla konuşarak iletişime geçebilir, sorularını interaktif bir şekilde cevaplayabilir, çalışma ortamınızı canlı olarak takipçilerinize gösterebilirsiniz. Bu takipçiler ile olan iletişiminizi diri tutarken hizmet pazarlaması açısından dijital ortamdaki varlığınızı gösterebilirsiniz.

Insagram’da Soru- Cevap Oturumu Yapın
Instagram’ın story (hikaye) kısmında kullanıcılara sunulan bu soru-cevap oturumu özelliği intagram’a dahil edildiğinden beri oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır. Kullanıcıların keyif olarak kullandığı bu özellik dijital pazarlama hedefleri olan kullanıcılar için de oldukça faydalı olarak görülmekte. Zira takipçilerinizin akıllarında olan soruları size yöneltmesi ve karşılığında vereceğiniz cevabın yine hikaye üzerinden tüm takipçiler ile paylaşılıyor olması takipçilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin oldukça hoşuna gidecek bir davranış olacaktır.

IGTV’yi Kullanın
Instagram kullanıcılarına farklı bir deneyim sunmak için video içeriği sunumuna uygun bir eklenti geliştirildi. Zira videolu içerikler sosyal medya mecralarında en çok tıklanan ve beğenilen içerikler olarak görülüyor. Instagram hikaye paylaşımlarında 15 saniye sınırı ve post paylaşımlarında ise 1 dakika sınırı sebebi ile kullanıcılar daha uzun süren videolarını intagram’a yükleyemiyorlardı.

IGTV YouTube’a rakip olarak gösterildi ve 1 saata varan uzunluktaki video içeriklerinin paylaşılmasına olanak sağladı. Hikaye kısmında yapılan paylaşımlar gibi 24 saat yayında kalması gibi bir problemi de olmayan IGTV reklam yapma ve alma konusunda da oldukça kullanışlı.