Reklam çalışmaları, mesajın kitlelere ulaşılmasını sağlamak için kullanılan araçlardır. Reklam bazlı ilerlemeler, tüketicilerin talepleri doğrultusunda şekillenmektedir. Bir reklamın başarı oranının yüksek olması, reklamın hedefe uygun bir şekilde hazırlanması ile paralellik göstermektedir. Bu noktada özellikle dijital reklam çalışmalarının etkisi oldukça fazladır. Peki dijital reklamların potansiyel müşterileri üzerindeki etkisi nelerdir?

Banner (Display) Reklamlar

Daha çok web sitelerinde karşılaşılan görsel reklamlar, online kullanıcı kitlesini büyük ölçüde etkiliyor. Banner reklamlarında, yapay zeka kullanımı ile kişiselleştirme özelliğinden de yararlanılarak hedef kitlenin dikkatinin çekilmesi sağlanmakta. Yapılan istatistiklere bakıldığında, online olarak uygulanan display reklamların optimize edilmesi ile, ortalama %10 oranında artış sağlanabiliyor. Etkinin bu denli fazla olması sayesinde, firmalar dijital reklamlarda banner reklam yolunu tercih ediyor.

Doğal Reklamlar

“Native Advertising” olarak bilinen “doğal reklam” anlayışı, gün geçtikçe daha popüler olmaya başladı. Doğal reklamlar, markalar açısından yaratıcı bir yol olduğundan, potansiyel müşteri üzerindeki etkisi de çok büyük. Ayrıca, arama motoru içerisinde de yer alabilen doğal reklamları diğer reklamlardan ayıran en önemli özellik, reklamın içerik akışına uyumlu halde yayınlanması. Bu özelliği sayesinde, banner reklamlara kıyasla potansiyel müşterilerin dikkatini 300 kat kadar fazla çekebiliyor.

Mobil Reklamlar

Akıllı cep telefonlarının kullanımının artması ile reklam vermek isteyen firmalar, potansiyel müşteriler üzerindeki etkiyi arttırmak için mobil reklam mecrasını etkili bir şekilde kullanmakta. Bu noktada, özellikle Facebook ve Google üzerinde yayınlanan reklamların %70’i mobil reklamlardan geliyor. Firmalar müşteri kitlesinin arttırılması açısından mobil reklamlar üzerinde de kişiselleştirme özelliğini yaygın bir şekilde kullanmayı tercih ediyorlar.

Video Reklamlar

Dijital reklamların potansiyel müşteriler üzerindeki etkisinin yükselişe geçtiği bir diğer format ise video reklamlardır. Video reklamlardaki içerikler, hedef kitlesinin genişletilmesi amacıyla gün geçtikçe çeşitlenmekte. Bu sayede firmalar ürün tanıtımı amacıyla, her yaştan ve kitleden birçok kullanıcıya daha hızlı ve az maliyetle erişilebiliyor. Yapılan araştırmalara göre, 500 milyondan fazla kişi Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlar üzerinde yayınlanan reklamlara günlük olarak erişebiliyor. Bu sayede, satış amaçlı artış ortalama %69 oranında gerçekleşebiliyor. Video reklamlar, dijital reklam çerçevesinde müşteri kazancı açısından gün geçtikçe hızlı bir şekilde artmakta.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.