Dijital pazarlama planı dijital ortamda atacağınız adımlardır aslına bakarsanız. Nasıl müşteri bulacağınızı belirleyeceğiniz, onlarla oluşturacağınız iletişim diline karar vereceğiniz bir kurumsallaşma adımıdır. Hatta plandan elde ettiğiniz verileri kullanarak yeni bir stratejiye yoğunlaşmanıza ön ayak olur. Peki, bu plandan nasıl fayda sağlayacağız?

Dijital pazarlama planı için atılması gereken ilk adımı oluşturmak, iyi tanımlanmış bir strateji oluşturabilmektir.

Örneğin ilk İnstagram gönderinizi oluşturmadan ve ya ilk YouTube videonuzu yayınlamadan önce yapmanız gerekenlere şöyle bir göz atalım;

Hedeflenen müşteri ve çözmeniz gereken problemler
Farklılaşma ve markalaşma adına plan yapmak
Müşteri değerlendirmesi
Rekabet analizi yapmak
Taktik planı
Sonuçlar ve geri bildirim

Hangi pazarlama kanalının sizin için maksimum fayda sağlayacağı konusunda düşünmeye başlamadan önce ürününüzü ya da hizmetinizi satabilmek amacıyla ulaşmak istediğiniz müşterileri belirlemeli ve hedef kitlenize hitap eden bir mesaj oluşturmalısınız. Markalaşma şirketin müşteriyi nasıl hissettirdiğiyle alakalıdır. Müşteri kendini değerli hissetmek ve markaya güven duymak ister. Aldığı hizmette kalite arar. Bu durumda şunu düşünmelisiniz; diğerlerinden farklı mısınız? Rakiplerinizden ayırt edilebilirliğiniz markalaşmanın ilk belirtisidir. Bu farklılığı yaratmak güçtür. Eğer fark yaratmak istiyorsanız yaptığınız her şey mümkün, biricik ve tutarlı olmalıdır. Bu süreç şirketin adı ve logosu ile başlar. Ama mağazalarınıza ve çalışanlarınıza kadar her şeyi kapsar. Peki işinize odaklanmış durumda mısınız?
Müşterilerinizde bulanık bir anlam ifade etmemelisiniz. Odaklandığınıza emin olmak için size küçük bir test:

Siz kimsiniz?
Ne iş yaparsınız?
Yaptığınız iş neden bu kadar önemli?

Peki, kurumsal iletişiminiz?

Kurumsal iletişim kurmak için iyi bir planınız var mı? Stratejiniz ile alakalı son temel soru budur. Dijital pazarlama planı yapıyorsanız markanız için dijital entegrasyon sağlamanız gerekir. Kısaca dijital pazarlama kanallarında ve medya karşısında tutarlı bir mesaj oluşturabilmektir. Online olan müşterileriniz, forumlarda markanız ve ürünleriniz hakkında yorumlar yapıyor, gruplar kuruyor ve sizinle sürekli etkileşime geçebiliyorlar. Durum böyle olunca da şirketlerde potansiyel müşterileriyle ilgili verileri kolayca kazanabiliyor. Online müşterileriniz hakkında bilgi toplamak için iki kural var:

Birincisi hedef müşteri kitlenizin internette hangi kanalları kullandığını belirlemek ve onların karşılaştığı tüm problemlerle yüzleşmektir. İkincisi ise başarılı olan rakipleriniz varsa, onların stratejilerini analiz etmektir. Rekabet analizi yapmak zordur ve ustalık ister. Rakiplerinizi analiz etmeden pazarda olmak ve büyümek imkansız diyebiliriz.
Tüm bunların sonucunda ne mi olacak? Markanız açısından fayda sağlayacaksınız. Satışlarınız artacak. Çünkü elinizde veri olacak ve bunları hizmetinizi satabilmek adına kullanabileceksiniz. Üstelik bunu küçük bir meblağ ile elde etmiş olacaksınız.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.