Müşteri önemli! Bu yüzden yeni müşteriler kazanmak için markaların dijital pazarlama planlarını iyi hazırlaması gerekmekte.

Peki dijital pazarlama planı ile nasıl yeni müşteriler bulunabiliyor?

Öncelikle izleyeceğiniz adımları anlatacağız.

Yeni ziyaretçiler kazanmak: Müşteri adaylarınızı web sitenize çekmek için izleyebileceğiniz bazı yollar ve kullanabileceğiniz araçlar vardır. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Reklamcılığı (SEA), E-Posta Pazarlaması (Email Marketing), Sosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing), İnteraktif Karşılaştırma (Interactive Comparison), Reklam Ortaklığı (Advertising Partnership), Viral Pazarlama müşterilerinizi web sitenize çekmek için kullanacağınız yöntemlere örnek gösterilebilir.

Yeni müşteriler kazanmak: Potansiyel müşterilerinizi web sitenize çektikten sonra hedeflediklerinizi elde edebilmeniz için yeni müşteriler kazanmanız önemlidir. Burada amaç her zaman ürünü ya da hizmeti satabilmek kesinlikle değildir. Bazen amaç o bloğun kaç kişi tarafından okunduğu, aldığı yorumlar, sosyal medya üzerinde kaç kişi tarafından paylaşıldığı ya da sitenizi ya da yazıyı kaç kişinin takip ettiği de olabilir.

Sitenize müşteri çektiniz evet, fakat sitenizin tasarımının ya da yürüttüğünüz tüm o kampanyaların müşteri açısından öneminin farkında mısınız? Yapacağınız yanlış bir site tasarımı yani görsel açıdan zayıf, yanlış yönlendirmeleri içinde barındıran ya da yapacağınız yanlış bir e-posta pazarlama stratejisi müşteri kazanmayı bırakın elinizdeki müşterileri bile kaybetmenize yol açabilir.

Özetlemek gerekirse dijital pazarlama planınız için içerik tasarımınız oldukça önem teşkil eder.
Müşteriyi elde tutabilmek: Müşteri markaya güven duymak, aradığı kaliteyi yani vaat edilen kaliteyi bulmak ve kendini değerli hissetmek ister. Aslında müşteri sizi yönetmek ister. Dolayısı ile karşınızda sürekli olarak şımartmanız gereken bir kitle bulunmaktadır. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Kişiye özel indirimler, kişiye özel ürün ve hizmet sunumu vs. kesinlikle bunu gerçekleştirebilmenin en büyük parçasıdır. Üstelik dijital ortamda müşteri pasif bir kitle değildir. Eğer markanızda istediklerini bulamazsa bunu forumlarda ya da diğer insanlara erişebileceği bütün ortamlarda rahatlıkla dile getirebilir. Bilirsiniz ki kötü bilgi iyiden çok çabuk yayılır. Yani insanlar kolay kolay memnun olduklarını söylemezler ama şikayetlerini hemen dile getirirler. Bu yüzden dijital ortamdaki müşterinizin beklentilerini karşılamaya özen göstermelisiniz. Böylece hem yeni müşteriler kazanabilir hem de elinizdeki müşteriyi rakiplerinize kaptırmamış olursunuz.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.