Dijital pazarlamanın ilk dönemlerinde binlerce insana güvenilir yoldan ulaşmanın birçok seçeneği vardı. Günümüzde bu, daha kazançlı ve kolay hale geldi. Alıcılar sürekli mesajlar ve internet kaynaklarındaki reklamlara maruz kalıyor. Dolayısıyla onu alakadar etmeyenlere tıklamıyor bile. Hatta bu tarz reklamlar siliniyor.

Bu yüzden pazarlama yöntemi alıcıya göre şekillendirilmeli. Eğer hala eski yöntemleri kullanıyorsanız artık yeniliklere açık olmanız şart.

Pazarlama programınızı güncellemenizin en sağlıklı yolu otomasyon programlarından geçiyor. Bu otomatik programlar hem zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor hem de diğerleri arasında sivrilmenize olanak sağlıyor. Her şeyden önemlisi bu yöntem daha fazla kar anlamına geliyor. Biz de size yardımcı olmak amacıyla değiştirmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Aşağıdaki 3 yönteme mutlaka bakın:

1) E-posta Pazarlamada İşlemsel / Tetikleyici Mesajlar
İşlemsel ve tetikleyici mesajlar; daha çok katılım onayı, ürün tanıtım bilgilerinin indirilmesi ya da izlenen bir videonun takibi gibi kişisel iletişim yöntemlerini içeren e postalardan oluşuyor. Dijital pazarlama otomasyon, pazarlamacıların site ziyaretçilerinin hareketlerini izlemesi ve ilgi alanları hakkında bilgi edinmesini sağlıyor. Bu sayede mesajların, alıcı hareketleri doğrultusunda gönderilmesine olanak tanıyor.

Bu tarz mesajlar alıcıyı alacağı ürüne yaklaştırıyor ve markayı akılda kalıcı hale getiriyor. Bu süreçleri manuel yürütmek imkansız. Kurumlar kullandıkları otomatik e-posta programının yanı sıra işlemsel ve tetikleyici e-posta programları da kullanıyor. Dijital pazarlama otomasyonu her mesajın herhangi bir veri tabanına uygun kişileştirilmesini sağlıyor ve iletilerin otomatik olarak dinamik içeriğe uygun hale gelmesi işlemini yapıyor.

Özetle tetikleyici mesajların oluşturduğu gücü fark edince şaşıracaksınız.

2) Yaşam Döngüsü Kampanyaları

Her dijital pazarlama departmanının olmazsa olmazları arasında Yaşam Döngüsü Kampanyaları yer alır. Bu programlar karşılaştırma ve ya işe alıştırma; besleme ya da aktif olmayan üyeler için düzenlenmiş tekrar aktivasyon içerir. Bu programların en önemli özelliği ise hangi aşamada olunursa olunsun alıcıya göre tasarlanabilmeleridir. Bu programları mevcut veri tabanınızla birleştirebilirsiniz. Ayrıca ilave ürün ve servislerinizi satmak ve onlara çapraz satış yapmak için de bu programlardan yararlanabilirsiniz. Bu sayede müşteri, herhangi bir kanal üzerinden markanızla etkileşime geçtiğinde müşterinin ilgi alanları veri tabanınıza işlenir. Siz de bu tarz alıcıları ilgi alanlarına göre ayırabilirsiniz.

E-bülten yoluyla gönderilmiş bir ürün bilgisi indirme ya da internet tabanlı bir seminere kayıt yapma gibi işlemlerde müşteri harekete geçtiği anda kişinin ihtiyaç ve ilgi alanları konusunda çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. İlave etkileşimlerle amacına daha uygun, otomasyonla müşterilerin ihtiyaçlarına hitap eden çok daha kişiye özel mesajlar gönderebilirsiniz. E-bülten yoluyla ürün bilgisi indiren bir müşteriniz olduğunu düşünelim. Bu müşterinizi aynı içeriği daha önce tüketmiş müşteriler için tasarlanmış besleme programına yerleştirebilirsiniz. Henüz satın almaya hazır olmayan müşterilerle iletişime geçmek için de bir geri dönüşüm programı hazırlayabilirsiniz. Bu programı satış temsilcilerinize açık hale getirebilirsiniz.

3) E-posta Pazarlama Promosyonları

Bazı e-postalar bir sefer gönderilebilir. Mesela; aylık bültenler gibi tanıtım amaçlı e-postaları ya da tek seferlik kupon vs. Bu e-postalar potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi elde etmenize olanak sağlar. Bu süreçlerden maksimum geri dönüş istiyorsanız dinamik içerik kullanmaya, kişiselleştirmeye gitmeye ve hatta içerik kazıma süreçlerini kullanmaya özen gösterin. Bu yolla alıcılarınıza onları ilgilendiren çeşitliliği sunabilir ve üretkenliğinizi arttırabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse iletişim tekniğinizi yukarıdaki 3 maddeye göre düzenleyebilir ve klasik sistemin yenilgilerinden kurtulabilirsiniz. Statik iletilerinizi potansiyel müşterinizin ihtiyaçlarına yönelik olacak şekilde yeniden yapılandırın. Daha iyi sonuçlar alacaksınız.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.