Sosyal medyanın günümüz teknolojisinde hayatımızda kapladığı yer ve yaşantımız içerisindeki önemi su götürmez bir gerçek. Bugün hepimizin bir parçası olduğu sosyal medya platformları yalnızca çevremiz ile olan ilişkilerimiz ve iletişim şeklimizi değiştirmekle kalmadı, bununla birlikte yaşam tarzımız ve alışkanlıklarımız da değiştirdi. Dünya ile kurduğumuz ilişki ve bağı farklı noktalara taşıyan dijital ortamlar ürün ve hizmet pazarlaması adı altında dijital pazardan nasibini aldı ve çok daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakaladı. Bu yakalanan fırsatları da doğru dijital pazarlama tekniklerinin uygulanması ile belirlenen pazarlama hedeflerine, markalaşma yolundaki başarısına, popülerliğinin arması gibi getiriler sayesinde başarıya ulaştı.

Dijital ortamların ve bilhassa sosyal medyanın etki alanının muazzam büyüklüğünün keşfedilmesi ile ürün ve hizmet sunan firmalar dijital pazara akın etti. Bu durum maalesef internet üzerinde bir bilgi kirliliğine yol açtı, aranan net ve doğru bilgi bu bilgi kirliliği arasından çekilip alınması zor bir hale geldi. Bu yoğun bilgi kirliliğine maruz kalan sektörlerin başında ise sağlık sektörü gelmekte. Özellikle güzellik ve cilt bakım sağlığı açısından günümüzde oldukça fazla talep gören dermatoloji uzmanları sosyal medya ve diğer dijital platformlardaki faaliyetler ile sektördeki başarılı ve istikrarlı varlıklarını kanıtlama yarışına girmiş durumda. Ama çalışmaları tecrübeli ve alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından bir çalışmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu durumu daha net ifade etmek gerekirse, dijital ortamlara giriş yapmak isteyen bir dermatolog sektörel farklılıklar sebebi ile dijital pazarlama teknik ve inceliklerini bilemeyecektir. Bu nokta da ise dermatologların yardımına dijital pazarlama uzmanları ve sosyal medya yöneticileri koşmaktadır.

Yazımızın devamında dermatoloji sektörünün dijital pazardaki sağlıklı ve başarılı varlığı için gerekli teknik ve incelikleri sizler için derledik.

Web Sitesi Üzerindeki Varlığınız Çok Önemli
Profesyonel bir web sitesinin varlığı müşteri güveni ve memnuniyeti açısından gerçekleştirilmesi gereken en önemli faaliyetlerden biri. Zira dermatolog arayışı içerisinde olan potansiyel müşterinizin sizi ilk keşfedeceği yerlerden biri web siteniz olacaktır. Bu sebepten dolayı web sitesi kurulumu ve web sitesi içeriğine çok önem vermeniz gerekmekte.

Dermatoloji alanı her şeyden önce sağlık ile alakalı tıbbi bir sektör olması sebebi ile hastalarınız güvenini kazanmak zorundasınız. Bu güveni ise dermatolog olarak sizlerin başarılı öz geçmişini web sitesi üzerinden paylaşmanız gerekmekte. Böylece hastalarınız hakkınızda bilgi sahibi olurken aranız da bir güven ilişkisi kurulmasında da destek olacaktır. Öz geçmiş paylaşılmasının yanı sıra web sitenizi SEO uyumlu yazıların paylaşımı ile Google arama optimizasonuna entegre etmenizde fayda var. Daha hızlı ve kolay ulaşılabilir olmanız potansiyel müşteri kitlenizin de büyümesine sebep olacaktır. Web sitenizi güncel paylaşımlar ile destekleyerek sitenize katkı sağlamanızda fayda var. Web siteniz üzerinden online randevu kolaylığını müşteriye sağlayarak müşteri memnuniyetini üst sıralara taşımanız da mümkün.

Instagram’daki Varlığınız Çok Önemli
Sosyal medya platformları arasında intagram kullanımın yoğunluğu zaten kendini belli ediyor. İşletmeniz ile ilgili içerik, video ve görsellerin paylaşımı ile sadece ülke genelinde değil tüm dünya üzerinden potansiyel müşteri elde etmeniz mümkün. Alanınız ile ilgili popüler konu etiketleri yardımı ile gerçekleştireceğiniz bu çalışma pazarlama hedeflerinize oldukça büyük bir katkı sağlayacaktır. İşletmenizden hizmet almış müşterilerinizin izni dahilinde tedavi öncesi ve sonrası gibi fotoğrafların paylaşımı ile potansiyel müşteri ilgisini üzerinize çekmeniz mümkün. Bunun yanı sıra, hikaye paylaşımlarınızda bir dermatolog olarak alanınız ile ilgili ve yaptığınız çalışmalar ile ilgili metin yazıları paylaşmanız potansiyel müşterilerinizin de işin ustası tarafından doğru bilgiye ulaşılmasına sebep olacaktır.

Facebook Profilini Hafife Almayın
Her ne kadar Facebook artık daha çok akrabalarımız profillerini araştırdığımız bir platform gibi gözükse de ürün ve hizmet sunumu açısından Facebook’un yeri çok büyüktür. Özellikle reklam çalışmalarınızda Facebook kullanımının önemi ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Facebook işletme hesabınız üzerinden işletme lokasyonunuzun paylaşımını yapmanız halinde müşterilerinizin size hızlı ve kolay ulaşmasına sebep olacaksınız. Facebook hesabınız üzerinden diğer instagram hesabınızın iletişim bilgilerini paylaşmanız daha büyük kitlelere ulaşmanıza sebep olacaktır.

Kampanya ve Çekiliş Çalışmaları
Sosyal medya hesaplarınız arasında özellikle instagram üzerinden yapacağınız çekiliş çalışmaları ile müşterilerin dikkatini üzerinize çekmeniz ve daha fala takipçi edinmeniz mümkün. Bu çalışmayı bir içerik paylaşımı ile destekleyip bu paylaşımın altına ‘en sevdiğiniz arkadaşlarını etiketleyin’ şeklinde müşteriyi harekete geçirici faaliyetler uygulayın. Çekiliş sonucunda ise şanslı bir takipçinize işletmenizde indirim yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizi sosyal medya hesaplarınızdan keşfeden müşterileriniz için kampanya düzenleyebilirsiniz. Çekiliş çalışmalarınız dışında kampanya çalışmalarınız için yine instagramın hikaye bölümü paylaşımında yapacağınız kampanya çalışmaları ile dijital pazarlama başarınıza başarı katmanız mümkün. Zira hikaye paylaşımlarının ömrü 24 saat olacağı için müşteri kampanyadan yararlanmak üzere acele edecek ve harekete geçecektir.

Müşterilerinizden Yorum ve Paylaşım Desteği Talebinde Bulunun
Siz hastanız üzerindeki dermatolojik çalışmalarınızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırken bunun karşılığında müşterilerinizin de sizin hakkınızda kendi şahsi hesaplarından olumlu yorum ve paylaşım yapmalarını rica edin. Böylelikle sosyal medya da daha büyük kitlelere ulaşmanız kolaylaşacaktır. Müşterilerinizin takipçileri tarafından kolay ulaşılabilir olmanız açısından paylaşım yapan müşterinizin yaptığı paylaşımda adınızı etiketlemelerini sağlayın. Her zaman kullandığınız konu etiketleriniz varsa müşterinizden bu konu etiketlerini de paylaşmasını rica edin.

Müşterinizin Tekrar Sizi Tercih Etmesini Sağlayın
Müşteriniz fiziki işletmenize gelip sunduğunuz hizmeti aldıktan sonra müşterinizi tekrar işletmenizde ağarlamak ve bir nevi kendinize bağlamak için bir dahaki rezervasyonunuzu ne zaman yapalım sorusunu müşterinize yöneltin. Olumlu bir ger dönüş elde etmeniz sonucunda onlara rezervasyon oluşturun. Bu şekilde müşteriyi kendinize bağlamış olursunuz.