Son yıllarda artan sosyal medya platformlarının çok çeşitli kitleler tarafından kullanımı, kullanıcıların birçok alandaki tercihlerini etkileyici olduğu gibi, yiyecek içecek sektöründe de adeta başı çekmektedir. Cafeler ve restoranlar en ufak ve hatta ‘arka sokak’ olarak tabir edebileceğimiz mekanlar bile kendilerine, kendi tarzlarını oluşturarak sosyal medyada yer edinme çabalarını en üst düzeyde göstermeye çalışmaktadır. Instagram, görsel ve işitsel anlamda kullanımı en pratik platform olması sebebiyle, son zamanlarda adeta ‘sanal reklam afişi’ görevini yerine getirmesi sebebiyle cafe ve restoran işletmecilerinin bir numaralı tercihi haline gelmiştir.

Her cafeyi ve restoranı özel kılan, onu ön plana çıkaran bir özelliği vardır. Bu özellik kimi zaman mekanın lokasyonu, manzarası olabileceği gibi kimi zaman da menüsünde sunduğu sıra dışı seçenekler veya sunumların ilgi çekici aktiviteler içermesidir. Bu özelliklerden en az birine sahip bir cafe veya restoran sahibi iseniz, pazarlamanızı günümüz standartlarına taşımanız için instagram sizin için en uygun ortam olacaktır.

Bir cafe veya restoran adına yapılacak instagram reklamları için bu mekanların tarzlarına bağlı olarak ilgi çekici içerikler oluşturmak önemlidir, bu içeriklerin paylaşımları da belli bir takvim dahilinde düzenli olarak instagram sayfanızda paylaşılması gerekmektedir. Doğru hashtaglerin kullanımı, hedef kitlenizin doğru bir şekilde seçilmesi, bu kitleye ulaşmakta kullanılacak olan yazılı, görsel ve sesli gönderilerin doğru bir şekilde hazırlanması önemlidir.

Daha çok ön plana çıkarmak istediğiniz menüleriniz, alternatifleriniz veya daha az tercih edilen ürünlerinizin satışını artırmak için düzenleyeceğimiz afişler ile bu gönderilerle ilintilendireceğimiz özel ve süreli indirimler sayesinde, müşterilerinizi bu ürünleri tercih etmeleri konusunda teşvik edebiliriz.

Çekilişler, mekanınıza ilgi gösterecek kitleyi harekete geçirmek adına son dönemlerde çokça kullanılan bir yöntemdir. Güzel yemekler ve içecekleri kimse yalnız tüketmek istemeyecektir. En güzel lezzetlerin ancak paylaşılarak daha lezzetli bir hale geleceğini anlatacak bu paylaşımlar, cafe ve restoranınız hakkında paylaşım yapmaları şartıyla yapacağınız çekiliş ile kısıtlı sayıdaki misafirlerinize ikram edeceğiniz ücretsiz davetler sayesinde, birçok instagram kullanıcısını hem sizi takip edecek, hem de çevrelerindeki kullanıcıları sayfanızı takip etmeleri konusunda teşvik edecektir. Normal şartlarda büyük reklam bütçeleri ile uzun bir sürede elde edeceğiniz takipçiyi, az sayıda misafirinize yapacağınız ücretsiz ikramlar sayesinde hızlı bir şekilde elde edebilirsiniz.

Instagram’da cafe ve restoranlar için reklam yapmanın bir diğer etkili yolu da hali hazırda etki alanı geniş olan, takipçi sayısı fazla olan kişisel kullanıcılarla ve cafe restoran tavsiyesi alanında odaklanmış profesyonel hesaplarla ücretli ya da hizmet anlaşması yapmaktır. Bu sayede geniş kitlelere hitap edebilen influencerlar, mekanınızda gerçekleştirilecek bir ziyaret ile o gün çekilecek fotoğraf ve videoların kendi hesaplarında paylaşılması sayesinde birçok kullanıcı mekanınızdan haberdar olabilecektir. Ayrıca bu kullanıcıların hesabınızı takip etmeye yönelik teşvik edici uygulamaları ve söylemleri takipçi sayınızın artması açısından olumlu bir teşebbüs olacaktır.

Modern hayatın yalnızlaştırıcı etkisinden kurtulmak isteyen kullanıcılar, sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirilecek olan yeni ve heyecan verici etkinlikleri takip etmek ve bu etkinliklerde bulunmak isterler. Bu etkinlikler kimi zaman önemli bir günün kutlanması gibi bireysel ve küçük grupların etkinlikleri olabileceği gibi, daha geniş aktivite gruplarını da gerçekleştireceğiniz özel etkinlikler ve duyurular sayesinde mekanınıza gelmeye teşvik edebilirsiniz. Örneğin, yılbaşları, dini ve milli bayramlar, anneler günü ve sevgililer günü gibi tarihlerde instagram hesabınızdan yapacağınız açık duyurular ile özel günlere verilen önem ön plana çıkarılabilir ve bu sayede daha fazla müşteriye sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak, iş ve sosyal yaşamımızda büyük bir öneme sahip olan instagramın her cafe ve restoranın reklamının yapılması ve müşterileriyle daha sıkı ve canlı bir iletişim kurabilmesi açısından önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Bu durumun farkında olan işletmeciler, bu platformda yerlerini alıp geniş kitlelere farklı reklamcılık teknikleriyle ulaşacak ve bunu kazanca çevireceklerdir.