İnternette binlerce blog bulunmakta. Kurumlar ticari olarak bloglar oluşturabiliyor. Peki blog yazılarının okunurluğu nasıl arttırılır.

1) Konu Seçimine Özen Gösterin.
Blogunuzda insanları ilgilendiren ve aynı zamanda firmanızı ilgilendiren içeriklere yer verin. Konu bulmakta zorlanıyorsanız sektörünüzle ilgili aranan ya da aranabileceğini düşündüğünüz soruları yanıtlayabilirsiniz. Blog konunuz her ne olursa olsun okuyucuya bir şeyler katmaya çalışın. Kimse ona bir şey katmayan yazıyı okumayacaktır.

2) Başlığın İlgi Çekici Olmasına Özen Gösterin.
Okunurluğu arttırabilmenin yolu başlıktan geçer. Unutmamak gerekir ki insanlar bloğunuza üye olsa da yazılarınızı okumayacak. Bu her blog için geçerli olan bir durum. Başlık ilgi çekici olursa insanlar dönüp yazıya o kadar bakar. Başlık ayrıca özgün ve faydalı bilgi verme aracıdır.

3) Yazın Bütünselliğini Koruyun
Edebiyat dijital ortamda da geçerli. Bilgileri peş peşe sıralamak yerine sürükleyici ve edebi bir metin hazırlamalısınız. Sizin okumaktan keyif almadığınız yazıdan başkası hiç keyif almaz. Anlatım bozuklukları olan yazılar okunmayacak ve paylaşılmayacaktır. Paylaşılmaması demek daha az kişiye ulaşmanız anlamına gelir. Ayrıca bu tarz bir tutum özensiz ve dikkatsiz bir şirket olarak algılanmanıza yol açacaktır. İmla hataları da SEO açısından da eksi değer taşır.

4) Özgün Olun.
Özgün olmak Google açısından büyük önem taşır. Bunun yanı sıra insanlar internette zaten tek bir kaynak okumazlar. Sürekli aynı yazıları okumak istemeyeceklerdir. Burada özgün olmak tamamen yeni bir şey yaratmak olarak anlaşılmasın. Başka yazılardan esinlenilebilir. Özgünlük güvenilirliğinizi ve itibarınızı arttırır.

5) Sosyal Medyadan Yararlanın.
Bildiğimiz gibi sosyal medya dijital alanın önemli bir parçası. Blog yazılarınızı okutmak için sosyal medyada paylaşmanız verimli bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Sadece bunla yetinmeyip sosyal medya reklamlarına da başvurabilir böylece daha çok insana ulaşabilirsiniz.

BONUS: SEO
Blog SEO açısından önemlidir. Yazılarınızın içine anahtar kelimeler ve linkler yerleştirebilirsiniz. Bu küçük çalışmalar markanızın SEO çalışmalarında olumlu sonuç verecektir.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.