Hedefe yönelik ilerlemek, potansiyel müşterilerini kazanmak bir talep olunca, arama motoruna yapılan yatırımlar e-posta pazarlama ve yaşam döngüsü kampanyalarının en önemli parçası oldu. Kendi müşterilerimizi incelediğimizde ve uluslararası araştırmalara baktığımızda dijital pazarlamacıların büyük bir bölümü arama motoru pazarlamasının e-posta pazarlamasıyla bütünleştirilebilecek en iyi seçenek olduğunu kabul ediyor. E-posta pazarlama yatırımı yaptığınızda bunu mutlaka arama motoru ile pekiştirmelisiniz.

Dijital pazarlama konusunda doğru üyeler kazanmayı ve hedefe yönelik ilerlemeyi amaç edinen bir kurumsanız söylemek isteriz ki arama motoruna yatırım yapmak bu amaçlarınızı gerçekleştirmek için en iyi yöntemdir.

Farz edelim ki pazarlama bütçenizin bir kısmını sosyal medya yönetimi için ayırdınız. Destek alabileceğiniz bir sürü firma adı duydunuz. Ama hangisi ile çalışmanın sizin için doğru olacağını bilmiyorsunuz. Daha iyi bir karar vermek için doğal olarak internete başvuracaksınız. Bu konuda fikir edinecek ve ekibinizle ilerleyen günlerde konuşmaya karar vereceksiniz. Siz bunu yaparken şirketler arama motoruna yatırım yapmamışsa ya da arama motoruna yatırım yaptığı halde sizin ilginizi çekmeyi başaramazlarsa ellerindeki fırsat uçup gidecek. Arama motoruna para harcayan şirketlerin paraları da böylece boşa gitmiş olacak.

Bir de bu şirketlerden birinin şöyle yaptığını düşünelim:

Şirket, girdiğiniz sayfalardan birinde bir linke tıkladığınızda e-posta vermeniz karşılığında size “Sosyal Medya Projesine Başlamanın En İyi 10 Yolu” diye bir sayfa açıyor. Ne olurdu? Çok daha kolay karar vereceğiniz için e-posta adresinizi verirdiniz. Belki de sizden e-bültenine üye olmanızı istese buna da üye olurdunuz.

Bir insan, bir linke tıklıyorsa bu o konuyla ilgilendiğinin göstergesidir. Dolayısıyla potansiyel müşterilerinizin e-posta adreslerini kaçırmamalısınız. Bu fırsatı kaçırmak diyologu devam ettirme fırsatının da avuçlarınızın arasından kayıp gittiğini gösterir. Eğer potansiyel müşterilerinizin e-postalarını elde ederseniz yaptığınız yatırım başarıya dönüşecektir. Verdiğiniz hizmet size müşteri olarak geri dönecektir.

E-posta pazarlama bu olayın ikinci adımıdır. Araştırma aşamasında olan müşterinizle ilişkiye geçebilir ve onları konuyla ilgili bu kanal aracılığıyla bilgilendirebilirsiniz.
Arama Motoru Pazarlamasını Analiz Edin

Anahtar kelimelerin hangisinin satış odaklı hangisinin araştırma odaklı olduğunu tespit etmeye çalışın. Araştırma odaklı olanlara direk agresif satış yapmamanızı öneririz. Bu adımı onları bilgilendirme süreci olarak kabul edin ve onları satın almaya yönlendirin. Araştırma aşamasındaki müşteriye e-posta karşılığında değerli bilgi vermek size olumlu şekilde dönecektir. Eğer satın alma yolunda müşterilerinizin kararlarına yardım ederseniz onların listesinde üst sıralara yerleşebilirsiniz.

İkinci aşama olarak onlara bir alışveriş yaptırmak ya da onlara ürün listenizi göstermek istiyorsanız pazarlama izni almalısınız. Bu aşamada herhangi bir ürün almak isteyen müşterinin diğer sayfaları da ziyaret etmek istediğini unutmamak gerekir. Fakat o gün herhangi bir sebeple müşteriniz olmayan kişi, başka bir ürün için sunacağınız teklifle müşteriniz haline gelebilir.

Günümüzde birçok site bu uygulamalara yatırım yapmakta. Çünkü bu yöntem verimli, yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilir.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.