Yemeği yemeye önce gözlerimiz ile başlıyoruz ve bu durum restoran şirketlerinin başarıya ulaşması yolunda büyük bir fırsat ortaya çıkartıyor. Instagram’da sadece yemek fotoğraflar paylaşan ve binlerce, hatta milyonlarca takipçiye sahip hesapların varlığını düşündüğümüzde, restoran işletmeleri açısından dijital pazardaki bu muazzam büyüklükteki fırsat penceresini görmemek mümkün değil. Bundan on yıl önce restoran ve kafelerde yemek fotoğrafının çekilmesi akla bile gelmezken bu durum günümüzde tam tersi halini almıştır. Artık; henüz tadına bakmadığımız pastaları kesmeden önce fotoğraflarını çekiyor ve instagram hesaplarımızda paylaşıyoruz. Hal böyle iken dünya üzerinde mobil kullanan kişilerin çok büyük bir kısmı yemek yedikleri kafe ve restoranların instagram hesaplarına ve paylaşılan o ağzı sulandıran fotoğraflara bakmadan bu işletmelere gitmiyor.

Araştırmalar Ne Diyor?
Yapılan araştırmaların sonucuna göre bir kafe veya restorana gelen müşterilerin yüzde 69’u yemeklerini instagram ve diğer sosyal medya hesapları içerisinde paylaşmak üzere, fotoğraflarını çekmeden masadan kalmıyor. Bu noktada da Instagram’ın restoranlar üzerinde etkisi başta gıda sunumu ve restoran tasarımı olmak üzere birçok alanda görülmüş durumda. Intsagram kullanımı artık 1 milyarın üzerinde. İstatistiklere göre günlük aktif kullanıcı sayısı ise 500 milyondan daha fazladır. Bu kullanıcıların yüzde sekseni ise en az bir şirket veya bir işletme hesabı takip etmektedir. En fazla fotoğrafı paylaşılan yemek pizzadır. Sıklıkla fastfood işletmeline giden müşterilerin yüzde 53’ü gidecekleri kafe veya restorana karar vermeden önce mobil üzerinden sosyal medya hesaplarını incelediklerini söylüyor. Bu oran nadiren fastfood restoranlarına gidenler için yüzde 41. Bu analizlerin arasında en çarpıcı olanı ise sıklıkla kafe ve restoran işletmelerine giden ve instagram üzerinde fotoğraf paylaşımında bulunan bireylerin takipçilerinin yüzde 66’sı paylaşılan işletmeye gitmek istiyor.

Kampanyalar yardımı ile İştahları Kabartın
İşletmenize gelen müşterinizin yediği yemeği instagram hesaplarında paylaşmaya meyilli olurlar. Logonuz ve lokasyonunuzu etiketleyerek fotoğraf paylaşımı yapacak olan müşterilerinizin takipçileri de artık sizin potansiyel müşterileriniz olacak. Bu noktada gerçekleştireceğiniz kampanyayı instagram hesabınız üzerinden yapmanız doğrultusunda potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçmeye başlarsınız. Adınızı etiketleyerek instagram paylaşımında bulunan müşterinize indirim yapabilir veya intagram üzerinde düzenleyeceğiniz çekiliş ile şanslı bir takipçinize bir kahve ısmarlayabilirsiniz.

İşletmenize Gelmelerini Sağlayın
Insagram üzerinden kendi tanıtımızı yaptığınız görsel ve video içerikleri paylaşımı ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Görsel paylaşımında renk ve arka plan detaylarına önem vererek fotoğraf çekmeniz durumunda müşterinin iştahını kabartabilirsiniz. Kullanacağınız başlıklar ise müşteriler tarafından ilk görülecek olan ve müşteri üzerinde etki bırakma gücü yüksek olan şeylerden biri. İlgi çekici ve merak uyandırıcı başlıkları müşterinizin ilgisini çekme üzerinde kullanabilirsiniz. Yine intagram üzerinden yapacağınız kampanyalar arasına işletmenizi internet üzerinden bulan müşterilerinize yüzde 10 indirim fırsatı sözü verebilirsiniz.

Sadık Müşteri Edinin
Sadık müşteri edinme yani bir müşteriyi kendinize bağlama ve tekrar tekrar işletmenize gelmelerini sağlama çalışması. Bu çalışma ise öncelikle müşterilerinizi kendilerini değerli hissetmelerini sağlamak üzere onlarla iletişime geçme. Bu iletişimde geleneksel yollar ile iletişim kurulduğunda gösterilen hassasiyet gibi bir hassasiyet gösterilerek yapılması gerekiyor. Sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlardaki şikayet ve memnuniyetlerini dinleme ve bireysel olarak müşterilerinize yorum ve ya mesaj yolu ile cevap verme şeklinde gerçekleştireceğiniz faaliyetler ile müşterinizin sadakatini kazabilirsiniz. Bu çalışmayı yaparken her zaman doğru bilgi aktarın karşı tarafa ve her zaman gülümseyin. Kampanya ve çekilişlerin düzenlenmesi müşteri motivasyonunu da ayakta tutacağı için ortaya sıcak bir iletişim ortamı doğacaktır. Unutmayın ki başarılı bir pazarlama stratejisi müşteriyi işletme kapısından sokmak değil müşteriyi içeride tutabilmektir.