T2019 yılının gelmesiyle birlikte, özellikle sosyal medya platformlarına bakıldığında Instagram’ın popüler olarak yerini aldığını görüyoruz. Buda bu yıl pazarlama sektörüyle ilgilenenlerin daha çok Instagram odaklı çalışacaklarını gösteriyor. İşte 2019 sosyal medya pazarlama trendleri hakkında tüm detaylar.

Sosyal Dinleme

Sosyal izleme olarak da bilinen sosyal dinleme, anahtar kelimenin sosyal medya ya da internet üzerinde aranması olarak bilinmektedir. Bu yöntem sayesinde, özellikle Instagram üzerinde bir paylaşım etiketlendiğinde, daha geniş kitlelere ulaşılmasını sağlamaktadır. Ayrıca sosyal medyanın sunduğu etiketleme yöntemiyle, kullanıcılar kendilerini daha özel hissedecekler.

Video İçerikler

Video içerikler; hem Instagram hem de Youtube üzerinde bu yılda popülerliğini koruyacak. Yapılan araştırmalara göre, 2019 yılında video içeriklerinin oldukça yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor. Özellikle marka tanınırlığının arttırılması amacıyla yapılan ürün tanıtım videoları da, video içeriklerinin geniş bir bölümünü içerecek.

Mikro İnfluencer

Pazarlamanın aktif olarak yer aldığı sosyal medyada, 2019 yılı boyunca, Mikro Influencer etkisi kendini gösterecek. Instagram ve Youtube gibi popüler sosyal mecralarda büyük kitlelere ulaşan yıldızlar, marka popülerliğini de kısa sürede arttırabiliyor. Bu amaçla pazara yeni giren markalar ve tanınan ünlü markalar 2019 yılında, az ama sabit takipçileri olan fenomenleri tercih edilecek gibi gözüküyor.

Yapay Zeka İle Kişiselleştirme

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde 2019 yılı ile, yapay zeka ile kişiselleştirme daha yaygın olacak gibi görünüyor. Ürün kullanıcı deneyimini arttırabilmek amacıyla, kişiye özel yapılan optimizasyon sayesinde, kullanıcının daha önce aldığı ürün, okuduğu kitap, seyrettiği dizi gibi ilerlemelere bakılarak çeşitli öneriler sunulmakta. Bu noktada daha yenilikçi ve geliştirilmiş kişiselleştirmeler göreceğimizi düşünüyoruz.

Gerçek Zamanlı Etkileşim

Günümüzde sosyal medya, pazarlama alanının en aktif rol aldığı platformdur. Bu nedenle, kullanıcılar satın aldıkları herhangi bir ürün hakkında 7/24 destek isterler. Oluşabilecek ani krizin çözülebilmesi açısından, gerçek zamanlı etkileşimin her zaman ön planda tutulması gerekiyor. Gelişen teknoloji ile, kimsenin beklemeye tahammül edemediği bir çağda olmamızın da bu noktada etkisi çok büyük. Bu doğrultuda, marka bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak isteyen firmalar, gerçek zamanlı etkileşimi daha yenilikçi bir şekilde kullanacaklar.

1 Seans Ücretsiz Danışmanlık alabilmek için formu eksiksiz doldurunuz.