Dijital pazarda pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmeti doğru pazarlama tekniği uygulayarak ve oluşan fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek başarılı bir pazarlama stratejisi oluşturmak mümkün. Hedef kitlenize en hızlı ve en etkili şekilde ulaşmak ve dijital dünyadaki varlığınızı en iyi şekilde sağlamak için, piyasada pazarlama adına bir fırsat penceresi olarak doğan ve global dünyada etkisi her yıl katlanarak artan özel günler, dijital pazarlamacılıkta da kaçırılmaması gerekilen bir fırsat olarak görülmelidir. Bu özel günler arasında sevgililer günü en yaygın kutlanan ve sürpriz hediye harcamalarının en çok yapıldığı gün olarak bilinir. Yılın bu döneminde vermek istediğiniz ürün veya hizmeti, zekice uygulanacak bir pazarlama stratejisi ile kazançlarınızı arttırmanız mümkün olacaktır. Uygulayacağınız kampanyaya karar verme sürecinizde insanların dikkatlerini daha çok üzerinize çekme anlamında toplumu iyi izleyip ne tür beklentiler içerisinde olduklarını anlamakta fayda var. Örneğin tekstil üzerine ürün hizmeti veren bir firmaya sahipseniz sevgililer günü yaklaşırken çiftlerin birbirleri ile uyumlu bir şekilde giyebileceği kazaklar üretmeniz, çitler adına harika bir hediye tercihi olacak ve pazarlama yönteminiz ile de yeteri kadar dikkatlerini üzerinize çekmeyi başarırsanız, tercihlerini sizden yana kullanacaklarından emin olabilirsiniz. Pazarlayacağınız ürün veya hizmetin kararını verdikten sonra, hedef kitlenizi belirleme ve bu kitleye nereden ve nasıl ulaşacağınız konusu sizleri karşılayacak. Bu noktada ise yine sosyal medya ve dijital platformların yardımına başvuracaksınız. Zira sosyal medya ve dijital platformlar hedef kitlesi belirleme ve pazarlama açısından sizlere yeni fikirler ve fırsatlar sunacaktır.
Uygulamak istediğiniz kampanyayı özgürce pazarlamak için birçok platform bulunmakta. Bu platformları ve kullanım amaçlarını daha yakından inceleyeceğiz.

Sosyal Medya
Gelişen teknolojinin en büyük getirilerinden bir olan sosyal medya günümüz dünyasının vazgeçilmez bir parçası. Hayat tarzımız, alışkanlıklarımız, eğlence alışkanlıklarımız hızla değişime uğruyor ve bu değişim sosyal medya platformlarında muazzam büyüklükteki kitlelere ulaşarak, her geçen gün yeniliklere uğruyor. Hepimiz böylesine büyük ve hızla dönen bu sirkülasyonun bir parçasıyız. Dijital pazarlamada sosyal medyanın kullanımı aslında bu pazarlama yönteminin kalbi olarak atıyor. Potansiyel müşteriye doğrudan ulaşmanızı sağlayacak olan sosyal medya, aynı zamanda uygulayacağınız kampanya fikirleri için öncesinde ihtiyacınız olan gerekli araştırma ve analizleri yapmanız gereken bir mecradır. Dönemin trend ve hashtaglerinin takibi sıkı yapılmalı ve insanların ne tür beklentiler içerisinde olduğu analiz edilmelidir. Bir önceki yıllarda sevgililer gününün nasıl kutlanıldığına dair bir gözlem yapıp yıllar içerisindeki değişen beklentiler ve yenilikleri takip etmek bu yılki beklentiler hakkında sizlerin fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

E-posta
E-posta kullanımı biraz eski bir yöntem gibi dursa da hala en etkili yöntemlerden biri olarak kullanılıyor. Zira hedeflediğiniz kitlede dorudan bireylere göndereceğiniz bir mesaj size o kişiye adı ile hitap etme fırsatını sunuyor. Satış odaklı çalışan e- posta gönderme yöntemi oldukça pratik ve hızlı. Sevgililer günü temalı oluşturacağınız ve göndereceğiniz postaya ekleyeceğiniz pazarlama faaliyetine destek verici video, görsel, anket sunumu gibi çalışmalar sizi müşteriniz ile etkileşim haline sokma adına oldukça başarılı bir yöntemdir. Müşteriyi harekete geçirici teklifler ve kampanyalar sunmaktan çekinmeyin.

Web sitesi
Sevgililer gününde sunacağınız ürün veya hizmetin büyük kitlelere ulaşması adına web sitesi üzerinden yapacağınız faaliyetler satış hedeflerinize ulaşmanız yolunda büyük rol oynayacaktır. Etkili bir şekilde kullanacağınız web sitenizde özellikle sevgililer günü temalı oluşturacağınız özel bir açılış sayfası oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu açılış sayfasına ekleyeceğiniz kampanya sunumunuz ile dikkatleri toplayabilirsiniz. Bu sunacağınız kampanya içeriklerinde diğer sosyal medya bağlantılarınıza da yer vermeniz şansınızı daha fazla arttırabilir.
Açılış sayfası ve kampanya sunumlarının yanı sıra web sitenizde yer vereceğiniz seo uyumlu, sevgililer günü temalı blog yazıları ile de kampanya faaliyetlerini desteklemenizde fayda var. Özgün ve yaratıcı fikirler üreterek ilgi çekmeye çalışın. Rakiplerinizin attığı adımları takip edin. Rakiplerinizin daha önce düşünmediği şeyleri siz düşünün ve farkınız ortaya koyun. Web sitesi içerisindeki görsel düzene ve renk kullanımına dikkat edin. Kampanyanızı pazarlarken sunacağınız ürün ve hizmetin tanıtım videosunun yayımlanması da müşteri üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.